phpMyAdmin 5.2.0-dev - en to ca translation catalogue (3088 entries)

en: "%s" requires %s extension
ca: "%s" requereix l'extensió %s

en: "DROP DATABASE" statements are disabled.
ca: Les sentències "DROP DATABASE" estan inhabilitades.

en: "PRIMARY" <b>must</b> be the name of and <b>only of</b> a primary key!
ca: "PRIMARY" <b>ha de ser</b> el nom i <b>només</b> el nom de la clau primària!

en: % Time
ca: % de Temps

en: %% MyISAM key buffer used: %s%%, this value should be above 95%%
ca: %% de memòria intermèdia de claus MyISAM utilitzada: %s%%, aquest valor ha d'estar per sobre del 95%%

en: %1$d database has been dropped successfully. | %1$d databases have been dropped successfully.
ca[0]: S'ha esborrat correctament %1$d base de dades.
ca[1]: S'han esborrat correctament %1$d bases de dades.

en: %1$d row affected. | %1$d rows affected.
ca[0]: %1$d fila afectada.
ca[1]: %1$d files afectades.

en: %1$d row deleted. | %1$d rows deleted.
ca[0]: %1$d fila esborrada.
ca[1]: %1$d files esborrades.

en: %1$d row inserted. | %1$d rows inserted.
ca[0]: %1$d fila inserida.
ca[1]: %1$d files inserides.

en: %1$d total, %2$d in query
ca: %1$d en total, %2$d a la consulta

en: %1$s (near <code>%2$s</code>)
ca: %1$s (prop de <code>%2$s</code>)

en: %1$s match in <strong>%2$s</strong> | %1$s matches in <strong>%2$s</strong>
ca[0]: %1$s resultat a <strong>%2$s</strong>
ca[1]: %1$s resultats a <strong>%2$s</strong>

en: %1$sBzip2 compression and decompression%2$s requires functions (%3$s) which are unavailable on this system.
ca: La %1$scompressió i descompressió bzip2%2$s requereix les funcions (%3$s) que no estan disponibles en aquest sistema.

en: %1$sGZip compression and decompression%2$s requires functions (%3$s) which are unavailable on this system.
ca: La %1$scompressió i descompressió gzip%2$s requereix les funcions (%3$s) que no estan disponibles en aquest sistema.

en: %1$sLogin cookie validity%2$s greater than %3$ssession.gc_maxlifetime%4$s may cause random session invalidation (currently session.gc_maxlifetime is %5$d).
ca: El valor %1$slogin cookie validity%2$s més gran que %3$ssession.gc_maxlifetime%4$s (actualment %5$d) pot provocar la invalidació aleatòria de sessions.

en: %B %d, %Y at %I:%M %p
ca: %d-%m-%Y a les %H:%M:%S

en: %d errors were found during analysis.
ca: s'han trobat %d errors durant l'anàlisi.

en: %d is not valid row number.
ca: %d no és un número vàlid de fila.

en: %d object(s) created.
ca: %d objecte(s) creat(s).

en: %d row affected by the last statement inside the procedure. | %d rows affected by the last statement inside the procedure.
ca[0]: %d fila afectada per l'última sentència dins el procediment.
ca[1]: %d files afectades per l'última sentència dins el procediment.

en: %d table(s)
ca: %d taula(es)

en: %d total
ca: %d en total

en: %s argument(s) passed
ca: %s argument(s) correctes

en: %s days, %s hours, %s minutes and %s seconds
ca: %s dies, %s hores, %s minuts i %s segons

en: %s has been disabled for this MySQL server.
ca: %s s'ha desactivat en aquest servidor MySQL.

en: %s is available on this MySQL server.
ca: %s està disponible en aquest servidor MySQL.

en: %s is the default storage engine on this MySQL server.
ca: %s és el motor d'emmagatzematge per defecte en aquest servidor MySQL.

en: %s of %s
ca: %s de %s

en: %s queries executed %s times in %s seconds.
ca: %s consultes executades %s vegades en %s segons.

en: %s result found | %s results found
ca[0]: %s resultat trobat
ca[1]: %s resultats trobats

en: %s table | %s tables
ca[0]: %s taula
ca[1]: %s taules

en: %s thread(s) took longer than %s seconds to start, it should be 0
ca: %s fil(s) van trigar més de %s segons en iniciar, hauria de ser 0

en: %s value
ca: Valor %s

en: %s view
ca: vista %s

en: %s%% of all clients are aborted. This value should be below 2%%
ca: El %s%% de tots els clients avorten. Aquest valor ha d'estar per sota del 2%%

en: %s%% of all connections are aborted. This value should be below 1%%
ca: El %s%% de totes les connexions avorten. Aquest valor ha d'estar per sota del 1%%

en: %s%% of all sorts cause temporary tables, this value should be lower than 10%%.
ca: El %s%% de totes les ordenacions provoquen taules temporals, aquest valor ha d'estar per sota del 10%%.

en: %s%% of all temporary tables are being written to disk, this value should be below 25%%
ca: El %s%% de totes les taules temporals s'escriuen al disc, aquest valor ha d'estar per sota del 25%%

en: %s/sec.
ca: %s/s.

en: %sCreate%s a database named '%s' and setup the phpMyAdmin configuration storage there.
ca: %sCrea%s una base de dades anomenada '%s' i hi prepara l'emmagatzematge de la configuració de phpMyAdmin.

en: %sCreate%s missing phpMyAdmin configuration storage tables.
ca: %sCrea%s les taules que falten per a l'emmagatzematge de la configuració de phpMyAdmin.

en: %sCreate%s the phpMyAdmin configuration storage in the current database.
ca: %sCrea%s l'emmagatzematge de la configuració de phpMyAdmin a la base de dades actual.

en: %sLogin cookie validity%s should be set to 1800 seconds (30 minutes) at most. Values larger than 1800 may pose a security risk such as impersonation.
ca: %sLogin cookie validity%s s'ha d'establir com a mínim a 1800 segons (30 minuts). Els valors més grans de 1800 poden ser un risc de seguretat, com ara les suplantacions.

en: %sZip compression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
ca: La %scompressió zip%s requereix les funcions (%s) que no estan disponibles en aquest sistema.

en: %sZip decompression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
ca: La %sdescompressió zip%s requereix les funcions (%s) que no estan disponibles en aquest sistema.

en: '%1$s' depends on:
ca: '%1$s' depèn de:

en: '%s' database does not exist.
ca: No existeix la base de dades «%s».

en: 'percona' found in version_comment
ca: S'ha trobat 'percona' als comentaris de la versió ("version_comment")

en: 'source' found in version_comment
ca: S'ha trobat "font" ("source") en el comentari de la versió ("version_comment")

en: (See below for the actual view)
ca: (mireu a sota per a la visualització real)

en: (continued)
ca: (continua)

en: (less efficient as indexes will be generated during table creation)
ca: (menys eficient perquè els índexs es generaran durant la creació de la taula)

en: + Add a new primary key column
ca: + Afegeix una nova columna de clau primària

en: + Add column
ca: + Afegeix una columna

en: + Add constraint
ca: + Afegeix una restricció

en: + Show me the possible partial dependencies based on data in the table
ca: + Mostrar les dependències parcials possibles segons les dades de la taula

en: , latest stable version:
ca: , versió estable més recent:

en: - none -
ca: - cap -

en: -- None --
ca: -- cap --

en: <code>INSERT DELAYED</code> statements
ca: Sentències <code>INSERT DELAYED</code>

en: <code>INSERT IGNORE</code> statements
ca: Sentències <code>INSERT IGNORE</code>

en: <strong>Total:</strong> <em>%count%</em> match | <strong>Total:</strong> <em>%count%</em> matches
ca[0]: <strong>Total:</strong> <em>%s</em> coincidència
ca[1]: <strong>Total:</strong> <em>%s</em> coincidències

en: A 1-byte integer, signed range is -128 to 127, unsigned range is 0 to 255
ca: L'interval d'un enter d'1 byte, amb signe és de -128 fins a 127, sense signe és de 0 fins a 255

en: A 2-byte integer, signed range is -32,768 to 32,767, unsigned range is 0 to 65,535
ca: L'interval d'un enter de 2 bytes, amb signe és de -32.768 fins a 32.767, sense signe és de 0 fins a 65.535

en: A 3-byte integer, signed range is -8,388,608 to 8,388,607, unsigned range is 0 to 16,777,215
ca: L'interval d'un enter de 3 bytes, amb signe és de -8.388.608 fins a 8.388.607, sense signe és de 0 fins a 16.777.215

en: A 4-byte integer, signed range is -2,147,483,648 to 2,147,483,647, unsigned range is 0 to 4,294,967,295
ca: L'interval d'un enter de 4 bytes, amb signe és de -2.147.483.648 fins a 2.147.483.647, sense signe és de 0 fins a 4.294.967.295

en: A BLOB column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) bytes, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value
ca: Una columna BLOB amb una longitud màxima de 16.777.215 (2^24-1) bytes, emmagatzemats amb un prefix de 3 bytes que indica la longitud del valor

en: A BLOB column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) bytes, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value
ca: Una columna BLOB amb una longitud màxima de 255 (2^8-1) bytes, emmagatzemats amb un prefix d'un byte que indica la longitud del valor

en: A BLOB column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) bytes, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value
ca: Una columna BLOB amb longitud màxima de 4,294,967,295 o 4GiB (2 ^ 32 - 1) bytes, emmagatzemats amb un prefix de 4 bytes que indica la longitud del valor

en: A BLOB column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) bytes, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value
ca: Una columna BLOB amb una longitud màxima de 65.535 (2^16-1) bytes, emmagatzemats amb un prefix de 2 bytes que indica la longitud del valor

en: A TEXT column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) characters, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value in bytes
ca: Una columna TEXT amb una longitud màxima de 16.777.215(2^24-1) caràcters, emmagatzemats amb un prefix de 3 bytes que indica la longitud del valor en bytes

en: A TEXT column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) characters, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value in bytes
ca: Una columna TEXT amb una longitud màxima de 255(2^8-1) caràcters, emmagatzemats amb un prefix d'un byte que indica la longitud del valor en bytes

en: A TEXT column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) characters, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value in bytes
ca: Una columna TEXT amb longitud màxima de 4,294,967,295 o 4GiB (2^32-1) caràcters, emmagatzemats amb un prefix de 4 bytes que indica la longitud del valor en bytes

en: A TEXT column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) characters, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value in bytes
ca: Una columna TEXT amb longitud màxima de 65,535(2^16-1) caràcters, emmagatzemats amb un prefix de 2 bytes que indica la longitud del valor en bytes

en: A bit-field type (M), storing M of bits per value (default is 1, maximum is 64)
ca: Una màscara de bits (M), emmagatzemant M bits per valor (per defecte és 1 i el màxim és 64)

en: A collection of curves with linear interpolation between points
ca: Una col·lecció de corbes amb interpolació lineal entre punts

en: A collection of geometry objects of any type
ca: Una col·lecció d'objectes geomètrics de qualsevol tipus

en: A collection of points
ca: Una col·lecció de punts

en: A collection of polygons
ca: Una col·lecció de polígons

en: A compressed file's name must end in <strong>.[format].[compression]</strong>. Example: <strong>.sql.zip</strong>
ca: El nom d'un fitxer comprimit ha d'acabar en <strong>.[format].[compressió]</strong>. Exemple: <strong>.sql.zip</strong>

en: A curve with linear interpolation between points
ca: Una corba amb interpolació lineal entre punts

en: A date and time combination, supported range is %1$s to %2$s
ca: L'interval d'una combinació de data i hora és de %1$s fins a %2$s

en: A date, supported range is %1$s to %2$s
ca: L'interval d'una data és de %1$s fins a %2$s

en: A double-precision floating-point number, allowable values are -1.7976931348623157E+308 to -2.2250738585072014E-308, 0, and 2.2250738585072014E-308 to 1.7976931348623157E+308
ca: Un nombre de coma flotant de doble precisió, els valors permesos són de -1.7976931348623157E+308 a -2.2250738585072014E-308, 0, i de 2.2250738585072014E-308 a 1.7976931348623157E+308

en: A dropdown will be used if fewer items are present.
ca: S'utilitzarà una llista desplegable si hi ha menys ítems.

en: A fatal JavaScript error has occurred. Would you like to send an error report?
ca: S'ha produït un error fatal de JavaScript. Voleu enviar un informe d'errors?

en: A fixed-length (0-255, default 1) string that is always right-padded with spaces to the specified length when stored
ca: Una cadena de longitud fixa (0-255, per defecte 1) que sempre s'omple amb espais a la dreta fins a la longitud especificada quan es desa

en: A fixed-point number (M, D) - the maximum number of digits (M) is 65 (default 10), the maximum number of decimals (D) is 30 (default 0)
ca: Un nombre decimal fix (M,D) - el nombre màxim de dígits (M) és 65 (per defecte 10), el nombre màxim de decimals (D) és 30 (per defecte 0)

en: A newer version of phpMyAdmin is available and you should consider upgrading. The newest version is %s, released on %s.
ca: Hi ha disponible una versió nova de phpMyAdmin i hauríeu de considerar actualitzar-la. La versió nova és la %s, alliberada el %s.

en: A point in 2-dimensional space
ca: Un punt en un espai de 2 dimensions

en: A polygon
ca: Un polígon

en: A primary key has been added on %s.
ca: S'ha afegit una clau primària a %s.

en: A single value chosen from a set of up to 64 members
ca: Un únic valor triat d'un conjunt de fins a 64 membres

en: A small floating-point number, allowable values are -3.402823466E+38 to -1.175494351E-38, 0, and 1.175494351E-38 to 3.402823466E+38
ca: Un nombre de coma flotant petit, els valors permesos són de -3.402823466E+38 a -1.175494351E-38, 0, i de 1.175494351E-38 a 3.402823466E+38

en: A special MySQL user configured with limited permissions, more information available on [doc@linked-tables]documentation[/doc].
ca: Usuari MySQL especial configurat amb permisos restringits, més informació disponible a la [doc@linked-tables]documentació[/doc].

en: A synonym for TINYINT(1), a value of zero is considered false, nonzero values are considered true
ca: Un sinònim de TINYINT(1), un valor de zero es considera fals, qualsevol valor diferent de zero es considera cert

en: A time, range is %1$s to %2$s
ca: L'interval d'una hora és de %1$s fins a %2$s

en: A timestamp, range is 1970-01-01 00:00:01 UTC to 2038-01-09 03:14:07 UTC, stored as the number of seconds since the epoch (1970-01-01 00:00:00 UTC)
ca: L'interval d'una marca de temps és de 1970-01-01 00:00:01 UTC fins a 2038-01-09 03:14:07 UTC, s'emmagatzema com el nombre de segons des de l'època UNIX (1970.01.01 00:00:00 UTC )

en: A type that can store a geometry of any type
ca: Un tipus que pot emmagatzemar una geometria de qualsevol tipus

en: A user account allowing any user from localhost to connect is present. This will prevent other users from connecting if the host part of their account allows a connection from any (%) host.
ca: Existeix un compte d'usuari que permet a qualsevol usuari de localhost connectar-se. Això evita que altres usuaris es connectin si la part de l'amfitrió del seu compte permet una connexió des de qualsevol amfitrió (%).

en: A user-friendly description of this server. Leave blank to display the hostname instead.
ca: Una descripció amigable a l'usuari d'aquest servidor. Deixeu-ho en blanc per mostrar el nom d'amfitrió en lloc seu.

en: A variable-length (%s) string, the effective maximum length is subject to the maximum row size
ca: Una cadena de longitud variable (%s), la longitud efectiva màxima està subjecta a la mida màxima d'una fila

en: A year in four-digit (4, default) or two-digit (2) format, the allowable values are 70 (1970) to 69 (2069) or 1901 to 2155 and 0000
ca: Un any en format de quatre dígits (4 per defecte) o dos dígits (2), els valors permesos són de 70 (1970) fins a 69 (2069) o de 1901 fins a 2155 i 0000

en: AUTO_INCREMENT for dumped tables
ca: AUTO_INCREMENT per les taules bolcades

en: AUTO_INCREMENT for table
ca: AUTO_INCREMENT per la taula

en: Aborted
ca: Avortat

en: Aborted client rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
ca: La relació de clients avortats és de %s, aquest valor ha de ser inferior a 1 per hora

en: Aborted connections rate is at %s, this value should be less than 1 per hour
ca: La relació de connexions avortades és de %s, aquest valor ha de ser inferior a 1 per hora

en: About %MIN min. %SEC sec. remaining.
ca: Aproximadament queden %MIN min. %SEC s.

en: About %SEC sec. remaining.
ca: Aproximadament queden %SEC s.

en: Access denied!
ca: Accés denegat!

en: Action
ca: Acció

en: Actions
ca: Accions

en: Activate now
ca: Habilita ara

en: Activate tracking for %s
ca: Habilita el seguiment per %s

en: Active options
ca: Opcions actives

en: Add
ca: Afegeix

en: Add %d value(s)
ca: Afegeix %d valors

en: Add %s
ca: Afegeix %s

en: Add %s column(s)
ca: Afegeix %s columna(es)

en: Add %s column(s) to index
ca: Afegeix %s columna(es) a l'índex

en: Add %s statement
ca: Afegeix la sentència %s

en: Add AUTO INCREMENT value
ca: Afegeix valor AUTO INCREMENT

en: Add AUTO_INCREMENT value
ca: Afegeix AUTO_INCREMENT valor

en: Add DROP DATABASE
ca: Afegeix DROP DATABASE

en: Add DROP TABLE
ca: Afegeix DROP TABLE

en: Add DROP VIEW
ca: Afegeix DROP VIEW

en: Add IF NOT EXISTS (less efficient as indexes will be generated during table creation)
ca: Afegeix IF NOT EXISTS (menys eficient perquè els índexs es generaran durant la creació de la taula)

en: Add ON DUPLICATE KEY UPDATE
ca: Afegeix ON DUPLICATE KEY UPDATE

en: Add a linestring
ca: Afegeix una cadena de línies

en: Add a new server
ca: Afegeix un servidor nou

en: Add a point
ca: Afegeix un punt

en: Add a polygon
ca: Afegeix un polígon

en: Add a primary key on existing column(s)
ca: Afegeix una clau primària en la(es) columna(es) existent(s)

en: Add an inner ring
ca: Afegeix un cercle interior

en: Add an option for column "%s".
ca: Afegeix una opció per a la columna "%s".

en: Add as
ca: Afegeix com

en: Add bookmark
ca: Afegeix un marcador

en: Add chart
ca: Afegeix un gràfic

en: Add chart to grid
ca: Afegeix el gràfic a la graella

en: Add column
ca: Afegeix columna(es)

en: Add columns to central list
ca: Afegeix les columnes a la llista central

en: Add constraints
ca: Afegeix les restriccions

en: Add event
ca: Afegeix un esdeveniment

en: Add geometry
ca: Afegeix la geometria

en: Add index
ca: Afegeix l'índex

en: Add new column
ca: Afegeix una columna nova

en: Add parameter
ca: Afegeix un paràmetre

en: Add prefix
ca: Afegeix el prefix

en: Add prefix to table
ca: Afegeix un prefix a la taula

en: Add primary key
ca: Afegeix una clau primària

en: Add privileges on the following database(s):
ca: Afegeix els privilegis a les bases de dades següents:

en: Add privileges on the following routine:
ca: Afegeix els privilegis a la rutina següent:

en: Add privileges on the following table:
ca: Afegeix els privilegis a la taula següent:

en: Add routine
ca: Afegeix una rutina

en: Add search conditions (body of the "where" clause):
ca: Afegiu les condicions de la cerca (cos de la clàusula "where"):

en: Add statements:
ca: Afegeix les sentències:

en: Add table prefix
ca: Afegeix un prefix de taula

en: Add tables from other databases
ca: Afegeix taules d'altres bases de dades

en: Add this series
ca: Afegeix aquestes sèries

en: Add to Favorites
ca: Afegeix a les preferides

en: Add to central columns
ca: Afegeix a les columnes centrals

en: Add trigger
ca: Afegeix un disparador

en: Add user account
ca: Afegeix un compte d'usuari

en: Add user group
ca: Afegeix un grup d'usuaris

en: Adding primary key
ca: Afegiment de la clau primària

en: Additional custom header comment (\n splits lines):
ca: Afegeix un comentari personalitzat a la capçalera (\n divideix les línies):

en: Additional search criteria
ca: Criteri de cerca addicional

en: Adjust privileges
ca: Ajusta els privilegis

en: Administration
ca: Administració

en: Advanced server configuration, do not change these options unless you know what they are for.
ca: Configuració avançada del servidor, no canvieu aquestes opcions si no sabeu el que fan.

en: Advisor
ca: Assessorament

en: Advisor system
ca: Sistema d'assessorament

en: Affected rows:
ca: Files afectades:

en: Aggregate
ca: Agrega

[ctx: Alias]
en: Column
ca: Columna

[ctx: Alias]
en: Database
ca: Base de dades

[ctx: Alias]
en: Table
ca: Taula

en: Alias:
ca: Àlies:

en: All
ca: Tot

en: All status variables
ca: Totes les variables d'estat

en: Allow for searching inside the entire database.
ca: Permet cercar dins de tota la base de dades.

en: Allow interrupt of import in case script detects it is close to time limit. This might be a good way to import large files, however it can break transactions.
ca: Permet interrompre la importació en cas que es detecti que s'està a prop del límit de temps. Pot ser una bona opció per importar fitxers grans, tanmateix pot trencar les transaccions.

en: Allow login to any MySQL server
ca: Permet la connexió a qualsevol servidor MySQL

en: Allow logins without a password
ca: Permet connexions sense contrasenya

en: Allow root login
ca: Permet la connexió de root

en: Allow third party framing
ca: Permet marcs de tercers

en: Allow to display all the rows
ca: Permet mostrar totes les files

en: Allow users to customize this value
ca: Permet als usuaris configurar aquest valor

en: Allows adding users and privileges without reloading the privilege tables.
ca: Permet afegir usuaris i privilegis sense recarregar les taules dels privilegis.

en: Allows altering and dropping stored routines.
ca: Permet l'alteració i l'esborrament de rutines emmagatzemades.

en: Allows altering and dropping this routine.
ca: Permet alterar i esborrar aquesta rutina.

en: Allows altering the structure of existing tables.
ca: Permet alterar l'estructura de taules existents.

en: Allows changing data.
ca: Permet canviar dades.

en: Allows connecting, even if maximum number of connections is reached; required for most administrative operations like setting global variables or killing threads of other users.
ca: Permet connectar, encara que s'hagi arribat al nombre màxim de connexions permès; es requereix per a la majoria de les operacions d'administració com ara establir variables globals o bé matar fils d'altres usuaris.

en: Allows creating and dropping indexes.
ca: Permet la creació i l'eliminació d'índexs.

en: Allows creating and dropping triggers.
ca: Permet la creació i l'eliminació de disparadors.

en: Allows creating new databases and tables.
ca: Permet la creació de noves bases de dades i taules.

en: Allows creating new tables.
ca: Permet la creació de taules noves.

en: Allows creating new views.
ca: Permet la creació de vistes noves.

en: Allows creating stored routines.
ca: Permet la creació de rutines emmagatzemades.

en: Allows creating temporary tables.
ca: Permet la creació de taules temporals.

en: Allows creating, dropping and renaming user accounts.
ca: Permet la creació, esborrament i canvi de nom dels comptes d'usuari.

en: Allows deleting data.
ca: Permet esborrar dades.

en: Allows deleting historical rows.
ca: Permet esborrar files històriques.

en: Allows dropping databases and tables.
ca: Permet eliminar bases de dades i taules.

en: Allows dropping tables.
ca: Permet eliminar taules.

en: Allows executing stored routines.
ca: Permet l'execució de rutines emmagatzemades.

en: Allows executing this routine.
ca: Permet executar aquesta rutina.

en: Allows importing data from and exporting data into files.
ca: Permet importar i exportar dades amb fitxers.

en: Allows inserting and replacing data.
ca: Permet inserir i modificar dades.

en: Allows locking tables for the current thread.
ca: Permet bloquejar taules per l'actual fil d'execució.

en: Allows performing SHOW CREATE VIEW queries.
ca: Permet fer consultes de tipus SHOW CREATE VIEW.

en: Allows reading data.
ca: Permet llegir dades.

en: Allows reloading server settings and flushing the server's caches.
ca: Permet recarregar els paràmetres del servidor i purgar les memòries cau del servidor.

en: Allows shutting down the server.
ca: Permet parar el servidor.

en: Allows to set up events for the event scheduler.
ca: Permet preparar els esdeveniments per al planificador d'esdeveniments.

en: Allows user to give to other users or remove from other users privileges that user possess on this routine.
ca: Permet a l'usuari donar o treure privilegis a altres usuaris que l'usuari actual té en aquesta rutina.

en: Allows user to give to other users or remove from other users the privileges that user possess yourself.
ca: Permet a l'usuari donar o treure els privilegis a altres usuaris que l'usuari actual té.

en: Allows viewing processes of all users.
ca: Permet veure els processos de tots els usuaris.

en: Alter table order by
ca: Altera la taula i ordena per

en: Always expand query messages
ca: Expandeix sempre els missatges de les consultes

en: Always send error reports
ca: Envia sempre els informes d'error

en: An 8-byte integer, signed range is -9,223,372,036,854,775,808 to 9,223,372,036,854,775,807, unsigned range is 0 to 18,446,744,073,709,551,615
ca: L'interval d'un enter de 8 bytes, amb signe és de -9.223.372.036.854.775.808 fins a 9.223.372.036.854.775.807, sense signe és de 0 fins a 18.446.744.073.709.551.615

en: An account already exists with the same username but possibly a different hostname.
ca: Ja existeix un compte amb el mateix nom d'usuari, però possiblement amb un nom d'amfitrió diferent.

en: An alias for BIGINT UNSIGNED NOT NULL AUTO_INCREMENT UNIQUE
ca: Un àlies per BIGINT UNSIGNED NOT NULL AUTO_INCREMENT UNIQUE

en: An alternate host to hold the configuration storage; leave blank to use the already defined host.
ca: Un amfitrió alternatiu per mantenir l'emmagatzematge de la configuració, deixeu-ho en blanc per utilitzar l'amfitrió ja definit.

en: An alternate port to connect to the host that holds the configuration storage; leave blank to use the default port, or the already defined port, if the controlhost equals host.
ca: Un port alternatiu per connectar amb l'amfitrió que té l'emmagatzematge de la configuració, deixeu-ho en blanc per utilitzar el port predeterminat, o el port ja definit, si l'amfitrió de control és el mateix.

en: An entry with this name already exists.
ca: Ja existeix una entrada amb aquest nom.

en: An enumeration, chosen from the list of up to 65,535 values or the special '' error value
ca: Una enumeració, triada d'una llista de fins a 65.535 valors o el valor especial d'error ''

en: An error has been detected and an error report has been automatically submitted based on your settings.
ca: S'ha detectat un error i s'ha enviat automàticament un informe d'errors d'acord amb els vostres paràmetres.

en: An error has been detected and an error report has been generated but failed to be sent.
ca: S'ha detectat un error i s'ha generat un informe d'errors, però no s'ha pogut enviar.

en: An error has occurred while loading the navigation display
ca: S'ha produït un error en carregar la visualització de navegació

en: An index has been added on %s.
ca: S'ha afegit un índex a %s.

en: An internal relation is not necessary when a corresponding FOREIGN KEY relation exists.
ca: No es necessita una relació interna quan existeix una relació corresponent de FOREIGN KEY.

en: Analyse query
ca: Analitza la consulta

en: Analysing & loading logs. This may take a while.
ca: Analitzant i carregant registres. Pot tardar.

en: Analysing logs
ca: analitzant registres

en: Analyze
ca: Analitza

en: Analyze Explain at %s
ca: Analitza el desenvolupament a %s

en: Analyze table
ca: Analitza la taula

en: Analyzing…
ca: Analitzant…

en: And:
ca: I:

en: Angular links
ca: Enllaços angulars

en: Another column
ca: Una altra columna

en: Any
ca: Qualsevol

en: Any host
ca: Qualsevol servidor

en: Any user
ca: Qualsevol usuari

en: Appearance settings
ca: Paràmetres de l'aparença

en: Append unit to data values
ca: Afegeix la unitat als valors de les dades

en: Apply
ca: Aplica

en: Apply a divisor
ca: Aplica un divisor

en: Apr
ca: abr.

en: April
ca: Abril

en: Are you sure you wish to change all the column collations and convert the data?
ca: Esteu segur que voleu canviar totes les col·lacions de les columnes i convertir les dades?

en: Are you sure you wish to change the collation and convert the data?
ca: Esteu segur que voleu canviar la col·lació i convertir les dades?

en: Are you sure?
ca: Esteu segur?

en: As defined:
ca: Com definit:

en: As per your settings, they are being submitted currently, please be patient.
ca: Segons els vostres paràmetres, en aquest moment s'estan enviant, tingueu una mica de paciència.

en: Ascending
ca: Ascendent

en: Ask before sending error reports
ca: Pregunta abans d'enviar els informes d'error

en: Attribute
ca: Atribut

en: Attributes
ca: Atributs

en: Aug
ca: ag.

en: August
ca: Agost

en: Authentication
ca: Autenticació

en: Authentication Application (2FA)
ca: Aplicació d'autenticació (2FA)

en: Authentication code:
ca: Codi d'autenticació:

en: Authentication method to use.
ca: Mètode d'autenticació a utilitzar.

en: Authentication settings.
ca: Paràmetres de l'autenticació.

en: Authentication type
ca: Tipus d'autenticació

en: Author
ca: Autor

en: Autocomplete of the table and column names in the SQL queries.
ca: Compleció automàtica dels noms de les taules i columnes en les consultes SQL.

en: Autoextend increment
ca: Increment d'autoextensió

en: Automatic recovery mode
ca: Mode automàtic de recuperació

en: Automatically create versions
ca: Crea versions automàticament

en: Automatically send report next time
ca: La pròxima vegada envia automàticament l'informe

en: Available browser display transformations
ca: Transformacions de navegador disponibles

en: Available input transformations
ca: Transformacions d'entrada disponibles

en: Available memory on this host: %s
ca: Memòria disponible en aquest amfitrió: %s

en: Average load
ca: Mitjana de càrrega

en: Back
ca: Enrere

en: Bad parameters!
ca: Paràmetres incorrectes!

en: Bad type!
ca: Tipus incorrecte!

en: Basic settings
ca: Paràmetres bàsics

en: Because of its length,<br> this column might not be editable.
ca: A causa de la seva longitud,<br> aquesta columna podria no ser editable.

en: Bigger textarea for LONGTEXT
ca: Àrea de text més gran per a LONGTEXT

en: Binary
ca: Binari

en: Binary - do not edit
ca: Binari - no editeu

en: Binary log
ca: Registre binari

en: Bind parameters
ca: Vincula els paràmetres

en: Blowfish secret
ca: Secret de blowfish

en: Bookmark
ca: Marcador

en: Bookmark %s has been created.
ca: S'ha creat el marcador %s.

en: Bookmark not created!
ca: No s'ha creat el marcador!

en: Bookmark table
ca: Taula de marcadors

en: Bookmark this SQL query
ca: Marcador per aquesta consulta SQL

en: Bookmark this SQL query:
ca: Marcador per aquesta consulta SQL:

en: Bookmarked SQL query
ca: Consulta SQL amb marcador

en: Bookmarks
ca: Marcadors

en: Both
ca: Ambdós

en: Both this table and the user groups table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__users[/kbd].
ca: Tant aquesta taula com la taula de grups d'usuari es necessiten per activar la funcionalitat de menús configurables; deixant una d'ambdues en blanc desactivarà
     aquesta funcionalitat, suggerit: [kbd]pma__users[/kbd].

en: Both this table and the users table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__usergroups[/kbd].
ca: Tant aquesta taula com la taula d'usuaris es necessiten per activar la funcionalitat de menús configurables; deixant una d'ambdues en blanc desactivarà aquesta funcionalitat, suggerit: [kbd]pma__usergroups[/kbd].

en: Browse
ca: Navega

en: Browse foreign values
ca: Navega pels valors forans

en: Browse mode
ca: Mode de navegació

en: Browse your computer:
ca: Navegueu pel vostre ordinador:

en: Browse/Edit the points
ca: Navega / edita els punts

en: Browser display transformation
ca: Transformació de visualització del navegador

en: Browser display transformation options
ca: Opcions de transformació de visualització al navegador

en: Browsing
ca: Navegació

en: Buffer Pool
ca: Reserva de memòria intermèdia

en: Buffer Pool Activity
ca: Activitat de la reserva de memòria intermèdia

en: Buffer Pool Usage
ca: Ús de la reserva de memòria intermèdia

en: Buffer pool size
ca: Mida de la reserva de memòria intermèdia

en: Buffered memory
ca: Memòria intermèdia

en: Build Query
ca: Construeix una consulta

en: Busy pages
ca: Pàgines ocupades

en: By disabling two factor authentication you will be again able to login using password only.
ca: Si inhabiliteu l'autenticació de dos factors, podreu tornar a identificar-vos només amb la contrasenya.

en: Bytes received
ca: Bytes rebuts

en: Bytes sent
ca: Bytes enviats

en: CHAR columns editing
ca: Edició de columnes CHAR

en: CHAR textarea columns
ca: Columnes de l'àrea de text CHAR

en: CHAR textarea rows
ca: Files de l'àrea de text CHAR

en: CREATE DATABASE before copying
ca: Inclou CREATE DATABASE abans de copiar

en: CSV for MS Excel
ca: CSV per MS Excel

en: CSV using LOAD DATA
ca: CSV utilitzant LOAD DATA

en: Cached memory
ca: Memòria capturada

en: Cached queries are removed due to low query cache memory from the query cache.
ca: S'esborren les consultes al cau a causa de la poca memòria dedicada al cau de consultes.

en: Cached swap
ca: Intercanvi al cau

en: Calls
ca: Crides

en: Can not find signon authentication script:
ca: No es pot trobar l'script d'ordres d'inici de sessió d'autenticació:

en: Can you tell us the steps leading to this error? It decisively helps in debugging:
ca: Ens pots indicar els passos previs a aquest error? Pot ajudar decisivament en la depuració:

en: Can't copy table to same one!
ca: No es pot copiar la taula sobre ella mateixa!

en: Can't move table to same one!
ca: No es pot moure la taula sobre ella mateixa!

en: Can't rename index to PRIMARY!
ca: No pots canviar el nom d'un índex a PRIMARY!

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Cancel request
ca: Cancel·la la petició

en: Cannot connect: invalid settings.
ca: No es pot connectar: paràmetres incorrectes.

en: Cannot copy database to the same name. Change the name and try again.
ca: No es pot copiar la base de dades al mateix nom. Canvieu el nom i torneu-ho a provar.

en: Cannot log in to the MySQL server
ca: No es pot identificar al servidor MySQL

en: Cannot read uploaded file.
ca: No es pot llegir el fitxer pujat.

en: Cannot rename database to the same name. Change the name and try again
ca: No es pot reanomenar la base de dades al mateix nom. Canvieu el nom i torneu-ho a intentar

en: Cannot save UI property "%s". The changes made will not be persistent after you refresh this page. Please check if the table structure has been changed.
ca: No es pot desar la propietat d'interfície d'usuari "%s". Els canvis fets no seran persistents després que refresqueu aquesta pàgina. Comproveu si l'estructura de la taula ha estat canviada.

en: Cannot save settings, submitted configuration form contains errors!
ca: No es poden desar els paràmetres, el formulari de configuració enviat conté errors!

en: Cannot save settings, submitted form contains errors!
ca: No es poden desar els paràmetres, el formulari enviat conté errors!

en: Cardinality
ca: Cardinalitat

en: Central columns
ca: Columnes centrals

en: Central columns table
ca: Taula de columnes centrals

en: Change
ca: Canvia

en: Change all column collations
ca: Canvia totes les col·lacions de columna

en: Change all tables collations
ca: Canvia totes les col·lacions de les taules

en: Change all tables columns collations
ca: Canvia totes les col·lacions de les columnes de les taules

en: Change any of its settings by clicking the corresponding "Options" link.
ca: Canvieu qualsevol dels seus paràmetres en fer clic a l'enllaç "Opcions" corresponent.

en: Change login information / Copy user account
ca: Canvi de la informació de connexió / còpia del compte d'usuari

en: Change password
ca: Canvia la contrasenya

en: Change report settings
ca: Canvia els paràmetres de l'informe

en: Change settings
ca: Canvia els paràmetres

en: Change to %s
ca: Canvia a %s

en: Changes tracking
ca: Seguiment de canvis

en: Changing charset
ca: Canvi del joc de caràcters

en: Changing {query_cache_limit} (usually by increasing) may increase efficiency. This variable determines the maximum size a query result may have to be inserted into the query cache. If there are many query results above 1 MiB that are well cacheable (many reads, little writes) then increasing {query_cache_limit} will increase efficiency. Whereas in the case of many query results being above 1 MiB that are not very well cacheable (often invalidated due to table updates) increasing {query_cache_limit} might reduce efficiency.
ca: El canvi de {query_cache_limit} (normalment amb l'augment) pot augmentar l'eficiència. Aquest paràmetre determina la mida màxima que un resultat de consulta pot tenir per ser inserit en la memòria cau de consultes. Si hi ha molts resultats de la consulta de més d'1 MIB que són candidats al cau (moltes lectures, poques escriptures), llavors augmentar {query_cache_limit} incrementarà l'eficiència. Mentre que en el cas de molts resultats de consulta per sobre d'1 MIB que no són útils al cau (sovint invalidades a causa de les actualitzacions de la taula) l'augment de {query_cache_limit} podria reduir l'eficiència.

en: Character set of the file
ca: Joc de caràcters del fitxer

en: Character set of the file:
ca: Joc de caràcters del fitxer:

en: Character sets and collations
ca: Jocs de caràcters i col·lacions

en: Charset
ca: Joc de caràcters

en: Charsets
ca: Jocs de caràcters

en: Chart
ca: Gràfic

en: Chart Title
ca: Títol del gràfic

en: Chart arrangement
ca: Arranjament dels gràfics

en: Chart columns
ca: Columnes de gràfics

en: Chart title
ca: Títol del gràfic

en: Chart title:
ca: Títol del gràfic:

[ctx: Chart type]
en: Area
ca: Àrea

[ctx: Chart type]
en: Bar
ca: Barra

[ctx: Chart type]
en: Column
ca: Columna

[ctx: Chart type]
en: Line
ca: Línia

[ctx: Chart type]
en: Pie
ca: Pastís

[ctx: Chart type]
en: Scatter
ca: Dispersió

[ctx: Chart type]
en: Spline
ca: Ranures

[ctx: Chart type]
en: Timeline
ca: Línia temporal

en: Check
ca: Comprova

en: Check all
ca: Marca-ho tot

en: Check config file permissions
ca: Comprova els permisos del fitxer de configuració

en: Check for latest version
ca: Comprova la versió més recent

en: Check privileges
ca: Comprova els privilegis

en: Check privileges for database "%s".
ca: Comprova els privilegis per la base de dades "%s".

en: Check table
ca: Comprova la taula

en: Check tables having overhead
ca: Comprova taules desfragmentades

en: Check the columns which are redundant and click on remove. If no redundant column, click on 'No redundant column'
ca: Revisa les columnes que siguin redundants i prem en eliminar. Si no hi ha, prem en 'Cap columna redundant'

en: Check the columns which form a repeating group. If no such group, click on 'No repeating group'
ca: Comprova les columnes que formin un grup repetitiu. Si no n'hi ha, feu clic a 'Sense grup repetitiu'

en: Checkpoint frequency
ca: Freqüència dels controls

en: Checksum table
ca: Suma de comprovació de la taula

en: Choose "GeomFromText" from the "Function" column and paste the string below into the "Value" field.
ca: Trieu "GeomFromText" de la columna "Funció" i enganxeu la cadena de sota al camp "Valor".

en: Choose column to display
ca: Tria la columna a visualitzar

en: Choose column to display:
ca: Tria la columna a mostrar:

en: Choose from which log you want the statistics to be generated from.
ca: Trieu de quin registre voleu que es generin les estadístiques.

en: Choose how you want tabs to work.
ca: Trieu com voleu que treballin les pestanyes.

en: Choose the default action when sending error reports.
ca: Trieu l'acció predeterminada quan s'enviïn els informes d'error.

en: Choose which details to show in the database structure (list of tables).
ca: Trieu quins detalls es mostren a l'estructura de base de dades (llista de taules).

en: Clear
ca: Neteja

en: Clear fast filter
ca: Neteja el filtre ràpid

en: Clear series
ca: Neteja les sèries

en: Click
ca: Clic

en: Click a data point to view and possibly edit the data row.
ca: Feu clic a un punt de dades per veure i possiblement editar la fila de dades.

en: Click on the bar to scroll to top of page
ca: Feu clic a la barra per desplaçar-se al principi d'aquesta pàgina

en: Click reset zoom button to come back to original state.
ca: Feu clic al botó de restablir el zoom per tornar a l'estat original.

en: Click the drop-down arrow<br>to toggle column's visibility.
ca: Feu clic a la fletxa de la llista desplegable<br>per commutar la visibilitat de la columna.

en: Click to dismiss this notification
ca: Feu clic per descartar aquesta notificació

en: Click to mark/unmark.
ca: Feu clic per marcar o desmarcar.

en: Click to sort results by this column.
ca: Feu clic per ordenar els resultats amb aquesta columna.

en: Click to sort.
ca: Feu clic per ordenar.

en: Click to toggle
ca: Feu clic per commutar

en: Clients are usually aborted when they did not close their connection to MySQL properly. This can be due to network issues or code not closing a database handler properly. Check your network and code.
ca: Els clients se solen avortar quan no han tancat correctament la seva connexió a MySQL. Això pot ser per culpa de problemes de xarxa o que el codi no tanca correctament un gestor de bases de dades. Comproveu la xarxa i el codi.

en: Close
ca: Tanca

en: Closed
ca: Tancat

en: Coalesce
ca: Fusionar

en: Collapse
ca: Contreu

en: Collapse all
ca: Contreu-ho tot

en: Collation
ca: Col·lació

[ctx: Collation]
en: Arabic
ca: Àrab

[ctx: Collation]
en: Armenian
ca: Armeni

[ctx: Collation]
en: Baltic
ca: Bàltic

[ctx: Collation]
en: Binary
ca: Binari

[ctx: Collation]
en: Bulgarian
ca: Búlgar

[ctx: Collation]
en: Burmese
ca: Birmà

[ctx: Collation]
en: Central European
ca: Europea Central

[ctx: Collation]
en: Chinese
ca: Xinès

[ctx: Collation]
en: Classical Latin
ca: Llatí clàssic

[ctx: Collation]
en: Croatian
ca: Croata

[ctx: Collation]
en: Cyrillic
ca: Ciríl·lic

[ctx: Collation]
en: Czech
ca: Txec

[ctx: Collation]
en: Czech-Slovak
ca: Txec-Eslovac

[ctx: Collation]
en: Danish
ca: Danès

[ctx: Collation]
en: English
ca: Anglès

[ctx: Collation]
en: Estonian
ca: Estonià

[ctx: Collation]
en: Georgian
ca: Georgià

[ctx: Collation]
en: German (dictionary order)
ca: Alemany (ordre de diccionari)

[ctx: Collation]
en: German (phone book order)
ca: Alemany

[ctx: Collation]
en: Greek
ca: Grec

[ctx: Collation]
en: Hebrew
ca: Hebreu

[ctx: Collation]
en: Hungarian
ca: Hongarès

[ctx: Collation]
en: Icelandic
ca: Islandès

[ctx: Collation]
en: Japanese
ca: Japonès

[ctx: Collation]
en: Korean
ca: Coreà

[ctx: Collation]
en: Latvian
ca: Letó

[ctx: Collation]
en: Lithuanian
ca: Lituà

[ctx: Collation]
en: Persian
ca: Persa

[ctx: Collation]
en: Polish
ca: Polonès

[ctx: Collation]
en: Romanian
ca: Romanès

[ctx: Collation]
en: Russian
ca: Rus

[ctx: Collation]
en: Simplified Chinese
ca: Xinès simplificat

[ctx: Collation]
en: Sinhalese
ca: Singalès

[ctx: Collation]
en: Slovak
ca: Eslovac

[ctx: Collation]
en: Slovenian
ca: Eslovè

[ctx: Collation]
en: Spanish (modern)
ca: Espanyol (modern)

[ctx: Collation]
en: Spanish (traditional)
ca: Espanyol (tradicional)

[ctx: Collation]
en: Swedish
ca: Suec

[ctx: Collation]
en: Thai
ca: Tailandès

[ctx: Collation]
en: Traditional Chinese
ca: Xinès tradicional

[ctx: Collation]
en: Turkish
ca: Turc

[ctx: Collation]
en: Ukrainian
ca: Ucraïnès

[ctx: Collation]
en: Unknown
ca: Desconegut

[ctx: Collation]
en: Vietnamese
ca: Vietnamita

[ctx: Collation]
en: West European
ca: Europea Occidental

[ctx: Collation variant]
en: accent-insensitive
ca: no sensible a accents

[ctx: Collation variant]
en: accent-sensitive
ca: sensible a accents

[ctx: Collation variant]
en: binary
ca: binari

[ctx: Collation variant]
en: case-insensitive
ca: no distingeix les majúscules de les minúscules

[ctx: Collation variant]
en: case-sensitive
ca: distingeix les majúscules de les minúscules

[ctx: Collation variant]
en: multi-level
ca: multinivell

en: Collation:
ca: Col·lació:

en: Column
ca: Columna

en: Column %s has been dropped.
ca: S'ha esborrat la columna %s.

en: Column alias
ca: Àlies de la columna

en: Column information table
ca: Taula d'informació de columna

en: Column maximum:
ca: Màxim de columna:

en: Column minimum:
ca: Mínim de columna:

en: Column name
ca: Nom de la columna

en: Column names
ca: Nom de les columnes

en: Column names in first row
ca: Nom de les columnes a la primera fila

en: Column names:
ca: Nom de les columnes:

en: Column names:
ca: Nom de les columnes:

en: Column selector
ca: Selector de columnes

en: Column-specific privileges
ca: Privilegis específics de columna

en: Column:
ca: Columna:

en: Columns
ca: Columnes

en: Columns enclosed with
ca: Columnes delimitades amb

en: Columns enclosed with:
ca: Columnes delimitades amb:

en: Columns escaped with
ca: Final de columna amb

en: Columns escaped with:
ca: Columnes amb marca d'escapada:

en: Columns separated with:
ca: Columnes separades amb:

en: Columns terminated with
ca: Columnes acabades amb

en: Command
ca: Ordre

en: Comment
ca: Comentari

en: Comment out these two lines if you do not need them.
ca: Comenteu aquestes dues línies si no les necessiteu.

en: Comment:
ca: Comentari:

en: Comments
ca: Comentaris

en: Commonly monitored
ca: Comunament monitorat

en: Composite with:
ca: Compon amb:

en: Compress connection
ca: Comprimeix la connexió

en: Compress connection to MySQL server.
ca: Comprimeix la connexió al servidor MySQL.

en: Compress gzip exports on the fly without the need for much memory; if you encounter problems with created gzip files disable this feature.
ca: Comprimeix les exportacions de gzip sobre la marxa sense necessitat de molta memòria; si teniu problemes amb els fitxers gzip creats, inhabiliteu aquesta funcionalitat.

en: Compress on the fly
ca: Comprimeix sobre la marxa

en: Compressed export will not work due to missing function %s.
ca: L'exportació comprimida no funciona perquè falta la funció (%s).

en: Compressed import will not work due to missing function %s.
ca: La importació comprimida no funcionarà perquè falta la funció %s.

en: Compression
ca: Compressió

en: Compression:
ca: Compressió:

en: Config authentication
ca: Autenticació config

en: Configuration already exists, setup is disabled!
ca: Ja existeix la configuració i s'ha inhabilitat la preparació!

en: Configuration contains incorrect data for some fields.
ca: La configuració conté dades incorrectes per a alguns camps.

en: Configuration file
ca: Fitxer de configuració

en: Configuration has been saved.
ca: S'ha desat la configuració.

en: Configuration of pmadb…
ca: Configuració de pmadb…

en: Configuration storage
ca: Emmagatzematge de la configuració

en: Configure phpMyAdmin configuration storage to gain access to additional features, see [doc@linked-tables]phpMyAdmin configuration storage[/doc] in documentation.
ca: Configureu l'emmagatzematge de la configuració de phpMyAdmin per obtenir accés a les funcionalitats addicionals, consulteu l'[doc@linked-tables]emmagatzematge de la configuració de phpMyAdmin[/doc] a la documentació.

en: Configure two-factor authentication
ca: Configura l'autenticació en dos passos

en: Confirm
ca: Confirmació

en: Confirm DROP queries
ca: Confirmació de les consultes DROP

en: Confirm disabling two-factor authentication
ca: Confirmeu la inhabilitació de l'autenticació en dos passos

en: Confirm partial dependencies
ca: Confirmació de les dependències parcials

en: Confirm transitive dependencies
ca: Confirmació de les dependències transitives

en: Connection for controluser as defined in your configuration failed.
ca: La connexió de l'usuari de control ha fallat, tal com està definida ara a la configuració.

en: Connection to server is disabled, please enable $cfg['AllowArbitraryServer'] in phpMyAdmin configuration.
ca: La connexió al servidor està inhabilitada, habiliteu $cfg['AllowArbitraryServer'] a la configuració de phpMyAdmin.

en: Connection:
ca: Connexió:

en: Connections
ca: Connexions

en: Connections / Processes
ca: Connexions / Processos

en: Connections are usually aborted when they cannot be authorized. <a href="https://www.percona.com/blog/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/">This article</a> might help you track down the source.
ca: Les connexions s'avorten generalment quan no poden ser autoritzades. <a href="https://www.percona.com/blog.com/2008/08/23/how-to-track-down-the-source-of-aborted_connects/">Aquest article</a> pot ajudar a rastrejar el motiu.

en: Consider increasing {open_files_limit}, and check the error log when restarting after changing {open_files_limit}.
ca: Considereu augmentar {open_files_limit}, i comprovar el registre d'errors quan reinicieu després de canviar {open_files_limit}.

en: Consider increasing {query_cache_limit}.
ca: Pensa en la possibilitat d'augmentar {query_cache_limit}.

en: Consider increasing {sort_buffer_size} and/or {read_rnd_buffer_size}, depending on your system memory limits.
ca: Considereu augmentar {sort_buffer_size} i/o {read_rnd_buffer_size} en funció dels límits de memòria del vostre sistema.

en: Console
ca: Consola

en: Console height
ca: Altura de la consola

en: Console mode
ca: Mode de la consola

en: Constraint name
ca: Nom de la restricció

en: Constraint properties
ca: Propietats de la restricció

en: Constraints for dumped tables
ca: Restriccions per a les taules bolcades

en: Constraints for table
ca: Restriccions per a la taula

en: Containing the word:
ca: Que continguin la paraula:

en: Content of table @TABLE@
ca: Contingut de la taula @TABLE@

en: Continue
ca: Continua

en: Continue insertion with %s rows
ca: Continua la inserció amb %s files

en: Continued table caption
ca: Encapçalament de continuació de la taula

en: Contribute
ca: Contribuir

en: Control host
ca: Amfitrió de control

en: Control port
ca: Port de control

en: Control user
ca: Usuari de control

en: Control user password
ca: Contrasenya de l'usuari de control

en: Convert to Kana
ca: Converteix a Kana

en: Converts Boolean values to text (default 'T' and 'F'). First option is for TRUE, second for FALSE. Nonzero=true.
ca: Converteix els valors booleans a text (per defecte 'T' i 'F'). La primera opció es per a -TRUE- (cert) i la segona per a -FALSE- (fals). Diferent de zero = cert.

en: Converts an (IPv4) Internet network address stored as a BIGINT into a string in Internet standard dotted format.
ca: Converteix una adreça d'Internet (IPv4) emmagatzemada com a BIGINT a una cadena en format estàndard d'Internet amb punts.

en: Converts an Internet network address in (IPv4/IPv6) format to binary
ca: Converteix una adreça de xarxa d'Internet en format (IPv4/IPv6) a binari

en: Converts an Internet network address stored as a binary string into a string in Internet standard (IPv4/IPv6) format.
ca: Converteix una adreça d'Internet emmagatzemada com a cadena binària a una cadena en format estàndard d'Internet (IPv4/IPv6).

en: Copy
ca: Copia

en: Copy database to
ca: Copia la base de dades a

en: Copy table
ca: Copia la taula

en: Copy table with prefix
ca: Copia la taula amb un prefix

en: Copy tables to
ca: Copia les taules a

en: Copy to clipboard
ca: Copia al porta-retalls

en: Copying database
ca: Còpia de base de dades

en: Copying failed!
ca: Ha fallat la còpia!

en: Could not add %1$s as they already exist in central list!
ca: No s'ha pogut afegir %1$s perquè ja existeix a la llista central!

en: Could not add columns!
ca: No s'han pogut afegir les columnes!

en: Could not connect to the database server!
ca: No s'ha pogut connectar amb el servidor de dades!

en: Could not import configuration
ca: No s'ha pogut importar la configuració

en: Could not load class "%1$s"
ca: No s'ha pogut carregar la classe "%1$s"

en: Could not load export plugins, please check your installation!
ca: No s'han pogut carregar els connectors d'exportació, comproveu la vostra instal·lació!

en: Could not load import plugins, please check your installation!
ca: No s'han pogut carregar els connectors d'importació, comproveu la vostra instal·lació!

en: Could not load schema plugins, please check your installation!
ca: No s'han pogut carregar els connectors d'esquema, comproveu la vostra instal·lació!

en: Could not load the progress of the import.
ca: No s'ha pogut carregar el progrés de la importació.

en: Could not parse OpenDocument Spreadsheet!
ca: No s'ha pogut analitzar el full de càlcul OpenDocument!

en: Could not remove columns!
ca: No s'han pogut treure les columnes!

en: Could not save configuration
ca: No s'ha pogut desar la configuració

en: Could not save favorite table!
ca: No s'ha pogut desar la taula preferida!

en: Could not save recent table!
ca: No s'ha pogut desar la taula recent!

en: Could not save table UI preferences!
ca: No s'ha pogut desar la taula de les preferències de la interfície d'usuari!

en: Couldn't remove Column(s) %1$s as they don't exist in central columns list!
ca: No s'ha(n) pogut treure la/les columna(es) %1$s perquè no existeix(en) a la llista central de columnes!

en: Count
ca: Nombre

en: Create
ca: Crea

en: Create PHP code
ca: Crea el codi PHP

en: Create a new user account with the same privileges and …
ca: Crea un nou compte d'usuari amb els mateixos privilegis i …

en: Create a page and save to it
ca: Crea una pàgina i desar-la

en: Create a pma user and give access to these tables.
ca: Crea un usuari pma i dóna-li accés a aquestes taules.

en: Create bookmark
ca: Crea un marcador

en: Create composite index
ca: Crea un índex compost

en: Create database
ca: Crea una base de dades

en: Create database with same name and grant all privileges.
ca: Crea una base de dades amb el mateix nom i atorga tots els privilegis.

[ctx: Create new column]
en: New
ca: Nou

[ctx: Create new database]
en: New
ca: Nou

[ctx: Create new event]
en: New
ca: Nou

[ctx: Create new function]
en: New
ca: Nova

[ctx: Create new index]
en: New
ca: Nou

[ctx: Create new procedure]
en: New
ca: Nou

[ctx: Create new table]
en: New
ca: Nou

[ctx: Create new trigger]
en: New
ca: Nou

[ctx: Create new user]
en: New
ca: Nou

[ctx: Create new view]
en: New
ca: Nova

en: Create relationship
ca: Crea una relació

en: Create single-column index
ca: Crea un índex d'una sola columna

en: Create table
ca: Crea una taula

en: Create the following table
ca: Crea la taula següent

en: Create the needed tables with the <code>%screate_tables.sql</code>.
ca: Crea les taules necessàries amb <code>%screate_tables.sql</code>.

en: Create version
ca: Crea una versió

en: Create version %1$s
ca: Crea la versió %1$s

en: Create version %1$s of %2$s
ca: Crea la versió %1$s de %2$s

en: Create view
ca: Crea una vista

en: Created
ca: Creat

en: Creating a foreign key over a non-indexed column would automatically create an index on it. Alternatively, you can define an index below, before creating the foreign key.
ca: La creació d'una clau forana sobre una columna no indexada podria crear automàticament un índex en ella. D'altra banda, podeu definir un índex a sota, abans de crear la clau forana.

en: Creation
ca: Creació

en: Creation/Update/Check dates
ca: Dates de creació, modificació i comprovació

en: Creation:
ca: Creació:

en: Criteria:
ca: Criteris:

en: Current amount of Questions: %s
ca: Nombre actual de preguntes: %s

en: Current query cache size: %s
ca: La mida actual de la memòria cau de consultes: %s

en: Current selection does not contain a unique column. Grid edit, Edit, Copy and Delete features may result in undesired behavior. %s
ca: La selecció actual no conté una columna única. Els enllaços Edició de la graella, Casella de selecció, Edita, Copia i Esborra, poden ocasionar un comportament no desitjat. %s

en: Current selection does not contain a unique column. Grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete features are not available. %s
ca: La selecció actual no conté una columna única. No estan disponibles els enllaços Edició de la graella, Casella de selecció, Edita, Copia i Esborra. %s

en: Current server:
ca: Servidor actual:

en: Current settings
ca: Paràmetres actuals

en: Current values are tmp_table_size: %s, max_heap_table_size: %s
ca: Els valors actuals són tmp_table_size: %s, max_heap_table_size: %s

en: Current version: %s
ca: Versió actual: %s

en: Currently running Git revision %1$s from the %2$s branch.
ca: S'està executant la revisió Git %1$s de la branca %2$s.

en: Custom
ca: Personalitzat

en: Custom - display all possible options
ca: Personalitzat - mostra totes les opcions possibles

en: Custom - display all possible options to configure
ca: Personalitzat - mostra totes les opcions a configurar

en: Custom - like above, but without the quick/custom choice
ca: Personalitzat - igual que l'anterior, però sense l'opció ràpid/complet

en: Customize appearance of the navigation panel.
ca: Personalitzeu l'aspecte del tauler de navegació.

en: Customize browse mode.
ca: Personalitzeu el mode de navegació.

en: Customize default common import options.
ca: Personalitzeu les opcions predeterminades habituals de la importació.

en: Customize default export options.
ca: Personalitzeu les opcions predeterminades de l'exportació.

en: Customize default options
ca: Personalitzeu les opcions predeterminades

en: Customize default options.
ca: Personalitzeu les opcions predeterminades.

en: Customize edit mode.
ca: Personalitzeu el mode d'edició.

en: Customize links shown in SQL Query boxes.
ca: Personalitzeu els enllaços mostrats als quadres de consultes SQL.

en: Customize startup page.
ca: Personalitzeu la pàgina d'inici.

en: Customize text input fields.
ca: Personalitzeu els camps d'entrada de text.

en: Customize the navigation tree.
ca: Personalitzeu l'arbre de navegació.

en: DROP columns %s from the table %s
ca: Elimina les columnes %s de la taula %s

en: Data
ca: Dades

en: Data creation options
ca: Opcions de creació de dades

en: Data definition statement
ca: Sentències de definició de dades

en: Data dictionary
ca: Diccionari de dades

en: Data directory
ca: Directori de dades

en: Data dump options
ca: Opcions del bolcament de dades

en: Data file grow size
ca: Mida del creixement del fitxer de dades

en: Data files
ca: Fitxers de dades

en: Data home directory
ca: Directori local de dades

en: Data length
ca: Mida de les dades

en: Data log threshold
ca: Llindar del registre de dades -data log-

en: Data manipulation statement
ca: Sentències de manipulació de dades

en: Data only
ca: Només les dades

en: Data point content
ca: Contingut del punter de dades

en: Data pointer size
ca: Mida del punter de dades

en: Data:
ca: Dades:

en: Database
ca: Base de dades

en: Database %1$s has been copied to %2$s.
ca: S'ha copiat la base de dades %1$s a %2$s.

en: Database %1$s has been created.
ca: S'ha creat la base de dades %1$s.

en: Database %1$s has been renamed to %2$s.
ca: S'ha reanomenat la base de dades %1$s a %2$s.

en: Database %s has been dropped.
ca: La base de dades %s s'ha eliminat.

en: Database Log
ca: Registre de la base de dades

en: Database client version:
ca: Versió del client de base de dades:

en: Database comment
ca: Comentaris de la base de dades

en: Database for user account
ca: Base de dades per al compte d'usuari

en: Database level tabs
ca: Pestanyes del nivell base de dades

en: Database name
ca: Nom de la BD

en: Database name template
ca: Plantilla del nom de la base de dades

en: Database operations
ca: Operacions de base de dades

en: Database seems to be empty!
ca: La base de dades sembla buida!

en: Database server
ca: Servidor de base de dades

en: Database structure
ca: Estructura de base de dades

en: Database system or older MySQL server to maximize output compatibility with:
ca: Sistema de base de dades o servidor MySQL antic per al qual s'ha de maximitzar la compatibilitat de la sortida:

en: Database tree separator
ca: Separador de l'arbre de les bases de dades

en: Database used for relations, bookmarks, and PDF features. See [doc@linked-tables]pmadb[/doc] for complete information. Leave blank for no support. Suggested: [kbd]phpmyadmin[/kbd].
ca: La base de dades que s'utilitza per a les relacions, els marcadors i les característiques dels PDF. Consulteu [doc@linked-tables]pmadb[/doc] per tenir informació més completa. Deixeu-ho en blanc per no utilitzar. Suggerit: [kbd]phpmyadmin[/kbd].

en: Database-level tabs
ca: Pestanyes pel que fa a les bases de dades

en: Database-specific privileges
ca: Privilegis específics de base de dades

en: Database:
ca: Base de dades:

en: Databases
ca: Bases de dades

en: Databases display options.
ca: Opcions de visualització de les bases de dades.

en: Databases statistics
ca: Estadístiques de les bases de dades

en: Date
ca: Data

en: Deactivate now
ca: Desactiva ara

en: Deactivate tracking for %s
ca: Desactiva el seguiment per %s

en: Debug SQL
ca: Depuració SQL

en: Dec
ca: des.

en: December
ca: Desembre

en: Default
ca: Per defecte

en: Default database tab
ca: Pestanya predeterminada de la base de dades

en: Default format; be aware that this list depends on location (database, table) and only SQL is always available.
ca: Format predeterminat; tingueu en compte que la llista depèn de la ubicació (base de dades, taula) i només l'SQL està sempre disponible.

en: Default language
ca: Idioma predeterminat

en: Default server
ca: Servidor predeterminat

en: Default server tab
ca: Pestanya predeterminada del servidor

en: Default sort order for tables with a primary key.
ca: Ordre d'ordenació predeterminat per a les taules amb una clau primària.

en: Default sorting order
ca: Ordre d'ordenació predeterminat

en: Default table tab
ca: Pestanya predeterminada de la taula

en: Default theme %s not found!
ca: Tema per defecte %s no trobat!

en: Default title
ca: Títol predeterminat

en: Default transformations
ca: Transformacions predeterminades

en: Default transformations for Bool2Text
ca: Transformacions predeterminades per Bool2Text

en: Default transformations for DateFormat
ca: Transformacions predeterminades per DateFormat

en: Default transformations for External
ca: Transformacions predeterminades per External

en: Default transformations for Hex
ca: Transformacions predeterminades per Hex

en: Default transformations for Inline
ca: Transformacions predeterminades per Inline

en: Default transformations for PreApPend
ca: Transformacions predeterminades per PreApPend

en: Default transformations for Substring
ca: Transformacions predeterminades per Substring

en: Default transformations for TextImageLink
ca: Transformacions predeterminades per TextImageLink

en: Default transformations for TextLink
ca: Transformacions predeterminades per TextLink

en: Default value for foreign key checks checkbox for some queries.
ca: El valor predeterminat per a la clau forana marca la casella de selecció per algunes consultes.

en: Define how long (in seconds) a login cookie is valid.
ca: Defineix durant quant de temps (en segons) una galeta d'autenticació és vàlida.

en: Define new aliases
ca: Defineix àlies nous

en: Define whether the previous login should be recalled or not in [kbd]cookie[/kbd] authentication mode.
ca: Defineix si l'anterior autenticació s'ha de recuperar o no al mode d'autenticació per [kbd]galetes [/kbd].

en: Defined aliases
ca: Àlies definits

en: Definer
ca: Definidor

en: Defines how long (in seconds) a login cookie should be stored in browser. The default of 0 means that it will be kept for the existing session only, and will be deleted as soon as you close the browser window. This is recommended for non-trusted environments.
ca: Defineix el temps (en segons) que una galeta d'identificació ha d'estar emmagatzemada al navegador. El valor predeterminat 0 vol dir que es mantindran només durant la sessió actual, i s'esborraran tan aviat com tanqueu la finestra del navegador. Això es recomana per als entorns no confiables.

en: Defines the list of statements the auto-creation uses for new versions.
ca: Defineix la llista de sentències que l'autocreació utilitza per a les versions noves.

en: Defines the maximum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
ca: Defineix la mida màxima per als camps d'entrada generats per a les columnes CHAR i VARCHAR.

en: Defines the minimum number of items (tables, views, routines and events) to display a filter box.
ca: Defineix el nombre mínim d'ítems (taules, vistes, rutines i esdeveniments) a visualitzar en un quadre de filtratge.

en: Defines the minimum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
ca: Defineix la mida mínima per als camps d'entrada generats per a les columnes CHAR i VARCHAR.

en: Defines whether SQL queries generated by phpMyAdmin should be displayed.
ca: Defineix si s'han de mostrar les consultes SQL creades per phpMyAdmin.

en: Defines whether or not type fields should be initially displayed in edit/insert mode.
ca: Defineix si els camps dels tipus han de visualitzar-se inicialment al mode d'edició o inserció.

en: Defines whether the query box should stay on-screen after its submission.
ca: Defineix si el quadre de consultes s'ha de mantenir en pantalla després de l'enviament.

en: Defines which type of editing controls should be used for CHAR and VARCHAR columns; [kbd]input[/kbd] - allows limiting of input length, [kbd]textarea[/kbd] - allows newlines in columns.
ca: Defineix quins tipus de control d'edició s'han d'utilitzar per a les columnes CHAR i VARCHAR; [kbd]input[/kbd] - permet limitar la llargada de l'entrada, [kbd]textarea[/kbd] - permet salts de línia a les columnes.

en: Definition
ca: Definició

en: Defragment table
ca: Desfragmenta la taula

en: Del
ca: Sup

en: Del:
ca: Sup:

en: Delayed inserts
ca: Insercions demorades

en: Delete
ca: Esborra

en: Delete all cookies on logout
ca: Esborra totes les galetes al desconnectar

en: Delete bookmark
ca: Suprimeix el marcador

en: Delete data or table
ca: Esborra les dades o la taula

en: Delete entry from tracking report?
ca: Esborrar l'entrada de l'informe de seguiment?

en: Delete page
ca: esborra la pàgina

en: Delete pages
ca: Esborra les pàgines

en: Delete relationship
ca: Esborra la relació

en: Delete settings
ca: Esborrar configuració

en: Delete the matches for the %s table?
ca: Esborrar les coincidències per a la taula %s?

en: Delete the table (DROP)
ca: Esborra la taula (DROP)

en: Delete the view (DROP)
ca: Esborrar la vista (DROP)

en: Delete tracking
ca: Esborra seguiment

en: Delete tracking data for these tables?
ca: Voleu esborrar les dades de seguiment per aquestes taules?

en: Delete tracking data for these versions?
ca: Voleu esborrar les dades de seguiment per aquestes versions?

en: Delete tracking data for this table?
ca: Voleu esborrar les dades de seguiment per aquesta taula?

en: Delete tracking data for this version?
ca: Voleu esborrar les dades de seguiment per aquesta versió?

en: Delete tracking data row from report
ca: Esborra les dades de seguiment de l'informe

en: Delete version
ca: Esborra versió

en: Deleting
ca: Esborrant

en: Deleting %s
ca: Esborrant %s

en: Deleting tracking data
ca: Esborra les dades de seguiment

en: Delimiter
ca: Separador

en: Depending on your environment, it might be performance increasing to reduce this value.
ca: Depenent del teu entorn, reduir aquest valor podria augmentar el rendiment.

en: Descending
ca: Descendent

en: Description
ca: Descripció

en: Designer
ca: Dissenyador

en: Designer and PDF schema: table coordinates
ca: Dissenyador i esquema PDF: taula de coordinades

en: Detailed profile
ca: Perfil detallat

en: Details
ca: Detalls

en: Details…
ca: Detalls…

en: Developer
ca: Desenvolupador

en: Different tmp_table_size and max_heap_table_size
ca: "tmp_table_size" i "max_heap_table_size" són diferents

en: Differential
ca: Diferencial

en: Direct links
ca: Enllaços directes

en: Direction
ca: Direcció

en: Directory [code]config[/code], which is used by the setup script, still exists in your phpMyAdmin directory. It is strongly recommended to remove it once phpMyAdmin has been configured. Otherwise the security of your server may be compromised by unauthorized people downloading your configuration.
ca: El directori [code]config[/code], que s'utilitza amb l'script de preparació, encara existeix dins del vostre directori de phpMyAdmin. És molt recomanable esborrar-lo un cop s'hagi configurat phpMyAdmin. Altrament la seguretat del vostre servidor pot estar compromesa per la baixada de la configuració per part de persones no autoritzades.

en: Directory on server where you can upload files for import.
ca: Directori al servidor on podeu pujar els fitxers per importar.

en: Directory where exports can be saved on server.
ca: Directori on es poden desar les exportacions al servidor.

en: Dirty pages
ca: Pàgines brutes

en: Disable
ca: Inhabilita

en: Disable %s
ca: Desactivar %s

en: Disable foreign key checks
ca: Inhabilita les comprovacions de les claus foranes

en: Disable multi table maintenance
ca: Inhabilita el manteniment de taules múltiples

en: Disable shortcut keys
ca: Desactiva les tecles d'accés directe

en: Disable some of the warnings shown by phpMyAdmin.
ca: Inhabiliteu alguns dels avisos mostrats per phpMyAdmin.

en: Disable the default warning that is displayed on the Structure page if column names in a table are reserved MySQL words.
ca: Inhabilita l'avís predeterminat que es mostra a la pàgina de l'estructura si els noms de les columnes a la taula són paraules reservades de MySQL.

en: Disable the default warning that is displayed on the database details Structure page if any of the required tables for the phpMyAdmin configuration storage could not be found.
ca: Inhabilita l'avís predeterminat que es mostra a la pàgina dels detalls de l'estructura de la base de dades, si no s'han pogut trobar les taules necessàries per a l'emmagatzematge de la configuració de phpMyAdmin.

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if Suhosin is detected.
ca: Inhabilita l'avís predeterminat que es mostra a la pàgina principal si es detecta Suoshin.

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if the value of the PHP setting session.gc_maxlifetime is less than the value of `LoginCookieValidity`.
ca: Inhabilita l'avís predeterminat que es mostra a la pàgina principal si el valor establert de la variable de PHP session.gc_maxlifetime és menor que el de `LoginCookieValidity`.

en: Disable the table maintenance mass operations, like optimizing or repairing the selected tables of a database.
ca: Inhabilita les operacions massives de manteniment de taules, com ara l'optimització o la reparació de les taules seleccionades d'una base de dades.

en: Disable two-factor authentication
ca: Inhabilita l'autenticació en dos passos

en: Disable use of INFORMATION_SCHEMA
ca: Inhabilita l'ús d'INFORMATION_SCHEMA

en: Disabled
ca: Desactivat

en: Disallow BLOB and BINARY columns from editing.
ca: No permet l'edició en les columnes BLOB i BINARY.

en: Display
ca: Mostra

en: Display GIS Visualization
ca: Mostra visualització GIS

en: Display as differential value
ca: Mostra com a valor diferencial

en: Display chart
ca: Mostra el gràfic

en: Display column for relationships
ca: Visualitza la columna per a les relacions

en: Display column was successfully updated.
ca: S'ha actualitzat correctament la visualització de la columna.

en: Display columns table
ca: Taula de descripció de columnes

en: Display comments
ca: Visualitza els comentaris

en: Display comments <i>(includes info such as export timestamp, PHP version, and server version)</i>
ca: Visualitza els comentaris <i>(incloent-hi la informació com ara la marca de temps d'exportació, la versió de PHP, i la versió del servidor)</i>

en: Display foreign key relationships
ca: Visualitza les relacions de les claus foranes

[ctx: Display format]
en: Table
ca: Taula

en: Display logo
ca: Mostra el logo

en: Display order:
ca: Ordre del llistat:

en: Display relational schema
ca: Visualització de l'esquema relacional

en: Display server choice at the top of the navigation panel.
ca: Mostra el servidor triat a dalt del tauler de navegació.

en: Display servers as a list
ca: Visualitza els servidors com una llista

en: Display servers selection
ca: Visualitza la selecció dels servidors

en: Display the function fields in edit/insert mode.
ca: Mostra els camps de funció al mode d'edició o inserció.

en: Displays a TIME, TIMESTAMP, DATETIME or numeric unix timestamp column as formatted date. The first option is the offset (in hours) which will be added to the timestamp (Default: 0). Use second option to specify a different date/time format string. Third option determines whether you want to see local date or UTC one (use "local" or "utc" strings) for that. According to that, date format has different value - for "local" see the documentation for PHP's strftime() function and for "utc" it is done using gmdate() function.
ca: Mostra un camp TIME, TIMESTAMP, DATETIME o una marca de temps unix com a data formatjada. La primera opció és la diferència (en hores) que s'afegiran a la marca de temps (Defecte: 0). Usa la segona opció per indicar un format diferent de data/hora. La tercera opció determina si es vol visualitzar l'hora local o UTC (usant els texts "local" o "utc") . Segons això, el format de data té diferent valor - per a "local" veieu la documentació de la funció strftime() de PHP i per a "utc" s'obté amb l'ús de la funció gmdate() .

en: Displays a clickable thumbnail. The options are the maximum width and height in pixels. The original aspect ratio is preserved.
ca: Mostra una miniatura amb enllaç. Les opcions són el màxim d'amplada i alçada en píxels. Es respecta la proporció original.

en: Displays a link to download the binary data of the column. You can use the first option to specify the filename, or use the second option as the name of a column which contains the filename. If you use the second option, you need to set the first option to the empty string.
ca: Mostra un enllaç per baixar les dades binàries de la columna. Podeu utilitzar la primera opció per especificar el nom de fitxer, o utilitzar la segona opció com el nom d'una columna que conté el nom de fitxer. Si utilitzeu la segona opció, heu d'establir la primera opció a la cadena buida.

en: Displays a link to download this image.
ca: Mostra un enllaç per baixar aquesta imatge.

en: Displays a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "https://www.example.com/". The second option is a title for the link.
ca: Mostra un enllaç; el camp conté el nom de fitxer. La primera opció és un prefix URL com ara "https://domini.com/". La segona opció és el títol per a l'enllaç.

en: Displays a part of a string. The first option is the number of characters to skip from the beginning of the string (Default 0). The second option is the number of characters to return (Default: until end of string). The third option is the string to append and/or prepend when truncation occurs (Default: "…").
ca: Mostra una part d'una cadena de text. La primera opció és el nombre de caràcters a saltar des de l'inici de la cadena (Per defecte 0). La segona opció és el nombre de caràcters a retornar (Per defecte: fins al final de la cadena). La tercera opció és la cadena a afegir a l'inici o al final quan hi ha truncament (Per defecte: "…").

en: Displays an image and a link; the column contains the filename. The first option is a URL prefix like "https://www.example.com/". The second and third options are the width and the height in pixels.
ca: Mostra una imatge i un enllaç; la columna conté el nom de fitxer. La primera opció és un prefix URL com ara "https://domini.com/". La segona i tercera opció són l'amplada i l'alçada en píxels.

en: Displays hexadecimal representation of data. Optional first parameter specifies how often space will be added (defaults to 2 nibbles).
ca: Visualitza la representació hexadecimal de les dades. El primer paràmetre és opcional i especifica quantes vegades s'afegeix l'espai (per defecte a 2 nibbles).

en: Displays the contents of the column as-is, without running it through htmlspecialchars(). That is, the column is assumed to contain valid HTML.
ca: Conserva el format original del camp, sense passar per la funció htmlspecialchars(). Llavors, es considera que la columna conté HTML vàlid.

en: Distinct values
ca: Valors diferents

en: Distribution
ca: Distribució

en: Divided by %s
ca: Dividit per %s

en: Do a "query by example" (wildcard: "%")
ca: Fes una "consulta amb l'exemple" (comodí: "%")

en: Do a "query by example" (wildcard: "%") for two different columns
ca: Fes una "consulta amb l'exemple" (comodí: "%") per a dues columnes diferents

en: Do not abort on INSERT error
ca: No avortis en cas d'error INSERT

en: Do not change the password
ca: No canviïs la contrasenya

en: Do not import empty rows
ca: No importis les files buides

en: Do not use <code>AUTO_INCREMENT</code> for zero values
ca: No utilitzis <code>AUTO_INCREMENT</code> per als valors zero

en: Do not use AUTO_INCREMENT for zero values
ca: No utilitzis AUTO_INCREMENT per als valors zero

en: Do note however that this system provides recommendations based on simple calculations and by rule of thumb which may not necessarily apply to your system.
ca: Tanmateix tingueu en compte que aquest sistema proporciona recomanacions basades en càlculs senzills i regles generals que no necessàriament s'apliquen al vostre sistema.

en: Do you have a group of columns which on combining gives an existing column? For example, if you have first_name, last_name and full_name then combining first_name and last_name gives full_name which is redundant.
ca: Teniu un grup de columnes que amb la seva combinació s'obté una altra columna existent? Per exemple, si teniu cognom, nom i nom_complet, llavors si es combina cognom i nom s'obté nom_complet, que és redundant.

en: Do you have a group of two or more columns that are closely related and are all repeating the same attribute? For example, a table that holds data on books might have columns such as book_id, author1, author2, author3 and so on which form a repeating group. In this case a new table (book_id, author) should be created.
ca: Teniu un grup de dues o més columnes estretament relacionades i que repeteixen el mateix atribut? Per exemple, una taula que té dades sobre llibres pot tenir columnes com ara id_llibre, autor1, autor2, autor3, etc. que formen un grup repetitiu. En aquest cas haureu de crear una taula nova amb id_llibre, autor.

en: Do you have any column which can be split into more than one column? For example: address can be split into street, city, country and zip.
ca: Tens alguna columna que es pugui dividir en més? Per exemple, l'adreça es pot dividir en carrer, ciutat, país i codi postal.

en: Do you really want to DROP the selected partition(s)? This will also DELETE the data related to the selected partition(s)!
ca: Realment voleu esborrar la (es)  partició (ons)  seleccionada (es).  Això també esborrarà les dades de la (es)  partició (ons)  seleccionada (es)!

en: Do you really want to TRUNCATE the selected partition(s)?
ca: Realment voleu TRUNCAR les particions seleccionades?

en: Do you really want to delete the search "%s"?
ca: Realment voleu esborrar la cerca "%s"?

en: Do you really want to delete the selected items?
ca: Realment voleu suprimir els ítems seleccionats?

en: Do you really want to delete this bookmark?
ca: Realment voleu esborrar aquest marcador?

en: Do you really want to delete this central column?
ca: Realment voleu esborrar aquesta columna central?

en: Do you really want to delete user group "%s"?
ca: Realment voleu esborrar el grup d'usuaris "%s"?

en: Do you really want to execute "%s"?
ca: Realment voleu executar "%s"?

en: Do you really want to execute the following query?
ca: Realment voleu executar la consulta següent?

en: Do you really want to remove partitioning?
ca: Realment voleu eliminar el particionat?

en: Do you really want to revoke the selected user(s) ?
ca: Realment voleu revocar els usuaris seleccionats?

en: Do you really want to see all of the rows? For a big table this could crash the browser.
ca: Realment voleu veure totes les files? Una taula gran pot fer fallar el navegador.

en: Do you want to copy encryption key?
ca: Voleu copiar la clau de xifratge?

en: Do you want to import remaining settings?
ca: Voleu importar la resta de paràmetres?

en: Do you want to save the changes to the current page?
ca: Voleu desar els canvis a la pàgina actual?

en: Documentation
ca: Documentació

en: Documentation and further information about PBXT can be found on the %sPrimeBase XT Home Page%s.
ca: Podeu trobar la documentació i més informació sobre PBXT a la %spàgina principal de PrimeBase XT%s.

en: Does not require SSL-encrypted connections.
ca: No requereix connexions xifrades amb SSL.

en: Donate
ca: Donacions

en: Done
ca: Fet

en: Done dragging (rearranging) charts
ca: Arrossegament (reorganització) de gràfics fet

en: Double click
ca: Doble clic

en: Double size of textarea for LONGTEXT columns.
ca: Mida doble de l'àrea de text per a les columnes LONGTEXT.

en: Double-click to copy column name.
ca: Feu doble clic per copiar el nom de columna.

en: Download
ca: Baixa

en: Drag to reorder
ca: Arrossegueu per reordenar

en: Drag to reorder.
ca: Arrossegueu per reordenar.

en: Drop
ca: Elimina

en: Drop files here
ca: Arrossegueu aquí els fitxers

en: Drop the database (DROP)
ca: Esborra la base de dades (DROP)

en: Drop the databases that have the same names as the users.
ca: Esborra les bases de dades que tenen els mateixos noms que els usuaris.

en: Dropping Foreign key.
ca: Eliminació de la clau forana.

en: Dropping Primary Key/Index
ca: Eliminació de la clau primària o l'índex

en: Dropping column
ca: Eliminant columna

en: Dump TIMESTAMP columns in UTC <i>(enables TIMESTAMP columns to be dumped and reloaded between servers in different time zones)</i>
ca: Bolca les columnes TIMESTAMP en UTC <i>(permet que les columnes TIMESTAMP es bolquin i recarreguin entre servidors de diferents zones horàries)</i>

en: Dump all rows
ca: Bolca totes les files

en: Dump binary columns in hexadecimal notation <i>(for example, "abc" becomes 0x616263)</i>
ca: Bolca les columnes binàries en notació hexadecimal <i>(p. ex. "abc" s'expressarà com a 0x616263)</i>

en: Dump has been saved to file %s.
ca: El bolcat s'ha desat amb el nom d'arxiu %s.

en: Dump some row(s)
ca: Bolca algunes files

en: Dump table
ca: Bolca la taula

en: Dumping data
ca: Bolcament de dades

en: Dumping data for table
ca: Bolcament de dades per a la taula

en: During current session
ca: Durant la sessió actual

en: ENUM/SET editor
ca: Editor d'ENUM/SET

en: ESRI Shape File
ca: Fitxer de formes ESRI

en: Each point represents a data row.
ca: Cada punt representa una fila de dades.

en: Edit
ca: Edita

en: Edit ENUM/SET values
ca: Edita els valors ENUM/SET

en: Edit event
ca: Edita l'esdeveniment

en: Edit index
ca: Edita l'índex

en: Edit mode
ca: Mode d'edició

en: Edit next row
ca: Edita la fila següent

en: Edit partitioning
ca: Edició de les particions

en: Edit privileges
ca: Edita els privilegis

en: Edit privileges:
ca: Edita els privilegis:

en: Edit routine
ca: Edita la rutina

en: Edit server
ca: Edita el servidor

en: Edit settings for %s
ca: Edita els paràmetres per %s

en: Edit structure by following the "Structure" link.
ca: Edita l'estructura seguint l'enllaç "Estructura".

en: Edit trigger
ca: Edita el disparador

en: Edit user group
ca: Edita el grup d'usuaris

en: Edit user group: '%s'
ca: Edita el grup d'usuaris: «%s»

en: Edit view
ca: Edita la vista

en: Edit/Insert
ca: Edita o insereix

en: Effective
ca: Efectiu

en: EiB
ca: EB

en: Empty
ca: Buida

en: Empty phpMyAdmin control user password while using phpMyAdmin configuration storage!
ca: Contrasenya buida de l'usuari de control de phpMyAdmin mentre s'utilitzava l'emmagatzematge de la configuració de phpMyAdmin!

en: Empty phpMyAdmin control user while using phpMyAdmin configuration storage!
ca: Usuari de control buit de phpMyAdmin mentre s'utilitzava l'emmagatzematge de la configuració de phpMyAdmin!

en: Empty session data
ca: Dades de sessió buides

en: Empty signon URL while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
ca: URL de signon en blanc mentre s'utilitzava el mètode d'autenticació [kbd]signon[/kbd]!

en: Empty signon session name while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
ca: Nom de sessió de signon en blanc mentre s'utilitzava el mètode d'autenticació [kbd]signon[/kbd]!

en: Empty the table (TRUNCATE)
ca: Buida la taula (TRUNCATE)

en: Empty username while using [kbd]config[/kbd] authentication method!
ca: Nom d'usuari buit mentre s'utilitzava el mètode d'autenticació [kbd]config[/kbd]!

en: Enable
ca: Habilita

en: Enable %s
ca: Habilita «%s»

en: Enable CodeMirror
ca: Habilita CodeMirror

en: Enable SSL for connection to MySQL server.
ca: Habilita SSL per a la connexió al servidor MySQL.

en: Enable ZIP compression for import and export operations.
ca: Habilita la compressió ZIP per a les operacions d'importació i exportació.

en: Enable Zero Configuration mode
ca: Habilita el mode Zero Configuration

en: Enable advanced features in configuration file (<code>config.inc.php</code>), for example by starting from <code>config.sample.inc.php</code>.
ca: Habilita les funcionalitats avançades al fitxer de configuració (<code>config.inc.php</code>), per exemple a partir de <code>config.sample.inc.php</code>.

en: Enable autocomplete for table and column names
ca: Habilita la compleció automàtica per als noms de les taules i columnes

en: Enable bzip2 compression for import operations.
ca: Habilita la compressió bzip2 per a les operacions d'importació.

en: Enable charts dragging
ca: Habilita l'arrossegament de gràfics

en: Enable drag and drop import
ca: Habilita la importació d'arrossegar i deixar anar

en: Enable foreign key checks
ca: Habilita les comprovacions de les claus foranes

en: Enable gzip compression for import and export operations.
ca: Habilita la compressió gzip per a les operacions d'importació i exportació.

en: Enable highlighting
ca: Habilita el ressaltat

en: Enable if you want DB-based query history (requires phpMyAdmin configuration storage). If disabled, this utilizes JS-routines to display query history (lost by window close).
ca: Habiliteu-ho si voleu tenir un historial de consultes basat en BD (requereix l'emmagatzematge de la configuració de phpMyAdmin). Si s'inhabilita, s'utilitzen rutines JS per mostrar l'historial de consultes (es perd amb el tancament de la finestra).

en: Enable linter
ca: Habilita linter

en: Enable navigation tree expansion
ca: Habilita l'expansió de l'arbre de navegació

en: Enable slow query logging by setting {log_slow_queries} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
ca: Habiliteu el registre de consultes lentes amb l'establiment de {log_slow_queries} a 'ON'. Això us ajudarà a solucionar les consultes amb mal rendiment.

en: Enable slow query logging by setting {slow_query_log} to 'ON'. This will help troubleshooting badly performing queries.
ca: Habiliteu el registre de consultes lentes amb l'establiment de {slow_query_log} a 'ON'. Això us ajudarà a solucionar les consultes amb mal rendiment.

en: Enable statistics
ca: Habilita les estadístiques

en: Enable the Developer tab in settings
ca: Habilita la pestanya «Desenvolupador» als paràmetres

en: Enable the thread cache by setting {thread_cache_size} > 0.
ca: Habiliteu la memòria cau de fils amb l'establiment {thread_cache_size} > 0.

en: Enable two-factor authentication
ca: Habilita l'autenticació en dos passos

en: Enable {concurrent_insert} by setting it to 1
ca: Habiliteu {concurrent_insert} establint-ho a 1

en: Enabled
ca: Habilitat

en: Enables check for latest version on main phpMyAdmin page.
ca: Permet comprovar la versió més recent a la pàgina principal de phpMyAdmin.

en: Enabling the general_log may increase the server load by 5-15%. Also be aware that generating statistics from the logs is a load intensive task, so it is advisable to select only a small time span and to disable the general_log and empty its table once monitoring is not required any more.
ca: L'habilitació de «general_log» pot augmentar la càrrega del servidor un 5-15%. També tingueu en compte que la generació de les estadístiques dels registres és una tasca de càrrega intensiva, per això és aconsellable seleccionar només un interval de temps petit i inhabilitar «general_log» i buidar la taula una vegada que el monitoratge no es requereixi més.

en: Enabling this allows a page located on a different domain to call phpMyAdmin inside a frame, and is a potential [strong]security hole[/strong] allowing cross-frame scripting (XSS) attacks.
ca: L'habilitació d'això permet a una pàgina ubicada a un domini diferent cridar a phpMyADMIN dins d'un marc, i és un potencial [strong]forat de seguretat[/strong] que permet atacs del tipus XSS (Cross-site scripting).

en: Enclose export in a transaction
ca: Delimita l'exportació a una transacció

en: Enclose table and column names with backquotes
ca: Delimita els noms de taules i columnes amb cometes inverses

en: Enclose table and column names with backquotes <i>(Protects column and table names formed with special characters or keywords)</i>
ca: Delimita els noms de taules i camps amb cometes inverses <i>(protegeix els noms de camps i taules compostos de caràcters especials o paraules clau)</i>

en: Encoding Conversion:
ca: Conversió de la codificació:

en: Encryption key
ca: Clau de xifratge

en: End of line
ca: Final de la línia

[ctx: End of recurring event]
en: End
ca: Final

en: End of step
ca: Fi de pas

en: Engine
ca: Motor

en: Engines
ca: Motors

en: Enter criteria as free text
ca: Introduïu els criteris com a text lliure

en: Enter each value in a separate field.
ca: Introduïu cada valor en un camp separat.

en: Enter executes queries in console
ca: La tecla Retorn executa les consultes a la consola

en: Enter server connection parameters.
ca: Introduïu els paràmetres de connexió del servidor.

en: Enter:
ca: Entrar:

en: Entered captcha is wrong, try again!
ca: El captcha que heu introduït és incorrecte, torneu-ho a provar!

en: Error code: %s
ca: Codi d'error: %s

en: Error creating foreign key on %1$s (check data types)
ca: Error en crear la clau forana a %1$s (comproveu els tipus de dades)

en: Error in ZIP archive:
ca: Error a l'arxiu ZIP:

en: Error in processing request
ca: Error processant a la petició

en: Error in processing request:
ca: Error processant a la petició:

en: Error in processing!
ca: Error al procés!

en: Error management:
ca: Gestió d'errors:

en: Error moving the uploaded file, see [doc@faq1-11]FAQ 1.11[/doc].
ca: Error en moure el fitxer pujat, consulteu [doc@faq1-11]PMF 1.11[/doc].

en: Error reading data for table %s:
ca: Error en llegir les dades per a la taula %s:

en: Error reading structure for table %s:
ca: Error en llegir l'estructura per a la taula %s:

en: Error resetting replication.
ca: Error en restablir la replicació.

en: Error starting replication.
ca: Error en iniciar la replicació.

en: Error stopping replication.
ca: Error en aturar la replicació.

en: Error text: %s
ca: Text de l'error: %s

en: Error when evaluating: %s
ca: Error quan s'estava avaluant: %s

en: Error while creating PDF:
ca: Error mentre es creava el PDF:

en: Error while loading the search.
ca: Error mentre es carregava la cerca.

en: Error while moving uploaded file.
ca: Error mentre es movia el fitxer pujat.

en: Error while working with template cache: %s
ca: Error mentre es treballava amb la memòria cau de plantilles: %s

en: Error: FOREIGN KEY relationship could not be added!
ca: Error: no s'ha pogut afegir la relació FOREIGN KEY!

en: Error: Internal relationship could not be added!
ca: Error: no s'ha pogut afegir la relació interna!

en: Error: Internal relationship could not be removed!
ca: Error: no s'ha pogut eliminar la relació interna!

en: Error: Missing index on column(s).
ca: Error: falta l'índex en la(es) columna(es).

en: Error: Relational features are disabled!
ca: Error: les funcionalitats relacionals estan inhabilitades!

en: Error: Token mismatch
ca: Error: no coincideix un testimoni

en: Error: relationship already exists.
ca: Error: la relació ja existeix.

en: Event
ca: Esdeveniment

en: Event %1$s has been created.
ca: S'ha creat l'esdeveniment %1$s.

en: Event %1$s has been modified.
ca: S'ha modificat l'esdeveniment %1$s.

en: Event name
ca: Nom d'esdeveniment

en: Event scheduler status
ca: Estat del planificador d'esdeveniments

en: Event type
ca: Tipus d'esdeveniment

en: Events
ca: Esdeveniments

en: Events:
ca: Esdeveniments:

en: Excel edition
ca: Edició d'Excel

en: Excel edition:
ca: Edició d'Excel:

en: Except
ca: Excepte

en: Exclude definition of current user
ca: Exclou la definició de l'usuari actual

en: Execute
ca: Executa

en: Execute at
ca: Executa a les

en: Execute every
ca: Executar cada

en: Execute routine
ca: Executa la rutina

en: Execute this query again?
ca: Executar aquesta consulta de nou?

en: Execution order
ca: Ordre d'execució

en: Execution results of routine %s
ca: Resultats de l'execució de la rutina %s

en: Existing configuration file (%s) is not readable.
ca: No es pot llegir el fitxer de configuració existent (%s).

en: Existing settings will be overwritten!
ca: Els paràmetres existents se sobreescriuran!

en: Existing templates:
ca: Plantilles existents:

en: Exit fullscreen
ca: Surt de pantalla completa

en: Expand
ca: Expandeix

en: Expand single database
ca: Expandeix una base de dades individual

en: Expand/Collapse
ca: Expandeix o contreu

en: Explain
ca: Desenvolupa

en: Explain SQL
ca: Desenvolupa l'SQL

en: Explain output
ca: Desenvolupa la sortida

en: Export
ca: Exporta

en: Export as %s
ca: Exporta com %s

en: Export as separate files
ca: Exporta com a fitxers separats

en: Export contents
ca: Exporta el contingut

en: Export databases as separate files
ca: Exporta les bases de dades com a fitxers separats

en: Export defaults
ca: Opcions predeterminades de l'exportació

en: Export metadata
ca: Exporta les metadades

en: Export method
ca: Mètode d'exportació

en: Export method:
ca: Mètode d'exportació:

en: Export of event %s
ca: Exportar esdeveniment %s

en: Export of routine %s
ca: Exportar la rutina %s

en: Export of trigger %s
ca: Exportar disparador %s

en: Export related metadata from phpMyAdmin configuration storage
ca: Exporta les metadades relacionades des de l'emmagatzematge de la configuració de phpMyAdmin

en: Export relational schema
ca: Exporta l'esquema relacional

en: Export schema
ca: Exporta l'esquema

en: Export table headers
ca: Exporta les capçaleres de les taules

en: Export table names
ca: Exportar noms de taules

en: Export tables as separate files
ca: Exportar taules com a arxius separats

en: Export templates table
ca: Exportar la taula de plantilles

en: Export templates:
ca: Plantilles d'exportació:

en: Export time in UTC
ca: Exporta l'hora en UTC

en: Export type
ca: Tipus d'exportació

en: Export views as tables
ca: Exporta les vistes com a taules

en: Exporting databases from the current server
ca: Exportació de les bases de dades del servidor actual

en: Exporting rows from "%s" table
ca: Exportació de les files de la taula "%s"

en: Exporting tables from "%s" database
ca: Exportació de les taules de la base de dades "%s"

en: Expression
ca: Expressió

en: Expression or column list
ca: Expressió o llista de columnes

en: Extra parameters for iconv
ca: Paràmetres extres per iconv

en: Extremely weak
ca: Extremadament dèbil

en: FOREIGN KEY relationship has been added.
ca: S'ha afegit una relació FOREIGN KEY.

en: FOREIGN KEY relationship has been removed.
ca: S'ha eliminat la relació FOREIGN KEY.

en: Failed
ca: Fallit

en: Failed attempts
ca: Intents erronis

en: Failed building chart grid with imported config. Resetting to default config…
ca: Ha fallat la construcció de la graella dels gràfics amb la configuració importada. S'està restablint a la configuració per defecte…

en: Failed calculating value for rule '%s'.
ca: No s'ha pogut calcular el valor per a la regla «%s».

en: Failed evaluating precondition for rule '%s'.
ca: No s'ha pogut avaluar la precondició per a la regla «%s».

en: Failed formatting string for rule '%s'.
ca: Error de format de cadena per a la regla «%s».

en: Failed parsing config file. It doesn't seem to be valid JSON code.
ca: Ha fallat l'anàlisi del fitxer config. No sembla que tingui un codi JSON vàlid.

en: Failed running test for rule '%s'.
ca: Ha fallat l'execució de la prova per a la regla «%s».

en: Failed to cleanup table UI preferences (see $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)
ca: No s'ha pogut netejar la taula de preferències de la interfície d'usuari (vegeu $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)

en: Failed to connect to the reCAPTCHA service!
ca: No s'ha pogut connectar amb el servei reCAPTCHA!

en: Failed to get description of column %s!
ca: Ha fallat l'obtenció de la descripció de la columna %s!

en: Failed to get real row count.
ca: Error en obtenir el nombre real de files.

en: Failed to read configuration file!
ca: No es pot llegir el fitxer de configuració!

en: Failed to rename table %1$s to %2$s!
ca: Error reanomenant la taula %1$s a %2$s!

en: Failed to set configured collation connection!
ca: No es pot establir la col·lació de connexió configurada!

en: Failed to set session cookie. Maybe you are using HTTP instead of HTTPS to access phpMyAdmin.
ca: Ha fallat l'establiment de la galeta de sessió. Potser esteu utilitzant HTTP en lloc de HTTPS per accedir a phpMyAdmin.

en: Failed to write file to disk.
ca: Error en gravar l'arxiu al disc.

en: Fatal error: The navigation can only be accessed via AJAX
ca: Error fatal: Només es pot accedir a la navegació mitjançant AJAX

en: Favorite List is full!
ca: La llista de preferits és plena!

en: Favorite tables
ca: Taules preferides

en: Favorites
ca: Preferides

en: Favorites table
ca: Taula preferida

en: Features
ca: Propietats

en: Feb
ca: febr.

en: February
ca: Febrer

en: Fewer than 1,000 questions have been run against this server. The recommendations may not be accurate.
ca: S'han executat menys de 1.000 preguntes contra aquest servidor. És possible que les recomanacions no siguin exactes.

en: File %s already exists on server, change filename or check overwrite option.
ca: Ja existeix el fitxer %s al servidor, canvieu el nom o marqueu l'opció de sobreescriure.

en: File could not be read!
ca: No es pot llegir l'arxiu!

en: File is a symbolic link
ca: L'arxiu és un enllaç simbòlic

en: File may be compressed (%s) or uncompressed.
ca: El fitxer pot estar comprimit (%s) o sense comprimir.

en: File name template:
ca: Plantilla del nom de fitxer:

en: File to import:
ca: Fitxer a importar:

en: File upload functionality for TEXT columns. It does not have a textarea for input.
ca: Funcionalitat de pujada de fitxers per a les columnes TEXT. No té una àrea de text per a l'entrada.

en: File upload stopped by extension.
ca: La pujada del fitxer s'ha aturat per l'extensió.

en: File uploads are not allowed on this server.
ca: No es permet la pujada de fitxers en aquest servidor.

en: File was not an uploaded file.
ca: El fitxer no era un fitxer de pujada.

en: Files
ca: Fitxers

en: Filter
ca: Filtra

en: Filter by category…
ca: Filtra per la categoria…

en: Filter queries by word/regexp:
ca: Filtra les consultes per paraula/expressió regular:

en: Filter rows
ca: Filtra les files

en: Filters
ca: Filtres

en: Find and replace
ca: Troba i substitueix

en: Find and replace - preview
ca: Troba i substitueix - vista prèvia

en: Find any errors in the query before executing it. Requires CodeMirror to be enabled.
ca: Troba qualsevol error a la consulta abans d'executar-la. Requereix que CodeMirror estigui habilitat.

en: Find partial dependencies
ca: Troba les dependències parcials

en: Find transitive dependencies
ca: Troba les dependències transitives

en: Find:
ca: Trobat:

en: First day of calendar
ca: Primer dia del calendari

[ctx: First page]
en: Begin
ca: Inici

en: First step of normalization (1NF)
ca: Primer pas de la normalització (1NF)

en: Flush (close) all tables
ca: Purga (tanca) totes les taules

en: Flush query cache
ca: Purga la memòria cau de consultes

en: Flush the table (FLUSH)
ca: Purga la taula (FLUSH)

en: Following composer packages are missing:
ca: Falten els paquets següents de composer:

en: Following settings will be applied globally and reset to default on server restart:
ca: Els paràmetres següents s'aplicaran globalment i es restabliran als seus valors predeterminats en reiniciar el servidor:

en: For default values, please enter just a single value, without backslash escaping or quotes, using this format: a
ca: Per a valors per defecte, només entra un valor, sense barres invertides ni cometes, fent servir aquest format: a

en: For display Options
ca: Per a les opcions de la visualització

en: For each column below, please select the <b>minimal set</b> of columns among given set whose values combined together are sufficient to determine the value of the column.
ca: Per cadascuna de les columnes de sota, seleccioneu el <b>conjunt mínim</b> entre un conjunt determinat, els valors combinats junts del qual són suficients per a determinar el valor de la columna.

en: For each column below, please select the <b>minimal set</b> of columns among given set whose values combined together are sufficient to determine the value of the column.<br>Note: A column may have no transitive dependency, in that case you don't have to select any.
ca: Per cadascuna de les columnes de sota, seleccioneu el <b>conjunt mínim</b> entre un conjunt determinat, els valors combinats junts del qual són suficients per a determinar el valor de la columna.<br>Nota: una columna pot no tenir dependències transitives, en aquest cas no n'heu de seleccionar cap.

en: For testing purposes only!
ca: Només per a propòsits de proves!

en: Foreign key checks
ca: Comprovacions de les claus foranes

en: Foreign key constraint
ca: Restricció de clau forana

en: Foreign key constraint %s has been dropped
ca: S'ha eliminat la restricció %s de la clau forana

en: Foreign key constraints
ca: Restriccions de clau forana

en: Foreign key dropdown order
ca: Ordre del desplegament de les claus foranes

en: Foreign key limit
ca: Límit de claus foranes

en: Format of imported file
ca: Format del fitxer importat

en: Format-specific options:
ca: Opcions específiques del format:

en: Formats text as JSON with syntax highlighting.
ca: Dóna format al text com a JSON amb ressaltat de sintaxi.

en: Formats text as SQL query with syntax highlighting.
ca: Dóna format al text com a consulta SQL amb ressaltat de sintaxi.

en: Formats text as XML with syntax highlighting.
ca: Dóna format al text com a XML amb ressaltat de sintaxi.

en: Formatting SQL…
ca: S'està donant format a l'SQL…

en: Fr
ca: dv.

en: Free memory
ca: Memòria lliure

en: Free pages
ca: Pàgines lliures

en: Free swap
ca: Intercanvi lliure

en: Fri
ca: dv.

en: Friday
ca: Divendres

en: From
ca: De

en: From general log
ca: Del registre general

en: From slow log
ca: Del registre de consultes lentes

en: Full texts
ca: Texts complets

en: Fulltext
ca: Text complet

en: Function
ca: Funció

en: Function to use when dumping data:
ca: Funció a utilitzar quan es bolquin les dades:

en: Functions
ca: Funcions

en: Functions:
ca: Funcions:

en: GLOBALS overwrite attempt
ca: intent de sobreescriure la variable GLOBALS

en: GZip output buffering
ca: Memòria intermèdia de la sortida de GZip

en: Garbage threshold
ca: Llindar de les escombraries

en: Garbled Data
ca: Dades confuses

en: General relation features
ca: Característiques de les relacions generals

en: General settings
ca: Paràmetres generals

en: Generate
ca: Genera

en: Generate password
ca: Genera una contrasenya

en: Generate password:
ca: Genera una contrasenya:

en: Generation Time:
ca: Temps de generació:

en: Geometry
ca: Geometria

en: Geometry %d:
ca: Geometria %d:

en: Get auto-saved query
ca: Obtén la consulta auto-desada

en: Get more themes!
ca: Obtenir més temes!

en: Get support
ca: Obtenir suport

en: GiB
ca: GB

en: Git information missing!
ca: No es troba la informació de Git!

en: Git revision:
ca: Revisió Git:

en: Gives access to the complete list of databases.
ca: Dóna accés a la llista completa de bases de dades.

en: Global privileges
ca: Privilegis globals

en: Go
ca: Executa

en: Go back to previous page
ca: Torna

en: Go back to this page
ca: Torna a aquesta pàgina

en: Go to database: %s
ca: Vés a la base de dades %s

en: Go to link:
ca: Vés a l'enllaç:

en: Go to table: %s
ca: Vés a la taula: %s

en: Go to view: %s
ca: Vés a la vista: %s

en: Good
ca: Bo

en: Got invalid version string from server
ca: S'ha obtingut un text de versió incorrecte des del servidor

en: Grant
ca: Atorga

en: Grant all privileges on database %s.
ca: Atorga tots els privilegis a la base de dades %s.

en: Grant all privileges on wildcard name (username\_%).
ca: Atorga tots els privilegis al nom comodí (nomusuari\_%).

en: Grid editing: save all edited cells at once
ca: Edició de la graella: desa totes les cel·les editades alhora

en: Grid editing: trigger action
ca: Edició de la graella: disparador d'acció

en: Group items in the navigation tree (determined by the separator defined in the Databases and Tables tabs above).
ca: Agrupa els ítems a l'arbre de navegació (determinat pel separador definit a les pestanyes de dalt: bases de dades, taules).

en: Group items in the tree
ca: Agrupa els ítems a l'arbre

en: Group name:
ca: Nom de grup:

en: Group queries
ca: Agrupa les consultes

en: Group queries, ignoring variable data in WHERE clauses
ca: Agrupar consultes, ignorant dades variables en clàusules WHERE

en: Groups:
ca: Grups:

en: HTTP Basic Auth Realm name to display when doing HTTP Auth.
ca: Nom de l'HTTP Basic Auth Realm que s'ha de mostrar quan es realitza l'autenticació HTTP.

en: HTTP authentication
ca: Autenticació HTTP

en: Handler
ca: Gestor

en: Hardware Security Key (FIDO U2F)
ca: Clau de seguretat per maquinari (FIDO U2F)

en: Has no effect in this MySQL version.
ca: No té efecte en aquesta versió de MySQL.

en: Have a primary key
ca: Tenir una clau primària

en: Help
ca: Ajuda

en: Hidden navigation items table
ca: Taula d'ítems de navegació amagada

en: Hide
ca: Oculta

en: Hide arguments
ca: Oculta els arguments

en: Hide browser transformation
ca: Oculta la transformació del navegador

en: Hide databases
ca: Oculta les bases de dades

en: Hide databases matching regular expression (PCRE).
ca: Oculta les bases de dades que coincideixin amb una expressió regular (PCRE).

en: Hide find and replace criteria
ca: Oculta el criteri de la cerca i substitució

en: Hide panel
ca: Oculta el tauler

en: Hide partial dependencies list
ca: Oculta la llista de dependències parcials

en: Hide query box
ca: Oculta el quadre de consultes

en: Hide search criteria
ca: Oculta el criteri de la cerca

en: Hide search results
ca: Oculta els resultats de cerca

en: Hide table structure actions
ca: Oculta les accions d'estructura de taula

en: Hide trace
ca: Oculta la traça

en: Hide/Show all
ca: Oculta o mostra-ho tot

en: Hide/Show tables with no relationship
ca: Oculta o mostra les taules amb cap relació

en: Highlight pointer
ca: Ressalta el punter

en: Highlight row pointed by the mouse cursor.
ca: Ressalta la fila apuntada pel cursor del ratolí.

en: Highlight selected rows.
ca: Ressalta les files seleccionades.

en: Highlight server under the mouse cursor.
ca: Ressalta el servidor sota el cursor del ratolí.

en: Hint: Please follow the procedure carefully in order to obtain correct normalization
ca: Consell: seguiu el procediment amb molta cura per obtenir una normalització correcta

en: History
ca: Historial

en: Home
ca: Inici

en: Host
ca: Servidor

en: Host authorization order
ca: Ordre d'autenticació del servidor

en: Host authorization rules
ca: Regles d'autenticació del servidor

en: Host name
ca: Nom de servidor

en: Host name:
ca: Nom de servidor:

en: Host:
ca: Servidor:

en: Hostname where MySQL server is running.
ca: Nom d'amfitrió on el servidor MySQL està en execució.

en: Hour
ca: Hora

en: Hovering over a point will show its label.
ca: Si se situa el cursor sobre un punt, mostrarà la seva etiqueta.

en: How many queries are kept in history.
ca: Quantes consultes s'han de desar a l'historial.

en: How many rows can be inserted at one time.
ca: Quantes files es poden inserir alhora.

en: How many temporary files mysqld has created.
ca: Arxius temporals creats per mysqld.

en: How to display the menu tabs
ca: Com es visualitzen les pestanyes del menú

en: How to display various action links
ca: Com es visualitzen els enllaços d'accions diverses

en: How to use
ca: Com s'utilitza

en: However on last run no data has been parsed, this usually means phpMyAdmin won't be able to finish this import unless you increase php time limits.
ca: Tanmateix, no s'ha analitzat cap dada en l'última execució, això sol indicar que phpMyAdmin no podrà finalitzar aquesta importació tret que augmenteu els límits de temps de php.

en: Icons
ca: Icones

en: If TRUE, logout deletes cookies for all servers; when set to FALSE, logout only occurs for the current server. Setting this to FALSE makes it easy to forget to log out from other servers when connected to multiple servers.
ca: Si el valor és TRUE, la desconnexió esborra les galetes de tots els servidors; si el valor és FALSE, la desconnexió només es produeix per al servidor actual. Si s'estableix això a FALSE és més fàcil que oblideu desconnectar-vos dels altres servidors quan esteu connectat a més d'un.

en: If enabled, phpMyAdmin continues computing multiple-statement queries even if one of the queries failed.
ca: Si està habilitat, phpMyAdmin continuarà processant les consultes de diverses sentències fins i tot si ha fallat alguna de les consultes.

en: If enabled, user can enter any MySQL server in login form for cookie auth.
ca: Si està habilitat, l'usuari pot introduir qualsevol servidor MySQL al formulari de connexió mitjançant l'autenticació per galetes.

en: If it's not possible to make existing column combinations as primary key
ca: No és possible utilitzar la combinació de columnes existents com a clau primària

en: If the data in each row of the file is not in the same order as in the database, list the corresponding column names here. Column names must be separated by commas and not enclosed in quotations.
ca: Si les dades en cada fila del fitxer no té el mateix ordre que a la base de dades, aquí es llisten el noms de les columnes corresponents. Els noms de les columnes s'han de separar amb comes i no poden estar delimitats entre cometes.

en: If the temporary file used for fast MyISAM index creation would be larger than using the key cache by the amount specified here, prefer the key cache method.
ca: Si el fitxer temporal utilitzat per a la creació ràpida d'un índex MyISAM pot ser més gran que l'ús de la memòria cau de claus amb nombre especificat aquí, es recomana utilitzar el mètode de memòria cau de claus.

en: If this value is greater than 1, MyISAM table indexes are created in parallel (each index in its own thread) during the repair by sorting process.
ca: Si aquest valor és més gran que 1, els índexs de les taules MyISAM es creen en paral·lel (cada índex al seu propi fil) durant la reparació per procés d'ordenació.

en: If using [kbd]cookie[/kbd] authentication and %sLogin cookie store%s is not 0, %sLogin cookie validity%s must be set to a value less or equal to it.
ca: Si s'utilitza l'autenticació [kbd]cookie[/kbd] i el valor del %smagatzem de galets d'identificació%s no és  0, la %svalidesa de la galeta d'identificació%s ha d'establir-se a un valor menor o igual a aquest.

en: If you did not compile from source, you may be using a package modified by a distribution. The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries, not any package distributions (such as RedHat, Debian/Ubuntu etc).
ca: Si no ho heu compilat a partir de les fonts, potser esteu utilitzant un paquet modificat per una distribució. El manual de MySQL només és exacte per als binaris de MySQL oficials, però no en qualsevol altra distribució de paquets (com ara RedHat, Debian/Ubuntu, etc.).

en: If you experience any problems please submit a bug report manually.
ca: Si us trobeu amb qualsevol problema, si us plau, envieu manualment un informe d'error.

en: If you feel this is necessary, use additional protection settings - %1$shost authentication%2$s settings and %3$strusted proxies list%4$s. However, IP-based protection may not be reliable if your IP belongs to an ISP where thousands of users, including you, are connected to.
ca: Si creieu que és necessari, utilitzeu els paràmetres de protecció addicionals - %1$shost authentication%2$s i %3$strusted proxies list%4$s. Tanmateix, una protecció basada en adreces IP pot no ser suficient si la vostra IP pertany a un proveïdor ISP amb un gran nombre d'usuaris connectats, incloent-vos-hi.

en: If you have deliberately changed one of either: The server uses the lower value of either to determine the maximum size of in-memory tables. So if you wish to increase the in-memory table limit you will have to increase the other value as well.
ca: Si has canviat deliberadament un d'aquests: El servidor utilitza el valor més baix de qualsevol d'ells per determinar la mida màxima de les taules en memòria. Així que si vols augmentar el límit de taules en memòria hauràs d'augmentar l'altre valor també.

en: If your server is also configured to accept HTTPS requests follow this link to use a secure connection.
ca: Si el vostre servidor també està configurat per acceptar peticions HTTPS, seguiu aquest enllaç per a utilitzar una connexió segura.

en: Ignore
ca: Ignora

en: Ignore All
ca: Ignora-ho tot

en: Ignore all databases; Replicate:
ca: Ignora totes les bases de dades; Replica:

en: Ignore errors
ca: Ignora errors

en: Ignore multiple statement errors
ca: Ignora els errors de sentències múltiples

en: Ignoring unsupported language code.
ca: Ignorant codi d'idioma no suportat.

en: Image preview here
ca: Vista prèvia de la imatge aquí

en: Image upload functionality which also displays a thumbnail. The options are the width and height of the thumbnail in pixels. Defaults to 100 X 100.
ca: Funcionalitat per a pujar imatges que també mostra miniatures. Les opcions són l'amplada i l'alçada de la miniatura en píxels. El valor per defecte és de 100 X 100.

en: Immediate table locks: %s%%, this value should be above 95%%
ca: Bloquejos immediats de taules: %s%%, aquest valor ha d'estar per sobre del 95%%

en: Import
ca: Importa

en: Import / export
ca: Importació / exportació

en: Import currencies ($5.00 to 5.00)
ca: Importa les monedes ($5.00 a 5.00)

en: Import currencies <i>(ex. $5.00 to 5.00)</i>
ca: Importa les monedes <i>(p. ex. $5.00 a 5.00)</i>

en: Import defaults
ca: Opcions predeterminades de la importació

en: Import from browser's storage
ca: Importa de l'emmagatzematge del navegador

en: Import from file
ca: Importa del fitxer

en: Import has been successfully finished, %d query executed. | Import has been successfully finished, %d queries executed.
ca[0]: S'ha finalitzat correctament la importació, %d consulta executada.
ca[1]: S'ha finalitzat correctament la importació, %d consultes executades.

en: Import monitor configuration
ca: Importa la configuració del monitoratge

en: Import percentages as proper decimals (12.00% to .12)
ca: Importa els percentatges amb els decimals adients (12.00% a .12)

en: Import percentages as proper decimals <i>(ex. 12.00% to .12)</i>
ca: Importa els percentatges amb els decimals adients <i>(p. ex. 12.00% a .12)</i>

en: Import status
ca: Importar l'estat

en: Import these many number of rows (optional):
ca: Importeu aquesta quantitat de files (opcional):

en: Importing into the current server
ca: Importació al servidor actual

en: Importing into the database "%s"
ca: Importació a la base de dades "%s"

en: Importing into the table "%s"
ca: Importació a la taula "%s"

en: Improve table structure (Normalization):
ca: Millora l'estructura de taula (normalització):

en: In order to put the original table '%1$s' into Second normal form we need to create the following tables:
ca: Per tal de convertir la taula original '%1$s' a la segona forma normal necessitem crear les següents taules:

en: In order to put the original table '%1$s' into Third normal form we need to create the following tables:
ca: Per tal de convertir la taula original '%1$s' a la tercera forma normal necessitem crear les següents taules:

en: In the navigation panel, replaces the database tree with a selector
ca: Al tauler de navegació, substitueix l'arbre de bases de dades amb un selector

en: Include a timestamp of when databases were created, last updated, and last checked
ca: Inclou una marca de temps de quan es van crear les bases de dades, l'última actualització, i l'última comprovació

en: Include table caption
ca: Inclou l'encapçalament de la taula

en: Includes all privileges except GRANT.
ca: Inclou tots els privilegis excepte GRANT.

en: Incomplete params
ca: Paràmetres incomplets

en: Incorrect IP address: %s
ca: Adreça IP incorrecta: %s

en: Incorrect form specified!
ca: S'ha especificat un formulari incorrecte!

en: Incorrect value!
ca: Valor incorrecte!

en: Incorrect value:
ca: Valor incorrecte:

en: Increase {max_connections}, or decrease {wait_timeout} so that connections that do not close database handlers properly get killed sooner. Make sure the code closes database handlers properly.
ca: Augmenteu {max_connections} o reduïu {wait_timeout} de manera que les connexions que no tanquen correctament els gestors de base de dades es matin al més aviat possible. Assegureu-vos que el vostre codi tanqui correctament els gestors de base de dades.

en: Increase {thread_cache_size}.
ca: Augmenta {thread_cache_size}.

en: Increasing {max_heap_table_size} and {tmp_table_size} might help. However some temporary tables are always being written to disk, independent of the value of these variables. To eliminate these you will have to rewrite your queries to avoid those conditions (Within a temporary table: Presence of a BLOB or TEXT column or presence of a column bigger than 512 bytes) as mentioned in the beginning of an <a href="https://www.facebook.com/note.php?note_id=10150111255065841&comments">Article by the Pythian Group</a>
ca: Augmentar {max_heap_table_size} i {tmp_table_size} podria ajudar. No obstant això, algunes taules temporals s'escriuen sempre al disc, independent del valor d'aquestes variables. Per eliminar-les haureu de reescriure les vostres consultes per evitar aquestes condicions (dins d'una taula temporal: la presència d'una columna BLOB o TEXT o la presència d'una columna més gran que 512 bytes) com s'esmenta al començament d'un <a href="https://www.facebook.com/note.php?note_id=10150111255065841&comments">article de the Pythian Group</a>

en: Index
ca: Índex

en: Index %s has been dropped.
ca: S'ha esborrat l'índex %s.

en: Index cache size
ca: Mida de la memòria cau d'índexs

en: Index choice:
ca: Tria de l'índex:

en: Index directory
ca: Directori d'índex

en: Index length
ca: Mida de l'índex

en: Index name:
ca: Nom de l'índex:

en: Index reads from memory: %s%%, this value should be above 95%%
ca: Lectura d'índexs de la memòria: %s%%, aquest valor ha d'estar per sobre del 95%%

en: Index scans average: %s, this value should be less than 1 per hour
ca: Mitjana d'exploracions d'índex: %s, aquest valor ha de ser inferior a 1 per hora

en: Index type:
ca: Tipus d'índex:

en: Indexes
ca: Índexs

en: Indexes for dumped tables
ca: Índexs per a les taules bolcades

en: Indexes for table
ca: Índexs per a la taula

en: Indicates that you have made changes to this page; you will be prompted for confirmation before abandoning changes
ca: Indica que heu fet canvis a aquesta pàgina; se us demanarà la confirmació abans d'abandonar els canvis

en: Information
ca: Informació

en: Initial state for sliders
ca: Estat inicial per a les barres de desplaçament

[ctx: Inline edit query]
en: Edit inline
ca: Edita en línia

en: Inner ring
ca: Cercle interior

en: Inner ring %d:
ca: Cercle interior %d:

en: InnoDB Status
ca: Estat d'InnoDB

en: InnoDB buffer pool size
ca: Mida de la reserva de memòria intermèdia d'InnoDB

en: InnoDB is usually the better choice for table engines.
ca: InnoDB és generalment la millor opció per als motors de taula.

en: InnoDB log size
ca: Mida del registre d'InnoDB

en: Input proxies as [kbd]IP: trusted HTTP header[/kbd]. The following example specifies that phpMyAdmin should trust a HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) header coming from the proxy 1.2.3.4:[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd].
ca: Entrada dels servidors intermediaris com [kbd]IP: capçalera HTTP confiable[/kbd]. El següent exemple mostra com phpMyAdmin hauria de validar la capçalera HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) procedent del servidor intermediari 1.2.3.4:[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd].

en: Input transformation
ca: Transformació d'entrada

en: Input transformation options
ca: Opcions de transformació d'entrada

en: Insecure connection
ca: Connexió insegura

en: Insert
ca: Insereix

en: Insert another new row
ca: Insereix una altra fila nova

en: Insert as new row
ca: Insereix com una fila nova

en: Insert as new row and ignore errors
ca: Insereix com una fila nova i ignora els errors

en: Inserted row id: %1$d
ca: Id de la fila inserida: %1$d

en: Inside column:
ca: Dins la columna:

en: Inside tables:
ca: Dins les taules:

en: Instead of <code>INSERT</code> statements, use:
ca: En comptes de les sentències <code>INSERT</code>, utilitza:

en: Instructions
ca: Instruccions

en: Instructions/Setup
ca: Instruccions/preparació

en: Insufficient space to save the file %s.
ca: No hi ha prou espai per desar el fitxer %s.

en: Internal relation
ca: Relació interna

en: Internal relationship has been added.
ca: S'ha afegit la relació interna.

en: Internal relationship has been removed.
ca: S'ha eliminat la relació interna.

en: Internal relationships
ca: Relacions internes

en: Internal relationships were successfully updated.
ca: S'han actualitzat correctament les relacions internes.

en: Invalid authentication method set in configuration:
ca: Mètode d'identificació incorrecte establert a la configuració:

en: Invalid authentication type!
ca: Tipus d'autenticació incorrecte!

en: Invalid class name "%1$s", using default of "Node"
ca: Nom de classe "%1$s" incorrecte, s'utilitza per defecte "Node"

en: Invalid column (%s) specified! Ensure that columns names are spelled correctly, separated by commas, and not enclosed in quotes.
ca: Columna (%s) especificada incorrectament! Comproveu que els noms de les columnes s'han escrit correctament, estan separats per comes i no estan delimitats entre cometes.

en: Invalid column count in CSV input on line %d.
ca: Comptador de columnes incorrecte en l'entrada CSV a la línia %d.

en: Invalid database:
ca: Base de dades no vàlida:

en: Invalid direction "%s" given for parameter.
ca: Direcció "%s" no vàlida donada per al paràmetre.

en: Invalid format of CSV input on line %d.
ca: Format incorrecte a l'entrada CSV a la línia %d.

en: Invalid format of mediawiki input on line: <br>%s.
ca: Format incorrecte d'entrada mediawiki a la línia: <br>%s.

en: Invalid parameter for CSV import: %s
ca: Paràmetre incorrecte per importació CSV: %s

en: Invalid routine type: "%s"
ca: tipus de rutina invàlid: "%s"

en: Invalid server index: %s
ca: Índex de servidor no vàlid: %s

en: Invalid table name
ca: Nom de taula incorrecte

en: Invalid table name:
ca: Nom de taula incorrecte:

en: Is InnoDB disabled?
ca: InnoDB està desactivat?

en: Is a foreign key.
ca: És una clau forana.

en: Is deterministic
ca: És deterministic

en: It appears your database uses routines;
ca: Sembla que la vostra base de dades utilitza rutines;

en: It appears your database uses views;
ca: Sembla que la vostra base de dades utilitza vistes;

en: It appears your table uses triggers;
ca: Sembla que la vostra base de dades utilitza disparadors;

en: It is suggested to set {long_query_time} to a lower value, depending on your environment. Usually a value of 1-5 seconds is suggested.
ca: Es recomana establir {long_query_time} a un valor inferior, en funció del vostre entorn. En general, es recomana un valor d'1-5 segons.

en: It seems that the connection to server has been lost. Please check your network connectivity and server status.
ca: Sembla que s'ha perdut la connexió al servidor. Comproveu la connectivitat de xarxa i l'estat del servidor.

en: Jan
ca: gen.

en: January
ca: Gener

en: Javascript must be enabled past this point!
ca: A partir d'aquest punt és necessari tenir el javascript activat!

en: Joins
ca: Unions

en: Jul
ca: jul.

en: July
ca: Juliol

en: Jump to Log table
ca: Salta a la taula de registres

en: Jump to database '%s'
ca: Salta a la base de dades «%s»

en: Jump to database “%s”.
ca: Salta a la base de dades «%s».

en: Jun
ca: juny

en: June
ca: Juny

en: Key block size:
ca: Mida del bloc de la clau:

en: Key buffer is not initialized. No MyISAM indexes will be cached.
ca: No s'ha inicialitzat la memòria intermèdia de les claus. No s'utilitzarà la memòria cau per als índexs de MyISAM.

en: Key cache
ca: Memòria cau de claus

en: Key cache miss calculated as rate of physical reads compared to read requests (calculated value)
ca: El fracàs de la memòria cau de claus es calcula com la relació de lectures físiques en comparació amb les peticions de lectura (valor calculat)

en: Key is too short, it should have at least 32 characters.
ca: La clau és massa curta, ha de tenir com a mínim 32 caràcters.

en: Key should contain letters, numbers [em]and[/em] special characters.
ca: La clau pot contenir lletres, números [em]i[/em] caràcters especials.

en: Keyname
ca: Nom de clau

en: KiB
ca: KB

en: Kill
ca: Mata

en: Label
ca: Etiqueta

en: Label column
ca: Etiqueta de columna

en: Label key
ca: Clau de l'etiqueta

en: Label key:
ca: Clau de l'etiqueta:

en: Label:
ca: Etiqueta:

en: Landscape
ca: Horitzontal

en: Language
ca: Idioma

en: Last check
ca: Última comprovació

en: Last check:
ca: Última comprovació:

[ctx: Last page]
en: End
ca: Final

en: Last update
ca: Última actualització

en: Last update:
ca: Última actualització:

en: Last version
ca: Última versió

en: Latched pages
ca: Pàgines inalterables

en: Leave blank for defaults.
ca: Deixeu-ho en blanc per als valors predeterminats.

en: Leave blank for no "persistent" favorite tables across sessions, suggested: [kbd]pma__favorite[/kbd].
ca: Deixeu-ho en blanc per treure la "persistència" de taules preferides entre sessions, suggerit: [kbd]pma__favorite[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" recently used tables across sessions, suggested: [kbd]pma__recent[/kbd].
ca: Deixeu-ho en blanc per treure la "persistència" de taules utilitzades recentment entre sessions, suggerit: [kbd]pma__recent[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" tables' UI preferences across sessions, suggested: [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd].
ca: Deixeu-ho en blanc per desactivar la "persistència" de preferències d'interfase de taules entre sessions, suggerit: [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd].

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].
ca: Deixeu-ho en blanc per sense suport per als esquemes PDF, suggerit: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__table_coords[/kbd].
ca: Deixeu-ho en blanc per sense suport per als esquemes PDF, suggerit: [kbd]pma__table_coords[/kbd].

en: Leave blank for no QBE saved searches support, suggested: [kbd]pma__savedsearches[/kbd].
ca: Deixeu-ho en blanc per sense suport per a les consultes QBE desades, suggerit: [kbd]pma__savedsearches[/kbd].

en: Leave blank for no SQL query history support, suggested: [kbd]pma__history[/kbd].
ca: Deixeu-ho en blanc per sense suport per a l'historial de consultes SQL, suggerit: [kbd]pma__history[/kbd].

en: Leave blank for no SQL query tracking support, suggested: [kbd]pma__tracking[/kbd].
ca: Deixeu-ho en blanc per sense suport per al seguiment de consultes SQL, suggerit: [kbd]pma__tracking[/kbd].

en: Leave blank for no [doc@bookmarks@]bookmark[/doc] support, suggested: [kbd]pma__bookmark[/kbd]
ca: Deixeu-ho en blanc per sense suport per a les [doc@bookmarks@]consultes desades[/doc], suggerit: [kbd]pma__bookmark[/kbd]

en: Leave blank for no [doc@relations@]relation-links[/doc] support, suggested: [kbd]pma__relation[/kbd].
ca: Deixeu-ho en blanc per sense suport per als [doc@relations@]enllaços de relacions[/doc], suggerit: [kbd]pma__relation[/kbd].

en: Leave blank for no central columns support, suggested: [kbd]pma__central_columns[/kbd].
ca: Deixeu-ho en blanc per sense suport per a les columnes centrals, suggerit: [kbd]pma__central_colums[/kbd].

en: Leave blank for no export template support, suggested: [kbd]pma__export_templates[/kbd].
ca: Deixeu-ho en blanc per sense suport per a les plantilles d'exportació, suggerit: [kbd]pma__export_templates[/kbd].

en: Leave blank for no user preferences storage in database, suggested: [kbd]pma__userconfig[/kbd].
ca: Deixeu-ho en blanc per sense emmagatzematge de les preferències de l'usuari a la base de dades, suggerit: [kbd]pma__userconfig[/kbd].

en: Leave blank if not used.
ca: Deixeu-ho en blanc si no s'utilitza.

en: Leave blank to disable the feature to hide and show navigation items, suggested: [kbd]pma__navigationhiding[/kbd].
ca: Deixeu-ho en blanc per inhabilitar la funcionalitat oculta i mostra els ítems de navegació, suggerit: [kbd]pma__navigationhiding[/kbd].

en: Leave empty if not using config auth.
ca: Deixeu-ho en blanc si no utilitzeu l'autenticació config.

en: Left
ca: Esquerra

en: Length/Value
ca: Longitud/Valor

en: Length/Values
ca: Longitud/Valors*

en: Let every user access this bookmark
ca: Permet que tots els usuaris accedeixin a aquest marcador

en: Let the server run for a longer time until it has executed a greater amount of queries.
ca: Deixeu que el servidor s'executi durant més temps fins que hagi executat un nombre major de consultes.

en: License
ca: Llicència

en: Limit column characters
ca: Límit de caràcters de la columna

en: Limits number of table preferences which are stored in database, the oldest records are automatically removed.
ca: Limita el nombre de preferències de taula que s'emmagatzemen a la base de dades, els registres més antics s'eliminen automàticament.

en: Limits the number of commands that change any table or database the user may execute per hour.
ca: Limita el nombre d'ordres que pot executar l'usuari per canviar qualsevol taula o base de dades per hora.

en: Limits the number of new connections the user may open per hour.
ca: Limita el nombre de connexions noves que pot obrir l'usuari per hora.

en: Limits the number of queries the user may send to the server per hour.
ca: Limita el nombre de consultes que pot enviar l'usuari al servidor per hora.

en: Limits the number of simultaneous connections the user may have.
ca: Limita el nombre de connexions simultànies que l'usuari pot tenir.

en: Lines terminated with
ca: Línies acabades amb

en: Lines terminated with:
ca: Línies acabades amb:

en: Linestring
ca: Cadena de línies

en: Linestring %d:
ca: Cadena de línies %d:

en: Link not found!
ca: No s'ha trobat l'enllaç!

en: Link with main panel
ca: Enllaç amb el tauler principal

en: Link with main panel by highlighting the current database or table.
ca: Enllaç amb el tauler principal destacant l'actual base de dades o taula.

en: Links to
ca: Enllaços a

en: Linting is disabled for this query because it exceeds the maximum length.
ca: L'anàlisi d'errors està desactivat per a aquesta consulta perquè supera la longitud màxima.

en: List of available transformations and their options
ca: Llista de transformacions disponibles i les seves opcions

en: List of changes
ca: Llista de canvis

en: List of trusted proxies for IP allow/deny
ca: Llista de servidors intermediaris de confiança per permetre/denegar IP

en: Loading logs
ca: Carregant els registres

en: Loading…
ca: S'està carregant…

en: Local monitor configuration incompatible!
ca: Configuració local del monitoratge incompatible!

en: Log SQL queries and their execution time, to be displayed in the console
ca: Registra les consultes SQL i el seu temps d'execució, que es visualitzarà a la consola

en: Log analysed, but no data found in this time span.
ca: S'ha analitzat el registre, però no s'han trobat dades en aquest període de temps.

en: Log buffer size
ca: Mida de la memòria intermèdia del registre

en: Log cache size
ca: Mida de la memòria cau del registre

en: Log data loaded. Queries executed in this time span:
ca: S'han carregat les dades del registre. Consultes executades en aquest període de temps:

en: Log file count
ca: Comptador del fitxer de registre

en: Log file threshold
ca: Llindar del fitxer de registre

en: Log in
ca: Identificació

en: Log name
ca: Nom del registre

en: Log out
ca: Surt

en: Log statistics
ca: Estadístiques del registre

en: Log table filter options
ca: Opcions de filtres per a la taula del registre

en: Login Information
ca: Informació d'identificació

en: Login cookie store
ca: Emmagatzema les galetes de connexió

en: Login cookie store is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login will expire sooner than configured in phpMyAdmin.
ca: L'emmagatzematge de la galeta d'identificació és més baixa que la validesa de la galeta configurada a phpMyAdmin, a causa d'això, la vostra identificació vencerà més aviat que la configurada a phpMyAdmin.

en: Login cookie validity
ca: Validesa de l'autenticació per galetes

en: Login cookie validity warning
ca: Avís de validesa de la galeta d'autenticació

en: Login using password only.
ca: Identificació només amb contrasenya.

en: Login without a password is forbidden by configuration (see AllowNoPassword)
ca: La configuració prohibeix la connexió sense contrasenya (vegeu AllowNoPassword)

en: Logo link URL
ca: URL de l'enllaç del logo

en: Logo link target
ca: Destí de l'enllaç del logo

en: Logout URL
ca: URL de desconnexió

en: Logout and try as another user.
ca: Tanca la sessió i torna a provar amb un altre usuari.

en: Long query time
ca: Temps de consultes lentes

en: Main panel
ca: Tauler principal

en: Make all columns atomic
ca: Fes totes les columnes atòmiques

en: Make consistent with central list
ca: Fer consistent amb la llista central

en: Make sure you have a unique server-id in your configuration file (my.cnf). If not, please add the following line into [mysqld] section:
ca: Assegureu-vos que teniu un identificador de servidor únic al vostre fitxer de configuració (my.cnf). Si no, afegiu la línia següent a la secció [mysqld] :

en: Manage your settings
ca: Gestió dels vostres paràmetres

en: Many temporary tables are being written to disk instead of being kept in memory.
ca: Hi ha massa taules temporals que s'escriuen al disc en lloc d'estar mantingudes en memòria.

en: Mar
ca: març

en: March
ca: Març

en: Mark used tables and make it possible to show databases with locked tables.
ca: Marca les taules utilitzades i permet mostrar les bases de dades amb taules bloquejades.

en: Matched rows:
ca: Files coincidents:

en: Max InnoDB log size
ca: Mida màxima del registre InnoDB

en: Max rows
ca: Màxim de files

en: Max. concurrent connections
ca: Nombre màx. de connexions concurrents

en: Max: %s%s
ca: Màx.: %s%s

en: Max_used_connections is at %s%% of max_connections, it should be below 80%%
ca: max_used_connections és el %s%% de max_connections, ha d'estar per sota del 80%%

en: Maximal length of created query
ca: Mida màxima de la consulta creada

en: Maximal number of table preferences to store
ca: Màxim nombre de preferències de taules a desar

en: Maximum databases
ca: Nombre màxim de bases de dades

en: Maximum displayed SQL length
ca: Mida màxima de l'SQL visualitzat

en: Maximum execution time
ca: Màxim temps d'execució

en: Maximum items in branch
ca: Nombre màxim d'ítems a la branca

en: Maximum items on first level
ca: Nombre màxim d'ítems al primer nivell

en: Maximum number of characters shown in any non-numeric column on browse view.
ca: Nombre màxim de caràcters mostrats a qualsevol columna no numèrica a la vista de navegació.

en: Maximum number of characters used when a SQL query is displayed.
ca: Nombre màxim de caràcters utilitzats quan es visualitza una consulta SQL.

en: Maximum number of databases displayed in database list.
ca: Nombre màxim de bases de dades visualitzades a la llista de bases de dades.

en: Maximum number of favorite tables; set 0 to disable.
ca: Nombre màxim de taules preferides; Establiu-ho a 0 per inhabilitar-ho.

en: Maximum number of recently used tables; set 0 to disable.
ca: Nombre màxim de taules utilitzades recentment; Establiu-ho a 0 per inhabilitar-ho.

en: Maximum number of rows to display
ca: Nombre màxim de files a visualitzar

en: Maximum number of tables displayed in table list.
ca: Nombre màxim de taules mostrades a la llista de taules.

en: Maximum rows to plot
ca: Nombre màxim de files a traçar

en: Maximum size for input field
ca: Mida màxima per als camps d'entrada

en: Maximum size for temporary files on index creation
ca: Mida màxima per als fitxers temporals amb la creació de l'índex

en: Maximum size for temporary sort files
ca: Mida màxima per als fitxers temporals d'ordenació

en: Maximum table tree depth
ca: Màxima profunditat de l'arbre de taules

en: Maximum tables
ca: Nombre màxim de taules

en: Maximum value:
ca: Valor màxim:

en: May
ca: Maig

en: May be approximate. Click on the number to get the exact count. See [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].
ca: Pot ser aproximat. Feu clic al número per obtenir la quantitat exacta. Veieu [doc@faq3-11]PMF 3.11[/doc].

en: May be approximate. See [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].
ca: Pot ser aproximat. Veieu [doc@faq3-11]PMF 3.11[/doc].

en: MediaWiki Table
ca: Taula MediaWiki

en: Memory limit
ca: Límit de memòria

en: Merge with current configuration
ca: Fusiona amb la configuració actual

en: Metadata
ca: Metadades

en: Metadata for database %s
ca: Metadades per a la base de dades %s

en: Metadata for table %s
ca: Metadades per a la taula %s

en: MiB
ca: MB

en: Min rows
ca: Mínim de files

en: Minimum number of databases to display the database filter box
ca: Nombre mínim de bases de dades a visualitzar al quadre de filtratge de base de dades

en: Minimum number of items to display the filter box
ca: Nombre mínim d'ítems a visualitzar al quadre de filtratge

en: Minimum size for input field
ca: Mida mínima per als camps d'entrada

en: Minimum value:
ca: Valor mínim:

en: Minor Version
ca: Versió menor

en: Minute
ca: Minut

en: Missing a temporary folder.
ca: No es troba la carpeta temporal.

en: Missing connection parameters!
ca: Falten paràmetres de connexió!

en: Missing data for %s
ca: Falten dades a %s

en: Missing information to delete the search.
ca: Falta informació per esborrar la cerca.

en: Missing information to load the search.
ca: Falta informació per carregar la cerca.

en: Missing information to save the bookmarked search.
ca: Falta informació per desar la cerca amb marcador.

en: Missing parameter:
ca: Falta paràmetre:

en: Missing phpMyAdmin configuration storage tables
ca: Falten taules de l'emmagatzematge de la configuració de phpMyAdmin

en: Missing reCAPTCHA verification, maybe it has been blocked by adblock?
ca: Falta la verificació de reCAPTCHA, potser ha estat bloquejada per adblock?

en: Missing value in the form!
ca: Falta un valor al formulari!

en: Mo
ca: dl.

en: Modifications have been saved
ca: S'han desat les modificacions

en: Modify:
ca: Modifica:

en: Mon
ca: dl.

en: Monday
ca: Dilluns

en: Monitor
ca: Monitoratge

en: Monitor Instructions
ca: Instruccions de monitoratge

en: Monitor refresh failed
ca: Ha fallat el refresc del monitoratge

en: More
ca: Més

en: More information on [a@https://github.com/phpmyadmin/phpmyadmin/issues/8970]phpMyAdmin issue tracker[/a] and [a@https://bugs.mysql.com/19588]MySQL Bugs[/a]
ca: Més informació a [a@https://github.com/phpmyadmin/phpmyadmin/issues/8970]phpMyAdmin issue tracker[/a] i [a@https://bugs.mysql.com/19588]MySQL Bugs[/a]

en: More settings
ca: Més paràmetres

en: Move Menu
ca: Mou el menú

en: Move column
ca: Mou la columna

en: Move columns
ca: Mou les columnes

en: Move repeating groups
ca: Mou els grups repetitius

en: Move the columns by dragging them up and down.
ca: Moveu les columnes arrossegant-les amunt i avall.

en: Multi-table query
ca: Consulta multi-taula

en: MyISAM concurrent inserts
ca: Insercions concurrents MyISAM

en: MyISAM key buffer size
ca: Mida de la memòria intermèdia de claus MyISAM

en: MySQL Architecture
ca: Arquitectura MySQL

en: MySQL Spatial Extension does not support ESRI type "%s".
ca: L'extensió espacial de MySQL no és compatible amb el tipus ESRI "%s".

en: MySQL accepts additional values not selectable by the datepicker; key in those values directly if desired
ca: MySQL accepta valors addicionals que no es poden seleccionar amb el calendari; introduïu directament aquests valors si s'escau

en: MySQL accepts additional values not selectable by the slider; key in those values directly if desired
ca: MySQL accepta valors addicionals que no es poden seleccionar amb el lliscador; introduïu directament aquests valors si s'escau

en: MySQL is not compiled as a 64-bit package.
ca: No s'ha compilat MySQL com un paquet de 64 bits.

en: MySQL reserved word warning
ca: Avís de paraula reservada de MySQL

en: MySQL returned an empty result set (i.e. zero rows).
ca: MySQL ha retornat un conjunt buit (és a dir, zero files).

en: MySQL said:
ca: MySQL diu:

en: Name
ca: Nom

en: Name (Ascending)
ca: Nom (Ascendent)

en: Name (Descending)
ca: Nom (Descendent)

en: Name of the new database (optional):
ca: Nom de la nova base de dades (opcional):

en: Name of the new table (optional):
ca: Nom de la nova taula (opcional):

en: Native MySQL authentication
ca: Autenticació nativa MySQL

en: Natural order
ca: Ordre natural

en: Navigation panel
ca: Tauler de navegació

en: Navigation panel settings
ca: Paràmetres del tauler de navegació

en: Navigation panel width
ca: Tauler de navegació

en: Navigation tree
ca: Arbre de navegació

en: Network traffic since startup: %s
ca: Trànsit de xarxa des de l'inici: %s

en: Never send error reports
ca: No enviïs mai els informes d'error

en: New bookmark
ca: Marcador nou

en: New column name
ca: Nom de la nova columna

en: New database name
ca: Nom de la nova base de dades

en: New name
ca: Nou nom

en: New page
ca: Pàgina nova

en: New page name
ca: Nou nom de pàgina

en: New server
ca: Nou servidor

en: New table name
ca: Nom de la nova taula

en: New template:
ca: Plantilla nova:

en: Next
ca: Següent

en: Next autoindex
ca: AUTOINDEX següent

[ctx: Next page]
en: Next
ca: Següent

en: No Password
ca: Sense contrasenya

en: No Privileges
ca: Sense privilegis

en: No SQL query was set to fetch data.
ca: No s'ha establert una consulta SQL per a obtenir dades.

en: No Transitive dependencies possible as the table doesn't have any non primary key columns
ca: No hi ha dependències transitives possibles, ja que la taula no té cap columna que no pertany a una clau primària

en: No Two-Factor Authentication
ca: Sense autenticació en dos passos

en: No accounts selected.
ca: No s'ha seleccionat cap compte.

en: No bookmarks
ca: Sense marcadors

en: No change
ca: Sense canvis

en: No column selected.
ca: No s'ha seleccionat cap columna.

en: No columns in the central list. Make sure the Central columns list for database %s has columns that are not present in the current table.
ca: No hi ha columnes a la llista central. Assegura't que la llista central de  columnes per a la base de dades %s tingui columnes que no estiguin a la taula actual.

en: No data
ca: No hi ha dades

en: No data found
ca: No s'han trobat dades

en: No data to display
ca: No hi ha dades per mostrar

en: No data was received to import. Either no file name was submitted, or the file size exceeded the maximum size permitted by your PHP configuration. See [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].
ca: No s'han rebut dades per importar. O bé no s'ha enviat un nom de fitxer, o la mida del fitxer és més gran que la permesa per la configuració del vostre PHP. Veieu [doc@faq1-16]PMF 1.16[/doc].

en: No databases
ca: No hi ha bases de dades

en: No databases selected.
ca: No s'ha seleccionat cap base de dades.

en: No dependencies selected!
ca: No s'han triat dependències!

en: No event with name %1$s found in database %2$s.
ca: No s'ha trobat un esdeveniment amb nom %1$s a la base de dades %2$s.

en: No files available on server for import!
ca: No hi ha arxius disponibles al servidor per importar!

en: No files found inside ZIP archive!
ca: No s'han trobat arxius dins de l'arxiu ZIP!

en: No index defined!
ca: No s'ha definit l'índex!

en: No index parts defined!
ca: No s'han definit parts de l'índex!

en: No newer stable version is available
ca: No hi ha disponible una versió estable més nova

en: No numeric columns present in the table to plot.
ca: No existeixen columnes numèriques a la taula per traçar.

en: No parameters found!
ca: No s'han trobat paràmetres!

en: No partial dependencies found!
ca: No s'han trobat dependències parcials!

en: No partial dependencies possible as no non-primary column exists since primary key ( %1$s ) is composed of all the columns in the table.
ca: No hi ha dependències parcials possibles, ja que la clau primària (%1$s) està composta per totes les columnes de la taula.

en: No partial dependencies possible as the primary key ( %1$s ) has just one column.
ca: No hi ha dependències parcials possibles, ja que la clau primària ( %1$s ) només té una columna.

en: No partial dependencies selected!
ca: No s'han triat dependències parcials!

en: No partitioning defined!
ca: No s'ha definit cap partició!

en: No previously auto-saved query is available. Loading default query.
ca: No hi ha disponible cap consulta auto-desada prèviament. Es carrega la consulta predeterminada.

en: No privileges.
ca: Sense privilegis.

en: No redundant column
ca: Cap columna redundant

en: No repeating group
ca: Sense grup repetitiu

en: No routine is exportable. Required privileges may be lacking.
ca: No hi ha cap rutina que es pugui exportar. Pot ser que faltin els privilegis requerits.

en: No routine with name %1$s found in database %2$s.
ca: No s'ha trobat una rutina de nom %1$s a la base de dades %2$s.

en: No routine with name %1$s found in database %2$s. You might be lacking the necessary privileges to edit this routine.
ca: No s'ha trobat cap rutina anomenada %1$s a la base de dades %2$s. Potser falten els privilegis necessaris per editar aquesta rutina.

en: No row selected.
ca: No s'ha seleccionat cap fila.

en: No such column
ca: Cap columna

en: No tables found in database.
ca: No s'ha trobat cap taula a la base de dades.

en: No tables selected.
ca: No s'ha seleccionat cap taula.

en: No trigger with name %1$s found in database %2$s.
ca: No s'ha trobat un disparador amb nom %1$s a la base de dades %2$s.

en: No user found.
ca: No s'han trobat usuaris.

en: No users selected for deleting!
ca: No s'han triat usuaris per esborrar!

en: No users were found belonging to this user group.
ca: No s'han trobat usuaris que pertanyin a aquest grup.

en: No valid image path for theme %s found!
ca: El camí de les imatges del tema %s és incorrecte!

en: No versions selected.
ca: No s'han triat versions.

en: Node group
ca: Grup de node

en: None
ca: Res

[ctx: None encoding conversion]
en: None
ca: Cap

[ctx: None for default]
en: None
ca: Cap

[ctx: None privileges]
en: None
ca: Cap

en: Normalize
ca: Normalitza

en: Normally, writes to the InnoDB buffer pool happen in the background. However, if it's necessary to read or create a page and no clean pages are available, it's necessary to wait for pages to be flushed first. This counter counts instances of these waits. If the buffer pool size was set properly, this value should be small.
ca: Normalment, les escriptures a la reserva de memòria intermèdia d'InnoDB es produeixen en segon pla. En canvi, si s'ha de llegir o crear una pàgina i no hi ha pàgines netes disponibles, primer cal esperar que es purguin les pàgines. Aquest comptador fa un recompte de les instàncies d'aquestes esperes. Si la mida de la reserva de memòria intermèdia ha estat establerta de forma adequada, aquest valor hauria de ser petit.

en: Not a non-negative number!
ca: No és un nombre no-negatiu!

en: Not a positive number!
ca: No és un nombre positiu!

en: Not a valid port number!
ca: No és un número de port vàlid!

en: Not enough privilege to view query statistics.
ca: No teniu prou privilegis per veure les estadístiques de les consultes.

en: Not enough privilege to view server status.
ca: No teniu prou privilegis per veure l'estat del servidor.

en: Not enough privilege to view server variables and settings. %s
ca: Sense prou privilegis per visualitzar les variables i els paràmetres del servidor. %s

en: Not enough privilege to view status variables.
ca: No teniu prou privilegis per veure les variables d'estat.

en: Not enough privilege to view the advisor.
ca: No teniu prou privilegis per veure l'assessor.

en: Not enough privilege to view users.
ca: No teniu prou privilegis per veure els usuaris.

en: Not replicated
ca: No replicat

en: Note: Enabling the auto refresh here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
ca: Nota: l'habilitació aquí de l'autorefresc, pot provocar un trànsit elevat entre el servidor web i el servidor MySQL.

en: Note: Enabling the database statistics here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
ca: Nota: l'habilitació aquí de les estadístiques de les bases de dades, pot provocar un trànsit elevat entre el servidor Web i el servidor MySQL.

en: Note: If the file contains multiple tables, they will be combined into one.
ca: Nota: Si l'arxiu conté múltiples taules, es combinaran en una.

en: Note: MySQL privilege names are expressed in English.
ca: Nota: els noms dels privilegis de MySQL estan expressats en anglès.

en: Note: Setting these options to 0 (zero) removes the limit.
ca: Nota: amb l'establiment d'aquestes opcions a 0 (zero) es treu el límit.

en: Note: You are attempting to edit privileges of the user with which you are currently logged in.
ca: Nota: esteu intentant editar els privilegis de l'usuari amb què teniu actualment iniciada la sessió.

en: Note: a, b -> d,f implies values of columns a and b combined together can determine values of column d and column f.
ca: Nota: a, b -> d, f implica que els valors combinats de les columnes a i b poden determinar el valor de les columnes d i f.

en: Note: phpMyAdmin gets the users’ privileges directly from MySQL’s privilege tables. The content of these tables may differ from the privileges the server uses, if they have been changed manually. In this case, the privileges have to be reloaded but currently, you don't have the RELOAD privilege.
ca: Nota: phpMyAdmin obté els privilegis dels usuaris directament de les taules de privilegis de MySQL. El contingut d'aquestes taules pot ser diferent dels privilegis que utilitza el servidor si s'han fet canvis manualment. En aquest cas, s'han de tornar a carregar els privilegis però, actualment, no teniu el privilegi RELOAD.

en: Note: phpMyAdmin gets the users’ privileges directly from MySQL’s privilege tables. The content of these tables may differ from the privileges the server uses, if they have been changed manually. In this case, you should %sreload the privileges%s before you continue.
ca: Nota: phpMyAdmin obté els privilegis dels usuaris directament de les taules de privilegis de MySQL. El contingut d'aquestes taules pot ser diferent dels privilegis que utilitza el servidor si s'han fet canvis manualment. En aquest cas, heu de %stornar a carregar els privilegis%s abans de continuar.

en: Nov
ca: nov.

en: November
ca: Novembre

en: Now, add the following lines at the end of [mysqld] section in your my.cnf and please restart the MySQL server afterwards.
ca: Ara, afegiu les següents línies al final de la secció [mysqld] del vostre my.cnf i després reinicieu el servidor MySQL.

en: Nowhere
ca: Enlloc

en: Null
ca: Nul

en: Number of columns
ca: Nombre de columnes

en: Number of columns for CHAR/VARCHAR textareas.
ca: Nombre de columnes per a les àrees de text CHAR/VARCHAR.

en: Number of inserted rows
ca: Nombre de files a inserir

en: Number of queries to skip from start.
ca: Nombre de consultes a ometre des de l'inici.

en: Number of rows displayed when browsing a result set. If the result set contains more rows, "Previous" and "Next" links will be shown.
ca: El nombre de files visualitzades quan es navega per un conjunt de resultats. Si el conjunt de resultats conté més files, es mostraran els enllaços "Anterior" i "Següent".

en: Number of rows for CHAR/VARCHAR textareas.
ca: Nombre de files per a l'àrea de text CHAR/VARCHAR.

en: Number of rows per page
ca: Nombre de files per pàgina

en: Number of rows:
ca: Nombre de files:

en: Number of tables:
ca: Nombre de taules:

en: OFF
ca: Desconnectat

en: OK
ca: D'acord

en: ON
ca: Connectat

en: Object creation options
ca: Opcions de creació d'objectes

en: Object creation options (all are recommended)
ca: Opcions de creació d'objectes (es recomanen totes)

en: Oct
ca: oct.

en: October
ca: Octubre

en: Official Homepage
ca: Pàgina oficial

en: On a busy server, the byte counters may overrun, so those statistics as reported by the MySQL server may be incorrect.
ca: En un servidor ocupat, els comptadors de bytes poden excedir la seva mida, llavors les estadístiques donades pel servidor MySQL poden ser incorrectes.

en: On completion preserve
ca: Preservar al completar

en: One or more errors have occurred while processing your request:
ca: S'han produït un o més errors mentre es processava la vostra sol·licitud:

en: Only INSERT, UPDATE, DELETE and REPLACE SQL queries containing transactional engine tables can be rolled back.
ca: Només es poden desfer les consultes SQL INSERT, UPDATE, DELETE i REPLACE que continguin taules de motors transaccionals.

en: Only columns with index will be displayed. You can define an index below.
ca: Només es mostraran les columnes amb índex. Podeu definir un índex a sota.

en: Only retrieve SELECT,INSERT,UPDATE and DELETE Statements
ca: Només recupera les sentències SELECT, INSERT, UPDATE i DELETE

en: Only show keys
ca: Només mostrar claus

en: Only single-table UPDATE and DELETE queries can be simulated.
ca: Només es poden simular consultes UPDATE i DELETE sobre una sola taula.

en: Open
ca: Obert

en: Open new phpMyAdmin window
ca: Obrir nova finestra de phpMyAdmin

en: Open page
ca: Obre la pàgina

en: Open the two-factor authentication app on your device to view your authentication code and verify your identity.
ca: Obriu l'aplicació d'autenticació en dos passos al vostre dispositiu per veure el codi d'autenticació i verificar la vostra identitat.

en: OpenDocument Spreadsheet
ca: Full de càlcul OpenDocument

en: OpenDocument Text
ca: Text OpenDocument

en: Opened files rate: %s, this value should be less than 5 per hour
ca: Relació d'obriment de fitxers:%s, aquest valor ha de ser inferior a 5 per hora

en: Opened table rate: %s, this value should be less than 10 per hour
ca: Relació de taules obertes: %s, aquest valor ha de ser inferior a 10 per hora

en: Opening tables requires disk I/O which is costly. Increasing {table_open_cache} might avoid this.
ca: L'obriment de taules requereix operacions d'E/S de disc, que té el seu cost. L'augment de {table_open_cache} pot evitar-ho.

en: Operations
ca: Operacions

en: Operator
ca: Operador

en: Optimize
ca: Optimitza

en: Optimize queries and/or use InnoDB to reduce lock wait.
ca: Optimitza les consultes i/o fes servir InnoDB per reduir el temps d'espera de bloqueig.

en: Optimize table
ca: Optimitza la taula

en: Options
ca: Opcions

en: Or
ca: O

en: Or alternately go to 'Operations' tab of any database to set it up there.
ca: O bé aneu a la pestanya "Operacions" de qualsevol base de dades per configurar-ho allà.

en: Or:
ca: O:

en: Order
ca: Ordre

en: Order by
ca: Ordena per

en: Order by:
ca: Ordena per:

en: Order of the tables
ca: Ordre de les taules

en: Order:
ca: Ordre:

en: Orientation
ca: Orientació

en: Original length
ca: Longitud inicial

en: Original position
ca: Posició original

en: Original string
ca: Cadena original

en: Other
ca: Altres

en: Other core settings
ca: Altres paràmetres principals

en: Outer ring
ca: Cercle exterior

en: Outer ring:
ca: Cercle exterior:

en: Output
ca: Sortida

en: Output pretty-printed JSON (Use human-readable formatting)
ca: Sortida a un JSON amb impressió bonica (utilitza un format que poden llegir els humans)

en: Output unicode characters unescaped
ca: Sortida de caràcters unicode sense escapar

en: Output:
ca: Sortida:

en: Overhead
ca: Desfragmentat

en: Overview
ca: Visió general

en: Overwrite existing file(s)
ca: Sobreescriu els fitxers existents

en: PARTITION definition:
ca: Definició PARTITION:

en: PDF export page
ca: Pàgina d'exportació PDF

en: PDF schema: pages table
ca: Esquema PDF: taula de pàgines

en: PHP Version:
ca: Versió de PHP:

en: PHP extension:
ca: Extensió PHP:

en: PHP version:
ca: Versió de PHP:

en: Packed
ca: Empaquetat

en: Page name
ca: Nom de pàgina

en: Page number:
ca: Número de pàgina:

en: Page titles
ca: Títols de pàgina

en: Page to delete
ca: Pàgina a esborrar

en: Page to open
ca: Pàgina a obrir

en: Page-related settings
ca: Paràmetres relacionats amb la pàgina

en: Pages containing data
ca: Pàgines contenint dades

en: Pages to be flushed
ca: Pàgines per ser purgades

en: Paper size
ca: Mida del paper

en: Parameters
ca: Paràmetres

en: Parser:
ca: Analitzador:

en: Partial import:
ca: Importació parcial:

en: Partial import: allow interrupt
ca: Importació parcial: permet la interrupció

en: Partial import: skip queries
ca: Importació parcial: omet les consultes

en: Partial texts
ca: Texts parcials

en: Partition
ca: Partició

en: Partition by:
ca: Partició per:

en: Partition maintenance
ca: Manteniment de particions

en: Partition table
ca: Taula de particions

en: Partitioned by:
ca: Particionat per:

en: Partitions
ca: Particions

en: Partitions:
ca: Particions:

en: Password
ca: Contrasenya

en: Password Hashing:
ca: Resum de la contrasenya:

en: Password for config auth
ca: Contrasenya per a l'autenticació config

en: Password is too long!
ca: Contrasenya massa llarga!

en: Password:
ca: Contrasenya:

en: Paste it to your config.inc.php
ca: Enganxeu-ho al vostre config.inc.php

en: Pause monitor
ca: Fes una pausa al monitoratge

en: Pending log file writes.
ca: Escriptures pendents al fitxer del registre.

en: Percentage of MyISAM key buffer used
ca: Percentatge de memòria intermèdia de claus MyISAM utilitzada

en: Percentage of aborted clients
ca: Percentatge de clients avortats

en: Percentage of aborted connections
ca: Percentatge de connexions avortades

en: Percentage of index reads from memory
ca: Percentatge d'índexs llegits des de la memòria

en: Percentage of physical writes compared to write requests (calculated value)
ca: Percentatge d'escriptures físiques comparades amb peticions d'escriptura (valor calculat)

en: Percentage of slow queries
ca: Percentatge de consultes lentes

en: Percentage of sorts that cause temporary tables
ca: Percentatge d'ordenacions que provoquen taules temporals

en: Percentage of temp tables on disk
ca: Percentatge de taules temporals en el disc

en: Percentage of used connections
ca: Percentatge de connexions usades

en: Percentage of used key cache (calculated value)
ca: Percentatge utilitzat de memòria cau de claus (valor calculat)

en: Percentage of used open files limit
ca: Percentatge d'ús del límit de fitxers oberts

en: Percona documentation is at <a href="https://www.percona.com/software/documentation/">https://www.percona.com/software/documentation/</a>
ca: La documentació de Percona està a <a href="https://www.percona.com/software/documentation/">https://www.percona.com/software/documentation/</a>

en: Permanent query history
ca: Historial permanent de consultes

en: Persistent connections
ca: Connexions persistents

en: PiB
ca: PB

en: Pick
ca: Triar

en: Pick from Central Columns
ca: Selecciona des de les columnes centrals

en: Pin text
ca: Enclava el text

en: Please add at least one variable to the series!
ca: Afegiu com a mínim una variable a les sèries!

en: Please answer the following question(s) carefully to obtain a correct normalization.
ca: Responeu a les preguntes següents acuradament per obtenir una normalització correcta.

en: Please be patient, the file is being uploaded. Details about the upload are not available.
ca: Si us plau, tingueu una mica de paciència, s'està pujant el fitxer. Els detalls de la pujada no estan disponibles.

en: Please check privileges of directory containing database.
ca: Comproveu els privilegis del directori que conté la base de dades.

en: Please connect your FIDO U2F device into your computer's USB port. Then confirm login on the device.
ca: Connecteu el vostre dispositiu FIDO U2F al port USB de l'ordinador. A continuació, confirmeu la identificació al dispositiu.

en: Please connect your FIDO U2F device into your computer's USB port. Then confirm registration on the device.
ca: Connecteu el vostre dispositiu FIDO U2F al port USB de l'ordinador. A continuació, confirmeu la inscripció al dispositiu.

en: Please enter a valid HEX input
ca: Introduïu un valor HEX correcte

en: Please enter a valid URL
ca: Introduïu un URL vàlid

en: Please enter a valid credit card number
ca: Introduïu un número vàlid de targeta de crèdit

en: Please enter a valid database name.
ca: Introduïu un nom de base de dades vàlid.

en: Please enter a valid date
ca: Introduïu una data vàlida

en: Please enter a valid date ( ISO )
ca: Introduïu una data vàlida (ISO)

en: Please enter a valid date or time
ca: Introduïu una hora o data vàlida

en: Please enter a valid email address
ca: Introduïu una adreça de correu electrònic vàlida

en: Please enter a valid hexadecimal string. Valid characters are 0-9, A-F.
ca: Introduïu una cadena hexadecimal correcta. Els caràcters vàlids són 0-9 i A-F.

en: Please enter a valid length!
ca: Introduïu una longitud vàlida!

en: Please enter a valid number
ca: Introduïu un número vàlid

en: Please enter a valid number!
ca: Introduïu un número vàlid!

en: Please enter a valid page name
ca: Introduïu un nom de pàgina vàlid

en: Please enter a valid table name.
ca: Introduïu un nom de taula vàlid.

en: Please enter a value between {0} and {1}
ca: Introduïu un valor entre {0} i {1}

en: Please enter a value between {0} and {1} characters long
ca: Introduïu un valor d'entre {0} i {1} caràcters de longitud

en: Please enter a value greater than or equal to {0}
ca: Introduïu un valor més gran o igual a {0}

en: Please enter a value less than or equal to {0}
ca: Introduïu un valor menor o igual a {0}

en: Please enter at least {0} characters
ca: Introduïu com a mínim {0} caràcters

en: Please enter no more than {0} characters
ca: Introduïu no més de {0} caràcters

en: Please enter only digits
ca: Introduïu només dígits

en: Please enter the SQL query first.
ca: Introduïu primer la consulta SQL.

en: Please enter the same value again
ca: Introduïu el mateix valor un altre cop

en: Please enter the values for transformation options using this format: 'a', 100, b,'c'…<br>If you ever need to put a backslash ("\") or a single quote ("'") amongst those values, precede it with a backslash (for example '\\xyz' or 'a\'b').
ca: Entra els valors per a transformar utilitzant aquest format: 'a', 100, b,'c'…<br>Si alguna vegada us cal posar una barra invertida ("\") o la cometa simple ("'") abans d'aquests valors, escriviu una barra invertida (per exemple '\\xyz' o 'a\'b').

en: Please fix this field
ca: Corregiu aquest camp

en: Please look at the bottom of this window.
ca: Mireu la part inferior d'aquesta finestra.

en: Please note that enabling this has no effect with [kbd]config[/kbd] authentication mode because the password is hard coded in the configuration file; this does not limit the ability to execute the same command directly.
ca: Tingueu en compte que habilitar-ho no té efecte amb el mode d'autenticació [kbd]config[/kbd], ja que la contrasenya està fortament codificada al fitxer de configuració; això no limita la possibilitat d'executar la mateixa ordre directament.

en: Please note that phpMyAdmin is just a user interface and its features do not limit MySQL.
ca: Tingueu en compte que phpMyAdmin només és una interfície d'usuari i les seves característiques no limiten a MySQL.

en: Please note:
ca: Tingueu en compte:

en: Please provide a name for this bookmarked search.
ca: Proporcioneu un nom per aquesta cerca amb marcador.

en: Please scan following QR code into the two-factor authentication app on your device and enter authentication code it generates.
ca: Escanegeu el codi QR següent a l'aplicació d'autenticació en dos passos del vostre dispositiu i introduïu el codi d'autenticació que genera.

en: Please see the documentation on how to update your column_info table.
ca: Consulteu la documentació sobre com actualitzar la vostra taula column_info.

en: Please select a page to continue
ca: Seleccioneu una pàgina per continuar

en: Please select column(s) for the index.
ca: Seleccioneu la(es) columna(es) per a l'índex.

en: Please select databases:
ca: Seleccioneu les bases de dades:

en: Please select the file you want to import.
ca: Seleccioneu el fitxer que voleu importar.

en: Please select the primary key or a unique key!
ca: Seleccioneu la clau primària o una clau única!

en: Plugin
ca: Connector

en: Plugins
ca: Connectors

en: Point
ca: Punt

en: Point %d
ca: Punt %d

en: Point %d:
ca: Punt %d:

en: Point:
ca: Punt:

en: Polygon
ca: Polígon

en: Polygon %d:
ca: Polígon %d:

en: Port on which MySQL server is listening, leave empty for default.
ca: Port on escolta el servidor MySQL, deixeu-ho en blanc per al valor predeterminat.

en: Portrait
ca: Vertical

en: Position
ca: Posició

en: Possible performance issues
ca: Possibles problemes de rendiment

en: Prepends and/or Appends text to a string. First option is text to be prepended, second is appended (enclosed in single quotes, default empty string).
ca: Afegeix text a una cadena, abans o després d'ella mateixa. La primera opció és afegir el text a l'inici, la segona opció és afegir-ho al final (delimitat entre cometes simples, per defecte és una cadena buida).

en: Preset chart
ca: Gràfic predefinit

en: Press Ctrl+Enter to execute query
ca: Premeu Ctrl+Retorn per executar la consulta

en: Press Enter to execute query
ca: Premeu Retorn per executar la consulta

en: Preview SQL
ca: Vista prèvia de l'SQL

en: Previous import timed out, after resubmitting will continue from position %d.
ca: La importació anterior ha esgotat el temps, després de reenviar-la es continuarà a partir de la posició %d.

[ctx: Previous page]
en: Previous
ca: Pàgina anterior

en: Primary
ca: Primària

en: Primary key added.
ca: S'ha afegit una clau primària.

en: Primary key already exists.
ca: Ja existeix la clau primària.

en: Primary key default sort order
ca: Ordre d'ordenació predeterminat de clau primària

en: Print
ca: Imprimeix

en: Prior to changing any of the configuration, be sure to know what you are changing (by reading the documentation) and how to undo the change. Wrong tuning can have a very negative effect on performance.
ca: Abans de canviar qualsevol configuració, assegureu-vos que sabeu què esteu canviant (amb la lectura de la documentació) i com desfer el canvi. L'establiment incorrecte dels ajustaments pot tenir un efecte molt negatiu en el rendiment.

en: Privileges
ca: Privilegis

en: Privileges for %s
ca: Privilegis per %s

en: Problems with indexes of table `%s`
ca: Problemes amb els índexs de la taula `%s`

en: Procedure
ca: Procediment

en: Procedures
ca: Procediments

en: Procedures:
ca: Procediments:

en: Processes
ca: Processos

en: Processing request
ca: Processant petició

en: Profiling
ca: Perfils

en: Profiling results
ca: Perfilant resultats

en: Progress
ca: Progrés

en: Propose table structure
ca: Proposa una estructura de taula

en: Protect binary columns
ca: Protegeix les columnes de contingut binari

en: Protocol version:
ca: Versió del protocol:

en: Provides authentication using HOTP and TOTP applications such as FreeOTP, Google Authenticator or Authy.
ca: Proporciona autenticació mitjançant les aplicacions HOTP i TOTP com ara FreeOTP, Google Authenticator o Authy.

en: Proxy password
ca: Contrasenya del servidor intermediari

en: Proxy username
ca: Nom d'usuari del servidor intermediari

en: Purpose:
ca: Propòsit:

en: Put columns names in the first row
ca: Posa els noms de les columnes a la primera fila

en: Put columns names in the first row:
ca: Posa els noms de les columnes a la primera fila:

en: QBE saved searches table
ca: Taula de consultes QBE desades

en: Queried time
ca: Hora que s'ha consultat

en: Queries are executed by pressing Enter (instead of Ctrl+Enter). New lines will be inserted with Shift+Enter.
ca: Les consultes s'executen en prémer Retorn (en lloc de Ctrl+Retorn). Els salts de línia s'afegiran amb Majúscules+Retorn.

en: Query
ca: Consulta

en: Query Cache usage
ca: Ús del cau de consultes

en: Query analyzer
ca: Analitzador de consultes

en: Query by example
ca: Consulta amb exemple

en: Query cache
ca: Memòria cau de consultes

en: Query cache disabled
ca: Memòria cau de consultes inhabilitada

en: Query cache efficiency
ca: Eficiència del cau de consultes

en: Query cache fragmentation
ca: Fragmentació del cau de consultes

en: Query cache low memory prunes
ca: Reduccions a memòria cau per falta de memòria

en: Query cache max size
ca: Mida màxima de la memòria cau de consultes

en: Query cache min result size
ca: Mida mínima de la memòria cau dels resultats de les consultes

en: Query cache not running efficiently, it has a low hit rate.
ca: La memòria cau de consulta no s'executa de manera eficient, té una relació d'encerts baixa.

en: Query cache usage
ca: Ús de la memòria cau de consultes

en: Query cache used
ca: Memòria cau de consultes utilitzada

en: Query caching method
ca: Mètode de cau de consultes

en: Query error
ca: Error de consulta

en: Query failed
ca: La consulta ha fallat

en: Query history length
ca: Mida de l'historial de consultes

en: Query results operations
ca: Operacions dels resultats de la consulta

en: Query statistics
ca: Estadístiques de les consultes

en: Query took %01.4f seconds.
ca: la consulta ha trigat %01.4f segons.

en: Query window
ca: Finestra de consultes

en: Questions
ca: Preguntes

en: Questions below 1,000
ca: Menys de 1.000 preguntes

en: Quick
ca: Ràpid

en: Quick - display only the minimal options
ca: Ràpid - mostra només les opcions mínimes a configurar

en: Quick - display only the minimal options to configure
ca: Ràpid - mostra només les opcions mínimes a configurar

en: Quick steps to set up advanced features:
ca: Passos ràpids per a activar les característiques avançades:

en: RELATIONSHIPS FOR TABLE
ca: RELACIONS PER A LA TAULA

en: Range search
ca: Interval de cerca

en: Rate of aborted clients
ca: Relació de clients avortats

en: Rate of aborted connections
ca: Relació de connexions avortades

en: Rate of joins without indexes
ca: Relació d'unions sense índex

en: Rate of open files
ca: Relació de fitxers oberts

en: Rate of reading first index entry
ca: Relació de lectura del primer índex

en: Rate of reading fixed position
ca: Relació de lectura de posició fixa

en: Rate of reading fixed position average: %s, this value should be less than 1 per hour
ca: Relació de lectura d'una posició fixa: %s, aquest valor ha de ser inferior a 1 per hora

en: Rate of reading next table row
ca: Relació de lectura de la següent fila de la taula

en: Rate of reading next table row: %s, this value should be less than 1 per hour
ca: Relació de lectura de la fila següent de la taula: %s, aquest valor ha de ser menys d'1 per hora

en: Rate of sorts that cause temporary tables
ca: Relació d'ordenacions que provoquen taules temporals

en: Rate of table open
ca: Relació de taules obertes

en: Rate of temporary tables being written to disk: %s, this value should be less than 1 per hour
ca: Índex de taules temporals que s'escriuen en el disc: %s, aquest valor ha de ser inferior a 1 per hora

en: Re-login to phpMyAdmin to load the updated configuration file.
ca: Torneu a identificar-vos a phpMyAdmin per carregar el fitxer de configuració actualitzat.

en: Re-type
ca: Torneu-ho a teclejar

en: Re-type:
ca: Torneu-la a teclejar:

en: Read as multibytes
ca: Llegeix com a multibytes

en: Read misses
ca: Lectures omeses

en: Read misses in %
ca: Lectures omeses en %

en: Read requests
ca: Peticions de lectura

en: Reading of version failed. Maybe you're offline or the upgrade server does not respond.
ca: Ha fallat la lectura de la versió. Potser no esteu connectat o bé no respon el servidor d'actualitzacions.

en: Rebuild
ca: Reconstrueix

en: Recall user name
ca: Nom d'usuari de recuperació

en: Received
ca: Rebut

en: Recent tables
ca: Taules recents

en: Recently used table
ca: Taula usada recentment

en: Recently used tables
ca: Taules utilitzades recentment

en: Recoding engine
ca: Motor d'enregistrament

en: Record cache size
ca: Mida de la memòria cau del registre

en: Referenced by %s.
ca: Referenciat per %s.

en: Refresh
ca: Refresca

en: Refresh rate
ca: Velocitat de refresc

en: Related links:
ca: Enllaços relacionats:

en: Relation table
ca: Taula de relacions

en: Relation view
ca: Vista de relacions

en: Relational display
ca: Visualització relacional

en: Relational key
ca: Clau relacional

en: Relational schema
ca: Esquema relacional

en: Relationship operator
ca: Operador de relació

en: Relationships
ca: Relacions

en: Release Series
ca: Sèries de llançaments

en: Reload
ca: Recarrega

en: Reload navigation panel
ca: Recarrega el tauler de navegació

en: Reload page
ca: Recarrega la pàgina

en: Reloading the privileges
ca: Recàrrega dels privilegis

en: Remember table's sorting
ca: Recorda l'ordenació de les taules

en: Remove
ca: Treure

en: Remove CRLF characters within columns
ca: Treu els caràcters CRLF de dins les columnes

en: Remove carriage return/line feed characters within columns
ca: Treu caràcters cr/lf dins de les columnes

en: Remove columns from central list
ca: Eliminar columnes de la llista central

en: Remove database
ca: Elimina la base de dades

en: Remove from Favorites
ca: Suprimeix dels preferits

en: Remove from central columns
ca: Treure de les columnes centrals

en: Remove last parameter
ca: Elimina el darrer paràmetre

en: Remove partitioning
ca: Elimina particionament

en: Remove redundant columns
ca: Treu les columnes redundants

en: Remove selected
ca: Treure seleccionat

en: Remove selected user accounts
ca: Treu els comptes d'usuari seleccionats

en: Remove this column
ca: Treu aquesta columna

en: Remove variable data in INSERT statements for better grouping
ca: Elimina les dades variables en les sentències INSERT per a una millor agrupació

en: Removing Selected Users
ca: Supressió dels usuaris seleccionats

en: Rename database to
ca: Reanomena la base de dades a

en: Rename exported databases/tables/columns
ca: Reanomena les bases de dades/taules/columnes exportades

en: Rename table to
ca: Reanomena la taula a

en: Rename to
ca: Reanomena a

en: Rename view to
ca: Reanomena la vista a

en: Renaming databases
ca: Reanomenant bases de dades

en: Repair
ca: Repara

en: Repair table
ca: Repara la taula

en: Repair threads
ca: Repara fils

en: Repeat headers
ca: Repeteix les capçaleres

en: Repeat the headers every X cells, [kbd]0[/kbd] deactivates this feature.
ca: Repeteix les capçaleres cada X cel·les, [kbd]0[/kbd] inhabilita aquesta funcionalitat.

en: Replace
ca: Substitueix

en: Replace NULL with
ca: Substitueix NULL amb

en: Replace NULL with:
ca: Substitueix NULL amb:

en: Replace existing bookmark of same name
ca: Substitueix un marcador existent amb el mateix nom

en: Replace table prefix
ca: Canvia el prefix de la taula

en: Replace table with prefix
ca: Substitueix la taula amb el prefix

en: Replace with:
ca: Substitueix amb:

en: Replaced string
ca: Cadena substituïda

en: Replicate all databases; Ignore:
ca: Replica totes les bases de dades; Ignora:

en: Replicated
ca: Replicat

en: Replication
ca: Replicació

en: Replication resetting successfully.
ca: S'ha restablert correctament la replicació.

en: Replication started successfully.
ca: S'ha iniciat correctament la replicació.

en: Replication status
ca: Estat de la replicació

en: Replication stopped successfully.
ca: S'ha aturat correctament la replicació.

en: Report
ca: Informa

en: Report title:
ca: Títol de llistat:

en: Requery
ca: Torna a consultar

en: Request aborted!!
ca: Petició avortada!!

en: Request failed!!
ca: Petició fallida!!

en: Requires SSL-encrypted connections.
ca: Requereix connexions xifrades amb SSL.

en: Requires a valid X509 certificate.
ca: Es requereix un certificat X509 vàlid.

en: Requires that a specific cipher method be used for a connection.
ca: Es requereix l'ús d'un mètode de xifratge específic per a la connexió.

en: Requires that a valid X509 certificate issued by this CA be presented.
ca: Es requereix l'ús d'un certificat X509 vàlid emès per aquesta AC.

en: Requires that a valid X509 certificate with this subject be presented.
ca: Es requereix que es presenti un certificat X509 vàlid amb aquest subjecte.

en: Reset
ca: Restableix

en: Reset all
ca: Restableix-ho tot

en: Reset to default
ca: Restaura el valor per defecte

en: Reset zoom
ca: Restableix el zoom

en: Resource limits
ca: Límits dels recursos

en: Restore column order
ca: Restaura l'ordre de les columnes

en: Restore default value
ca: Restaura el valor per defecte

en: Restrict login to MySQL server
ca: Restringeix la connexió amb el servidor MySQL

en: Restricts the MySQL servers the user can enter when a login to an arbitrary MySQL server is enabled by matching the IP or hostname of the MySQL server to the given regular expression.
ca: Restringeix els servidors MySQL que l'usuari pot entrar quan s'activa una connexió a un servidor MySQL arbitrari fent coincidir l'adreça IP o el nom d'amfitrió del servidor MySQL mitjançant una expressió regular.

en: Results are grouped by query text.
ca: Els resultats s'agrupen pel text de la consulta.

en: Resume monitor
ca: Reprèn el monitoratge

en: Retain query box
ca: Mantén el quadre de consultes

en: Retry to connect
ca: Torna a intentar connectar

en: Return length/values
ca: Retornar Longitud/Valors

en: Return options
ca: Retornar opcions

en: Return type
ca: Tipus de retorn

en: Returns
ca: Retorna

en: Revoke
ca: Revoca

en: Revoke all active privileges from the users and delete them afterwards.
ca: Revoca tots els privilegis actius dels usuaris i els esborra després.

en: Right
ca: Dreta

en: Rollback when finished
ca: Desfés quan hagi finalitzat

en: Routine
ca: Rutina

en: Routine %1$s has been created.
ca: S'ha creat la rutina %1$s.

en: Routine %1$s has been modified.
ca: S'ha modificat la rutina %1$s.

en: Routine %1$s has been modified. Privileges have been adjusted.
ca: S'ha modificat la rutina %1$s. S'han ajustat els privilegis.

en: Routine name
ca: Nom de rutina

en: Routine parameters
ca: Paràmetres de rutina

en: Routine-specific privileges
ca: Privilegis específics de rutina

en: Routines
ca: Rutines

en: Row file grow size
ca: Mida del creixement del fitxer de files

en: Row length
ca: Mida de la fila

en: Row marker
ca: Marcador de fila

en: Row size
ca: Mida de fila

en: Row statistics
ca: Estadístiques de les files

en: Row to begin at:
ca: A partir de la fila:

en: Row: %1$s, Column: %2$s, Error: %3$s
ca: Fila: %1$s, Columna: %2$s, Error: %3$s

en: Rows
ca: Fila

en: Rows:
ca: Files:

en: Run SQL query/queries on database %s
ca: Executa la consulta o les consultes SQL a la base de dades %s

en: Run SQL query/queries on server “%s”
ca: Executa les consultes SQL al servidor «%s»

en: Run SQL query/queries on table %s
ca: Executa la consulta o les consultes SQL a la taula %s

en: SCHEMA ERROR:
ca: ERROR D'ESQUEMA:

en: SHA256 password authentication
ca: Autenticació SHA256

en: SQL Query Console
ca: Consola de consultes SQL

en: SQL Query box
ca: Quadre de consultes SQL

en: SQL compatibility mode
ca: Mode de compatibilitat SQL

en: SQL compatibility mode:
ca: Mode de compatibilitat SQL:

en: SQL data access
ca: Accés de dades SQL

en: SQL dump
ca: Bolcat SQL

en: SQL dump (file download)
ca: Bolcat SQL (baixat del fitxer)

en: SQL execution
ca: Execució SQL

en: SQL queries
ca: Consultes SQL

en: SQL queries settings.
ca: Paràmetres de les consultes SQL.

en: SQL query
ca: Consulta SQL

en: SQL query history table
ca: Taula d'historial de consultes SQL

en: SQL query on database <b>%s</b>:
ca: Consulta SQL a la base de dades <b>%s</b>:

en: SQL query tracking table
ca: Taula de seguiment de consultes SQL

en: SQL query:
ca: Consulta SQL:

en: SQL statements executed.
ca: S'han executat les sentències SQL.

en: SQL statements exported. Please copy the dump or execute it.
ca: S'han exportat les sentències SQL. Copieu el bolcat o executeu-ho.

en: SSL connection enforced by server, automatically enabling it.
ca: Connexió SSL forçada pel servidor, habilitant-la automàticament.

en: SSL is not being used
ca: No s'està utilitzant SSL

en: SSL is used
ca: S'utilitza SSL

en: SSL is used with disabled verification
ca: S'utilitza SSL amb la verificació inhabilitada

en: SSL is used without certification authority
ca: S'utilitza SSL sense l'autoritat de certificació

en: Sa
ca: ds.

en: Same width for all tables
ca: El mateix ample per a totes les taules

en: Sat
ca: ds.

en: Saturday
ca: Dissabte

en: Save
ca: Desa

en: Save & close
ca: Desa i tanca

en: Save as PHP file
ca: Desa com un fitxer PHP

en: Save as file
ca: Desa com un fitxer

en: Save chart as image
ca: Desa el gràfic com a imatge

en: Save directory
ca: Directori de desament

en: Save edited data
ca: Desar dades editades

en: Save on server
ca: Desa al servidor

en: Save on server in the directory <strong>%s</strong>
ca: Desa al servidor dins del directori <strong>%s</strong>

en: Save output to a file
ca: Desa la sortida a un fitxer

en: Save page
ca: Desa la pàgina

en: Save page as
ca: Anomena i desa la pàgina

en: Save to browser's storage
ca: Desa a l'emmagatzematge del navegador

en: Save to selected page
ca: Desar a la pàgina seleccionada

en: Saved bookmarked search:
ca: Cerca desada de marcadors:

en: Saved on: @DATE@
ca: Desat el: @DATE@

en: Schema of the %s database
ca: Esquema de la base de dades %s

en: Schema of the %s database - Page %s
ca: Esquema de la base de dades %s - Pàgina %s

en: Script timeout passed, if you want to finish import, please %sresubmit the same file%s and import will resume.
ca: El temps d'espera de l'script ha passat, si voleu acabar la importació, %storneu a enviar el mateix fitxer%s i es reprendrà la importació.

en: Search
ca: Cerca

en: Search in database
ca: Cerca a la base de dades

en: Search this list
ca: Cerca a aquesta llista

en: Search this table
ca: Cerca aquesta taula

en: Search:
ca: Cerca:

en: Searching
ca: Cercar

en: Second
ca: Segon

en: Second step of normalization (1NF+2NF)
ca: Segon pas de la normalització (1NF+2NF)

en: Second step of normalization (2NF)
ca: Segon pas de la normalització (2NF)

en: Secret passphrase used for encrypting cookies in [kbd]cookie[/kbd] authentication.
ca: Frase de pas secreta que s'utilitza per xifrar les galetes amb l'autenticació [kbd]cookie[/kbd].

en: Secret/key:
ca: Secret/clau:

en: Security
ca: Seguretat

en: Security type
ca: Tipus de seguretat

en: See %sour documentation%s for more information.
ca: Consulteu la %snostra documentació%s per a més informació.

en: See [doc@authentication-modes]authentication types[/doc] for an example.
ca: Vegeu el [doc@authentication-modes]tipus d'autenticació[/doc] per un exemple.

en: See more
ca: Veure més

en: See table structure
ca: Mostra l'estructura de taula

en: Select Export Relational Type
ca: Selecciona el tipus d'exportació relacional

en: Select Foreign Key
ca: Seleccioneu la clau forana

en: Select a column which can be split into more than one (on select of 'no such column', it'll move to next step).
ca: Seleccioneu una columna que es pugui dividir en més d'una (amb la selecció de 'cap columna' es mourà al pas següent).

en: Select a column.
ca: Seleccioneu una columna.

en: Select a table
ca: Seleccioneu una taula

en: Select a template
ca: Seleccioneu una plantilla

en: Select all
ca: Selecciona-ho tot

en: Select at least one of the options!
ca: Seleccioneu com a mínim una d'aquestes opcions!

en: Select binary log to view
ca: Seleccioneu el registre binari a mostrar

en: Select column:
ca: Seleccioneu la columna:

en: Select columns (at least one):
ca: Seleccioneu les columnes (una com a mínim):

en: Select database first
ca: Seleccioneu primer la base de dades

en: Select database:
ca: Seleccioneu la base de dades:

en: Select one…
ca: Selecciona una…

en: Select page
ca: Seleccioneu la pàgina

en: Select referenced key
ca: Seleccioneu la clau referenciada

en: Select series:
ca: Seleccioneu les sèries:

en: Select table:
ca: Seleccioneu la taula:

en: Select two columns
ca: selecciona dues columnes

en: Select two different columns
ca: Selecciona dues columnes diferents

en: Select up to what step you want to normalize
ca: Seleccioneu fins a quin pas voleu normalitzar

en: Select which functions will be used for character set conversion.
ca: Seleccioneu quines funcions s'utilitzaran per a les conversions de jocs de caràcters.

en: Selected dependencies are as follows:
ca: Les dependències seleccionades són:

en: Selected partial dependencies are as follows:
ca: Les dependències parcials seleccionades són:

en: Selected repeating group has been moved to the table '%s'
ca: El grup repetitiu seleccionat s'ha mogut a la taula «%s»

en: Selected time range:
ca: Interval de temps seleccionat:

en: Send error report
ca: Enviar informe d'error

en: Send error reports
ca: Envia els informes d'error

en: Sent
ca: Enviat

en: Sep
ca: set.

en: September
ca: Setembre

en: Series column:
ca: Columna de les sèries:

en: Series in chart:
ca: Series al gràfic:

en: Series names are in a column
ca: Els noms de les sèries estan en una columna

en: Server
ca: Servidor

en: Server %d
ca: Servidor %d

en: Server ID
ca: ID de servidor

en: Server charset:
ca: Joc de caràcters del servidor:

en: Server configuration
ca: Configuració del servidor

en: Server connection collation
ca: Col·lació de la connexió del servidor

en: Server connection:
ca: Connexió del servidor:

en: Server default
ca: Servidor predeterminat

en: Server hostname
ca: Nom d'amfitrió del servidor

en: Server level tabs
ca: Pestanyes del nivell servidor

en: Server name template
ca: Plantilla del nom del servidor

en: Server port
ca: Port del servidor

en: Server running with Suhosin. Please refer to %sdocumentation%s for possible issues.
ca: El servidor s'està executant amb Suhosin. Si us plau, consulteu la %sdocumentació%s per a possibles incidències.

en: Server socket
ca: Sòcol del servidor

en: Server type:
ca: Tipus de servidor:

en: Server variables and settings
ca: Variables i paràmetres del servidor

en: Server version:
ca: Versió del servidor:

en: Server-level tabs
ca: Pestanyes pel que fa als servidors

en: Server:
ca: Servidor:

en: Servers
ca: Servidors

en: Servers display options.
ca: Opcions de visualització dels servidors.

en: Session timezone
ca: Zona horària de la sessió

en: Session value
ca: Valor de sessió

en: Set default
ca: Estableix els valors predeterminats

en: Set import and export directories and compression options.
ca: Establiu els directoris d'importació i exportació i les opcions de compressió.

en: Set log_output to %s
ca: Estableix «log_output» a %s

en: Set long_query_time to %d seconds.
ca: Estableix «long_query_time» a %d segons.

en: Set some commonly used options.
ca: Establiu algunes de les opcions més utilitzades.

en: Set the number of seconds a script is allowed to run ([kbd]0[/kbd] for no limit).
ca: Estableix el temps en segons que es permet per executar ordres, ([kbd]0[/kbd] per no posar límit).

en: Set to 0 to collapse navigation panel.
ca: Establiu-ho a 0 per contreure el tauler de navegació.

en: Set value: %s
ca: Estableix valor: %s

en: Set {key_buffer_size} depending on the size of your MyISAM indexes. 64M is a good start.
ca: Estableix {key_buffer_size} en funció de la mida dels vostres índexs MyISAM. 64M és un bon començament.

en: Set {slow_launch_time} to 1s or 2s to correctly count threads that are slow to launch.
ca: Estableix {slow_launch_time} a 1s o 2s per comptar correctament els fils que s'inicien lentament.

en: Sets the effective timezone; possibly different than the one from your database server
ca: Estableix la zona horària efectiva; és possible que sigui diferent de la zona horària del vostre servidor de base de dades

en: Setting variable failed
ca: Ha fallat l'establiment de la variable

en: Setting {concurrent_insert} to 1 reduces contention between readers and writers for a given table. See also <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">MySQL Documentation</a>
ca: Amb l'establiment de {concurrent_insert} a 1, es redueix la competència entre els lectors i escriptors per a una taula qualsevol. Consulteu també la <a href="https://dev.mysql.com/doc/refman/5.5/en/concurrent-inserts.html">documentació de MySQL</a>

en: Settings
ca: Paràmetres

en: Settings for phpMyAdmin developers.
ca: Paràmetres per als desenvolupadors de phpMyAdmin.

en: Settings for the table structure (list of columns).
ca: Paràmetres per a l'estructura de la taula (llista de columnes).

en: Settings that didn't fit anywhere else.
ca: Paràmetres que no encaixaven en cap altre lloc.

en: Settings will be imported from your browser's local storage.
ca: Els paràmetres s'importaran de l'emmagatzematge local del vostre navegador.

en: Settings will be saved in your browser's local storage.
ca: Els paràmetres es desaran a l'emmagatzematge local del vostre navegador.

en: Severe fragmentation is likely to (further) increase Qcache_lowmem_prunes. This might be caused by many Query cache low memory prunes due to {query_cache_size} being too small. For a immediate but short lived fix you can flush the query cache (might lock the query cache for a long time). Carefully adjusting {query_cache_min_res_unit} to a lower value might help too, e.g. you can set it to the average size of your queries in the cache using this formula: (query_cache_size - qcache_free_memory) / qcache_queries_in_cache
ca: Una alta fragmentació és probable que augmenti (més) "Qcache_lowmem_prunes". Això podria ser causat per moltes reduccions fetes a la memòria cau de consultes per falta de memòria, pel fet que {query_cache_size} és massa petit. Una solució immediata però a curt termini és que pots buidar la memòria cau de consultes (pot bloquejar la memòria cau de consultes durant molt de temps). Ajustar acuradament {query_cache_min_res_unit} a un valor inferior podria ajudar també, per exemple,  pots configurar-lo a la mida mitjana de les consultes en la memòria cau mitjançant la fórmula: (query_cache_size - qcache_free_memory) / qcache_queries_in_cache

en: Share this bookmark
ca: Comparteix aquest marcador

en: Shift+Click to add this column to ORDER BY clause or to toggle ASC/DESC.<br>- Ctrl+Click or Alt+Click (Mac: Shift+Option+Click) to remove column from ORDER BY clause
ca: Majúscules+Clic per afegir aquesta columna a la clàusula «ORDER BY» o per canviar l'ordre ascendent o descendent.<br>- Ctrl+Clic o Alt+Clic (Mac: Majúscules+Opció+Clic) per treure aquesta columna de la clàusula «ORDER BY»

[ctx: Short month name]
en: May
ca: maig

en: Show
ca: Mostra

en: Show "Drop database" link to normal users
ca: Mostra l'enllaç "Drop database" als usuaris normals

en: Show %1$s with dates from %2$s to %3$s by user %4$s %5$s
ca: Mostra %1$s amb dates des de %2$s fins a  %3$s per l'usuari %4$s %5$s

en: Show BLOB contents
ca: Mostra el contingut BLOB

en: Show PHP information
ca: Mostra la informació de PHP

en: Show SQL queries
ca: Mostra les consultes SQL

en: Show all
ca: Mostra-ho tot

en: Show arguments
ca: Mostra els arguments

en: Show binary contents
ca: Mostra el contingut binari

en: Show color
ca: Mostra color

en: Show column comments
ca: Mostra els comentaris de les columnes

en: Show create
ca: Mostra la creació

en: Show create database form
ca: Mostra el formulari de creació de base de dades

en: Show creation timestamp
ca: Mostra la marca de temps de la creació

en: Show current browsing query
ca: Mostra la consulta de navegació actual

en: Show databases navigation as tree
ca: Mostra la navegació de les bases de dades com un arbre

en: Show detailed MySQL server information
ca: Mostra la informació detallada del servidor MySQL

en: Show events in tree
ca: Mostra els esdeveniments a l'arbre

en: Show field types
ca: Mostra els tipus de camp

en: Show find and replace criteria
ca: Mostra el criteri de la cerca i substitució

en: Show form
ca: Mostra el formulari

en: Show function fields
ca: Mostra els camps de funció

en: Show functions in tree
ca: Mostra les funcions a l'arbre

en: Show grid
ca: Mostra graella

en: Show hidden items
ca: Mostra els ítems ocults

en: Show hidden navigation tree items.
ca: Mostra els elements ocults de l'arbre de navegació.

en: Show hint
ca: Mostra els consells

en: Show insert query
ca: Mostra la consulta d'inserció

en: Show last check timestamp
ca: Mostra la marca de temps de l'última comprovació

en: Show last update timestamp
ca: Mostra la marca de temps de l'última actualització

en: Show logo in navigation panel.
ca: Mostra el logo al tauler de navegació.

en: Show me the central list of columns that are not already in this table
ca: Mostra la llista central de columnes que encara no estiguin en aquesta taula

en: Show me the possible partial dependencies based on data in the table
ca: Mostra'm les possibles dependències parcials basades en les dades de la taula

en: Show only active
ca: Mostra només els actius

en: Show only alert values
ca: Mostra només els valors de les alertes

en: Show only listed databases
ca: Mostra només les bases de dades de la llista

en: Show open tables
ca: Mostra taules obertes

en: Show or hide a column displaying the Creation timestamp for all tables.
ca: Mostra o oculta una columna que visualitza la marca de temps de creació per a totes les taules.

en: Show or hide a column displaying the Last check timestamp for all tables.
ca: Mostra o oculta una columna que visualitza la marca de temps de l'última comprovació per a totes les taules.

en: Show or hide a column displaying the Last update timestamp for all tables.
ca: Mostra o oculta una columna que visualitza la marca de temps de l'última actualització per a totes les taules.

en: Show or hide a column displaying the charset for all tables.
ca: Mostra o oculta una columna que visualitza el joc de caràcters per a totes les taules.

en: Show or hide a column displaying the comments for all tables.
ca: Mostra o oculta una columna que visualitza els comentaris de totes les taules.

en: Show panel
ca: Mostra el tauler

en: Show password change form
ca: Mostra el formulari de canvi de contrasenya

en: Show phpinfo() link
ca: Mostra l'enllaç a phpinfo()

en: Show procedures in tree
ca: Mostra els procediments a l'arbre

en: Show query box
ca: Mostra el quadre de consultes

en: Show query history at start
ca: Mostra l'historial de consultes a l'inici

en: Show report details
ca: Mostra els detalls de l'informe

en: Show row links anyway
ca: Mostra sempre els enllaços de la fila

en: Show search criteria
ca: Mostra el criteri de la cerca

en: Show search results
ca: Mostra els resultats de la cerca

en: Show server listing as a list instead of a drop down.
ca: Mostra els servidors com a llista en lloc de llista desplegable.

en: Show statistics
ca: Mostra les estadístiques

en: Show table charset
ca: Mostra el joc de caràcters de la taula

en: Show table comments
ca: Mostra els comentaris de la taula

en: Show tables in tree
ca: Mostra les taules a l'arbre

en: Show this query here again
ca: Mostra aquesta consulta de nou

en: Show trace
ca: Mostra la traça

en: Show unformatted values
ca: Mostra els valors sense format

en: Show views in tree
ca: Mostra les vistes a l'arbre

en: Show/Hide tables list
ca: Mostra o oculta la llista de taules

en: Show/hide columns
ca: Mostra o oculta les columnes

en: Show:
ca: Mostra:

en: Showing %1$d bookmark (both private and shared) | Showing %1$d bookmarks (both private and shared)
ca[0]: Es mostra %1$d marcador (privat i compartit)
ca[1]: Es mostren %1$d marcadors (privats i compartits)

en: Showing SQL query
ca: Es mostra la consulta SQL

en: Showing as PHP code
ca: Es mostra com a codi PHP

en: Showing bookmark
ca: Es mostra el marcador

en: Showing create queries
ca: Es mostren les consultes de creació

en: Showing rows %1$s - %2$s.
ca: Es mostren les files %1$s - %2$s.

en: Showing rows %1s - %2s
ca: Es mostren les files %1s - %2s

en: Shows link to [a@https://www.php.net/manual/en/function.phpinfo.php]phpinfo()[/a] output.
ca: Mostra l'enllaç a la sortida de [a@https://php.net/manual/function.phpinfo.php]phpinfo()[/a].

en: Signon URL
ca: URL de signon

en: Signon authentication
ca: Autenticació signon

en: Signon session name
ca: Nom de sessió de signon

en: Similar to the CHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
ca: Similar al tipus CHAR, però emmagatzema cadenes binàries de bytes en lloc de cadenes de caràcters no binaris

en: Similar to the VARCHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
ca: Similar al tipus VARCHAR, però emmagatzema cadenes binàries de bytes en lloc de cadenes de caràcters no binaris

en: Simple two-factor authentication
ca: Autenticació senzilla en dos passos

en: Simulate query
ca: Simulació de consulta

en: Since grouping of INSERTs queries has been selected, INSERT queries into the same table are also being grouped together, disregarding of the inserted data.
ca: Donat que s'ha triat agrupar consultes INSERT, les consultes INSERT a la mateixa taula també s'han agrupat, sense importar les dades afegides.

en: Sit tight! It may take few seconds depending on data size and column count of the table.
ca: Paciència! Pot trigar uns segons, en funció de la mida de les dades i del nombre de columnes de la taula.

en: Size
ca: Mida

en: Skip Explain SQL
ca: Omet el desenvolupament de l'SQL

en: Skip current error
ca: Omet l'error actual

en: Skip locked tables
ca: Omet les taules bloquejades

en: Skip next %s errors.
ca: Omet els %s errors següents.

en: Skip this number of queries (for SQL) starting from the first one:
ca: Omet aquest nombre de consultes (per a SQL) començant a partir de la primera:

en: Slow launch time
ca: Temps d'inici lent

en: Slow query logging
ca: Registre de consultes lentes

en: Slow query rate
ca: Freqüència de consultes lentes

en: Slow_launch_time is above 2s.
ca: {slow_launch_time} està per sobre de 2s.

en: Small/Big All
ca: Engrandeix-ho o empetiteix-ho tot

en: Snap to grid
ca: Alinea a la graella

en: Socket on which MySQL server is listening, leave empty for default.
ca: Sòcol on escolta el servidor MySQL, deixeu-ho en blanc per al valor predeterminat.

en: Some error occurred while getting SQL debug info.
ca: S'ha produït algun error en obtenir la informació de depuració SQL.

en: Some errors have been detected on the server!
ca: S'han detectat alguns errors al servidor!

en: Sorry, we failed to restore the dropped event.
ca: Ho sentim, no s'ha pogut restaurar l'esdeveniment eliminat.

en: Sorry, we failed to restore the dropped routine.
ca: Malauradament, no hem pogut recuperar la rutina eliminada.

en: Sorry, we failed to restore the dropped trigger.
ca: Malauradament, no s'ha pogut restaurar el disparador eliminat.

en: Sort
ca: Ordena

en: Sort buffer size
ca: Mida de la memòria intermèdia d'ordenació

en: Sort by key:
ca: Ordena per la clau:

en: Sort order for items in a foreign-key dropdown box; [kbd]content[/kbd] is the referenced data, [kbd]id[/kbd] is the key value.
ca: L'ordre de l'ordenació per als ítems en una llista desplegable de claus foranes; [kbd]content[/kbd] és la dada referenciada, [kbd]id[/kbd] és el valor de la clau.

en: Sort order:
ca: Ordre de l'ordenació:

en: Sort rows
ca: Ordenació de les files

en: Sort:
ca: Ordenació:

en: Sorted rows average: %s
ca: Mitjana de files ordenades: %s

en: Sorting
ca: Ordenació

en: Source database `%s` was not found!
ca: No s'ha trobat la base de dades origen `%s`!

en: Space usage
ca: Utilització de l'espai

en: Spatial
ca: Espacial

en: Spatial column
ca: Columna espacial

en: Specify browser's title bar text. Refer to [doc@faq6-27]documentation[/doc] for magic strings that can be used to get special values.
ca: Especifiqueu el text de la barra del títol del navegador. Consulteu [doc@faq6-27]la documentació[/doc] per a les cadenes màgiques que es poden utilitzar per a l'obtenció de valors especials.

en: Stacked
ca: Apilat

en: Stand in
ca: Quedar dintre

en: Stand-in structure for view
ca: Estructura de suport per a vistes

en: Start IO Thread only
ca: Inicia només el fil IO

en: Start Monitor
ca: Comença el monitoratge

en: Start SQL Thread only
ca: Inicia només el fil SQL

en: Start auto refresh
ca: Comença l'autorefresc

[ctx: Start of recurring event]
en: Start
ca: Inici

en: Start row:
ca: Fila inicial:

en: Startup
ca: Inici

en: State
ca: Estat

en: Statements
ca: Sentències

en: Statements to track
ca: Sentències a seguir

en: Static analysis:
ca: Anàlisi estàtica:

en: Status
ca: Estat

en: Status variable(s)
ca: Variable(s) d'estat

en: Step
ca: Pas

en: Step 1.
ca: Pas 1.

en: Step 2.
ca: Pas 2.

en: Step 3.
ca: Pas 3.

en: Stop IO Thread only
ca: Atura només el fil IO

en: Stop SQL Thread only
ca: Atura només el fil SQL

en: Stop auto refresh
ca: Atura l'autorefresc

en: Storage Engine
ca: Motor d'emmagatzematge

en: Storage Engine:
ca: Motor d'emmagatzematge:

en: Storage engines
ca: Motors d'emmagatzematge

en: Stores and enables efficient access to data in JSON (JavaScript Object Notation) documents
ca: Emmagatzema i permet un accés eficient a les dades de documents JSON (notació d'objecte de JavaScript)

en: String that separates databases into different tree levels.
ca: Cadena que separa les bases de dades en diferents nivells de l'arbre.

en: String that separates tables into different tree levels.
ca: Text que separa les taules en diferents nivells de l'arbre.

en: Strong
ca: Fort

en: Structure
ca: Estructura

en: Structure and data
ca: Estructura i dades

en: Structure for view
ca: Estructura per a vista

en: Structure for view %s exported as a table
ca: Estructura per a vista %s exportada com a taula

en: Structure of %s
ca: Estructura de %s

en: Structure of table @TABLE@
ca: Estructura de la taula @TABLE@

en: Structure only
ca: Només l'estructura

en: Structure snapshot
ca: Instantània de l'estructura

en: Structure:
ca: Estructura:

en: Su
ca: dg.

en: Sub partitioned by:
ca: Subparticionat per:

en: Submit
ca: Envia

en: Submit error report
ca: Envia l'informe d'error

en: Submit query
ca: Envia la consulta

en: Submitted form contains errors
ca: El formulari enviat conté errors

en: Suboptimal caching method.
ca: Mètode d'emmagatzematge en memòria cau subòptima.

en: Subpartition
ca: Subpartició

en: Subpartition by:
ca: Subpartició per:

en: Subpartitions:
ca: Subparticions:

en: Succeeded
ca: Amb èxit

en: Success
ca: Correcte

en: Success!
ca: Correcte!

en: Success.
ca: Correcte.

en: Successfully copied!
ca: S'ha copiat correctament!

en: Successfully deleted the page
ca: S'ha esborrat correctament la pàgina

en: Suhosin warning
ca: Avís de Suoshin

en: Sum
ca: Suma

en: Sum of grouped rows:
ca: Suma de files agrupades:

en: Summary by state
ca: Resum per estat

en: Sun
ca: dg.

en: Sunday
ca: Diumenge

en: Switch to %svisual builder%s
ca: Canvia al %sconstructor visual%s

en: Switch to copied database
ca: Canvia a la base de dades copiada

en: Switch to copied table
ca: Canvia a una taula copiada

en: Switch to dark theme
ca: Canvia al tema fosc

en: Synonym for DOUBLE (exception: in REAL_AS_FLOAT SQL mode it is a synonym for FLOAT)
ca: Sinònim de DOUBLE (excepció: en el mode SQL REAL_AS_FLOAT és un sinònim de FLOAT)

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for JSON.
ca: Ressaltat de sintaxi de l'editor CodeMirror per a JSON.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for SQL.
ca: Ressaltat de sintaxi de l'editor CodeMirror per a SQL.

en: Syntax highlighted CodeMirror editor for XML (and HTML).
ca: Ressaltat de sintaxi de l'editor CodeMirror per a XML (i HTML).

en: Syntax to use when inserting data
ca: Sintaxi a utilitzar quan s'insereixen les dades

en: Syntax to use when inserting data:
ca: Sintaxi a utilitzar quan s'insereixin les dades:

en: System CPU usage
ca: Ús de la CPU del sistema

en: System memory
ca: Memòria del sistema

en: System swap
ca: Intercanvi del sistema

en: Tab that is displayed when entering a database.
ca: Pestanya que es visualitza quan s'entra a una base de dades.

en: Tab that is displayed when entering a server.
ca: Pestanya que es visualitza quan s'entra a un servidor.

en: Tab that is displayed when entering a table.
ca: Pestanya que es visualitza quan s'entra a una taula.

en: Table
ca: Taula

en: Table %1$s has been altered successfully.
ca: S'ha modificat correctament la taula %1$s.

en: Table %1$s has been altered successfully. Privileges have been adjusted.
ca: S'ha modificat correctament la taula %1$s. S'han ajustat els privilegis.

en: Table %1$s has been renamed to %2$s.
ca: La taula %1$s ha canviat de nom a %2$s.

en: Table %s already exists!
ca: La taula %s ja existeix!

en: Table %s has been copied to %s.
ca: La taula %s s'ha copiat a %s.

en: Table %s has been copied to %s. Privileges have been adjusted.
ca: S'ha copiat la taula %s a %s. S'han ajustat els privilegis.

en: Table %s has been dropped.
ca: S'ha esborrat la taula %s.

en: Table %s has been emptied.
ca: S'ha buidat la taula %s.

en: Table %s has been flushed.
ca: S'ha purgat la taula %s.

en: Table %s has been moved to %s.
ca: Taula %s moguda a %s.

en: Table %s has been moved to %s. Privileges have been adjusted.
ca: S'ha mogut la taula %s a %s. S'han ajustat els privilegis.

en: Table alias
ca: Àlies de la taula

en: Table caption
ca: Títol de la taula

en: Table caption (continued):
ca: Subtítol de taula (continuació):

en: Table caption:
ca: Subtítol de taula:

en: Table comments
ca: Comentaris de la taula

en: Table comments:
ca: Comentaris de la taula:

en: Table is already in Third normal form!
ca: La taula ja es troba en tercera forma normal!

en: Table is already in second normal form.
ca: La taula ja hi és en segona forma normal.

en: Table joins average: %s, this value should be less than 1 per hour
ca: Mitjana d'unions de taules: %s, aquest valor ha de ser inferior a 1 per hora

en: Table level tabs
ca: Pestanyes del nivell taula

en: Table lock wait rate
ca: Relació d'espera de bloqueig de taules

en: Table lock wait rate: %s, this value should be less than 1 per hour
ca: Relació d'espera de bloqueig de taula: %s, aquest valor ha de ser inferior a 1 per hora

en: Table maintenance
ca: Manteniment de la taula

en: Table name
ca: Nom de la taula

en: Table name template
ca: Plantilla del nom de la taula

en: Table navigation bar
ca: Barra de navegació de taules

en: Table of contents
ca: Taula de continguts

en: Table options
ca: Opcions de taula

en: Table search
ca: Cerca de taula

en: Table space
ca: Espai de taula

en: Table structure
ca: Estructura de taula

en: Table structure for table
ca: Estructura de la taula

en: Table to describe the display columns, leave blank for no support; suggested: [kbd]pma__table_info[/kbd].
ca: Taula per descriure les columnes a mostrar, deixeu-ho en blanc per sense suport; suggerit: [kbd]pma__table_info[/kbd].

en: Table tree separator
ca: Separador d'arbre de taules

en: Table-level tabs
ca: Pestanyes pel que fa a les taules

en: Table-specific privileges
ca: Privilegis específics de taula

en: Table:
ca: Taula:

en: Tables
ca: Taules

en: Tables display options.
ca: Opcions de visualització de les taules.

en: Tables:
ca: Taules:

en: Tabs
ca: Pestanyes

en: Take it
ca: Agafa-ho

en: Taking you to next step…
ca: Se us està portant al següent pas…

en: Taking you to the target site.
ca: Se us està portant al lloc destí.

en: Target database
ca: Base de dades destinació

en: Target database `%s` was not found!
ca: No s'ha trobat la base de dades destí `%s`!

en: Target for quick access icon
ca: Destí per a la icona d'accés ràpid

en: Target for second quick access icon
ca: Destí per a la icona del segon accés ràpid

en: Temp disk rate
ca: Relació de disc temporal

en: Template name
ca: Nom de la plantilla

en: Template was created.
ca: S'ha creat la plantilla.

en: Template was deleted.
ca: S'ha esborrat la plantilla.

en: Template was loaded.
ca: S'ha carregat la plantilla.

en: Template was updated.
ca: S'ha actualitzat la plantilla.

en: Template:
ca: Plantilla:

en: Temporary data
ca: Dades temporals

en: Temporary tables average: %s, this value should be less than 1 per hour.
ca: Mitjana de taules temporals: %s, aquest valor ha de ser inferior a 1 per hora.

en: Text fields
ca: Camps de text

en: Textarea columns
ca: Columnes de les àrees de text

en: Textarea rows
ca: Files de l'àrea de text

en: Textarea size (columns) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
ca: Mida de l'àrea de text (columnes) en mode d'edició, aquest valor s'augmentarà per a les àrees de text de les consultes SQL (*2).

en: Textarea size (rows) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
ca: Mida de l'àrea de text (files) en mode d'edició, aquest valor s'augmentarà per a les àrees de text de les consultes SQL (*2).

en: Texy! text
ca: text Texy!

en: Th
ca: dj.

en: Thank you for submitting this report.
ca: Gràcies per enviar aquest informe.

en: The $cfg['TempDir'] (%s) is not accessible. phpMyAdmin is not able to cache templates and will be slow because of this.
ca: El $cfg['TempDir'] (%s) no està disponible. phpMyAdmin no pot emmagatzemar les plantilles a la memòria cau i a causa d'això serà més lent.

en: The %s extension is missing. Please check your PHP configuration.
ca: No es troba l'extensió %s. Comproveu la configuració de PHP.

en: The %s file is not available on this system, please visit %s for more information.
ca: El fitxer %s no està disponible en aquest sistema, per a més informació visiteu %s.

en: The %s functionality is affected by a known bug, see %s
ca: La funcionalitat %s es veu afectada per un error conegut, veieu %s

en: The %s table doesn't exist!
ca: La taula %s no existeix!

en: The Advisor system can provide recommendations on server variables by analyzing the server status variables.
ca: El sistema de consells pot proporcionar recomanacions sobre les variables del servidor mitjançant l'anàlisi de les variables d'estat del servidor.

en: The InnoDB log file size is inadequately large.
ca: La mida de l'arxiu de registre InnoDB és inadequadament gran.

en: The InnoDB log file size is not an appropriate size, in relation to the InnoDB buffer pool.
ca: La mida del registre d'InnoDB no és una mida apropiada, en relació a la reserva de memòria intermèdia d'InnoDB.

en: The MySQL manual only is accurate for official MySQL binaries.
ca: El manual de MySQL només és exacte per als binaris oficials de MySQL.

en: The MySQL server can ask the NDB Cluster storage engine if it knows about a table with a given name. This is called discovery. Handler_discover indicates the number of time tables have been discovered.
ca: El servidor MySQL pot preguntar al motor d'emmagatzematge NDB Cluster si coneix quelcom taula amb el nom especificat. Això s'anomena descobriment. Handler_discover indica el nombre de taules descobertes.

en: The MySQL server version less than 5.1.
ca: La versió del servidor MySQL és inferior a 5.1.

en: The XML file specified was either malformed or incomplete. Please correct the issue and try again.
ca: El fitxer XML especificat és incorrecte o està incomplet. Si us plau, corregiu el problema i torneu-ho a intentar.

en: The amount of data read so far, in bytes.
ca: La quantitat aproximada de dades llegides, en bytes.

en: The amount of data written so far, in bytes.
ca: La quantitat aproximada de dades escrites, en bytes.

en: The amount of data written to the transaction log before a checkpoint is performed. The default value is 24MB.
ca: La quantitat de dades escrites al registre de transaccions abans d'executar un control. El valor per defecte és 24MB.

en: The amount of free memory for query cache.
ca: La quantitat de memòria lliure per a la memòria cau de consultes.

en: The amount of memory allocated to the transaction log cache used to cache on transaction log data. The default is 16MB.
ca: La quantitat de memòria assignada a la memòria cau del registre de transaccions utilitzada per la memòria cau en les dades del registre de transaccions. El valor per defecte és 16 MB.

en: The arrangement of the charts is stored to the browsers local storage. You may want to export it if you have a complicated set up.
ca: La disposició dels gràfics s'emmagatzema en l'emmagatzematge local dels navegadors. Pots voler exportar-ho, si tens una configuració prou complicada.

en: The average time to acquire a row lock, in milliseconds.
ca: El temps mitjà per adquirir un bloqueig de fila, en mil·lisegons.

en: The backed up query was:
ca: La consulta a la còpia de seguretat era:

en: The best way to tune your system would be to change only one setting at a time, observe or benchmark your database, and undo the change if there was no clearly measurable improvement.
ca: La millor manera d'ajustar el sistema seria canviar només un paràmetre al mateix temps, observar o mesurar la vostra base de dades, i desfer el canvi si no hi ha una millora significativa.

en: The bookmark has been deleted.
ca: S'ha esborrat el marcador.

en: The buffer that is allocated when sorting MyISAM indexes during a REPAIR TABLE or when creating indexes with CREATE INDEX or ALTER TABLE.
ca: La memòria intermèdia assignada quan s'ordenen els índexs MyISAM mentre es fa un REPAIR TABLE o mentre es creen els índexs amb CREATE INDEX o ALTER TABLE.

en: The cache is currently fragmented by %s%% , with 100%% fragmentation meaning that the query cache is an alternating pattern of free and used blocks. This value should be below 20%%.
ca: La memòria cau està un %s%% fragmentada actualment. Una fragmentació del 100%% significa que la memòria cau de consultes és un patró d'alternança de blocs lliures i utilitzats. Aquest valor ha d'estar per sota del 20%%.

en: The central list of columns for the current database is empty
ca: La llista central de columnes per a la base de dades actual està buida

en: The chart arrangement configuration in your browsers local storage is not compatible anymore to the newer version of the monitor dialog. It is very likely that your current configuration will not work anymore. Please reset your configuration to default in the <i>Settings</i> menu.
ca: La configuració de l'arranjament dels gràfics a l'emmagatzematge local dels navegadors ja no és compatible amb la versió més recent del diàleg del monitoratge. És molt probable que la vostra configuració actual ja no funcioni més. Si us plau, restabliu la configuració als valors predeterminats al menú dels <i>Paràmetres</i>.

en: The columns have been moved successfully.
ca: S'han mogut correctament les columnes.

en: The common part of the directory path for all InnoDB data files.
ca: La part comuna del camí al directori per a tots els fitxers de dades d'InnoDB.

en: The compiled-in InnoDB page size (default 16KB). Many values are counted in pages; the page size allows them to be easily converted to bytes.
ca: La mida de pàgina d'InnoDB compilat (per defecte 16KB). Molts valors es comptabilitzen a les pàgines; la mida de pàgina permet convertir-ho fàcilment a bytes.

en: The configuration file now needs a secret passphrase (blowfish_secret).
ca: El fitxer de configuració necessita ara una frase de pas secreta (blowfish_secret).

en: The configuration storage is not ready for the central list of columns feature.
ca: L'emmagatzematge de configuració no està preparat per a la funcionalitat de la llista central de columnes.

en: The configured two factor authentication is not available, please install missing dependencies.
ca: L'autenticació en dos passos configurada no està disponible, instal·leu les dependències que falten.

en: The curl extension was not found and allow_url_fopen is disabled. Due to this some features such as error reporting or version check are disabled.
ca: No s'ha trobat l'extensió de curl i s'ha inhabilitat allow_url_fopen. A causa d'això, s'han inhabilitat algunes característiques, com ara l'informe o la comprovació de la versió.

en: The current number of pending fsync() operations.
ca: El nombre actual d'operacions fsync() pendents.

en: The current number of pending reads.
ca: El nombre actual de lectures pendents.

en: The current number of pending writes.
ca: El nombre actual d'escriptures pendents.

en: The current query cache hit rate of %s%% is below 20%%
ca: La relació actual d'encerts de la memòria cau de consultes és del %s%%, que està per sota del 20%%

en: The current ratio of free query cache memory to total query cache size is %s%%. It should be above 80%%
ca: La relació actual de la memòria cau de consultes lliure respecte a la mida total és del %s%%. Hauria d'estar per sobre del 80%%

en: The database name is empty!
ca: El nom de la base de dades està en blanc!

en: The database name is not known for this query in the server's logs.
ca: No es coneix el nom de la base de dades per aquesta consulta als registres del servidor.

en: The default pointer size in bytes, to be used by CREATE TABLE for MyISAM tables when no MAX_ROWS option is specified.
ca: La mida per defecte del punter en bytes, usat en CREATE TABLE per a les taules MyISAM quan no s'especifica l'opció MAX_ROWS.

en: The definer must be in the "username@hostname" format!
ca: El definidor ha de tenir el format "usuari@servidor"!

en: The definition of a stored function must contain a RETURN statement!
ca: La definició d'una funció emmagatzemada ha d'incloure una sentència RETURN!

en: The directory you set for upload work cannot be reached.
ca: No es pot assolir el directori que heu establert per al treball de pujada.

en: The file being uploaded is probably larger than the maximum allowed size or this is a known bug in webkit based (Safari, Google Chrome, Arora etc.) browsers.
ca: El fitxer que s'està pujant és probablement més gran que la mida màxima permesa o es tracta d'un error conegut dels navegadors basats en WebKit (Safari, Google Chrome, Arora, etc.).

en: The file is being processed, please be patient.
ca: L'arxiu s'està processant, per favor, sigues pacient.

en: The first line of the file contains the table column names <i>(if this is unchecked, the first line will become part of the data)</i>
ca: La primera línia del fitxer conté els noms de les columnes de la taula <i>(si no es marca això, la primera línia formarà part de les dades)</i>

en: The first step of normalization is complete for table '%s'.
ca: S'ha completat el primer pas de la normalització per a la taula «%s».

en: The following actions will be performed:
ca: Es realitzaran les accions següents:

en: The following query has failed: "%s"
ca: Ha fallat la consulta següent: "%s"

en: The following structures have either been created or altered. Here you can:
ca: Les següents estructures han estat creades o bé alterades. Aquí pots:

en: The grow size of the handle data (.xtd) files.
ca: La mida del creixement dels fitxers de dades de gestió (.xtd).

en: The grow size of the row pointer (.xtr) files.
ca: La mida de creixement dels fitxers dels indicadors de files (.xtr).

en: The host name is empty!
ca: El nom del servidor és buit!

en: The imported file does not contain any data!
ca: L'arxiu importat no té dades!

en: The increment size for extending the size of an autoextending tablespace when it becomes full.
ca: La mida a incrementar per ampliar la mida d'una taula autoextensible quan estigui a punt d'omplir-se.

en: The indexes %1$s and %2$s seem to be equal and one of them could possibly be removed.
ca: Els índexs %1$s i %2$s semblen iguals i un d'ells possiblement es podria esborrar.

en: The ini_get and/or ini_set functions are disabled in php.ini. phpMyAdmin requires these functions!
ca: Les funcions ini_get i/o ini_set estan inhabilitades al fitxer php.ini. phpMyAdmin requereix aquestes funcions!

en: The max size of the result set in the query cache is the default of 1 MiB.
ca: La mida màxima del conjunt de resultats en la memòria cau de consultes és el valor predeterminat d'1 MiB.

en: The maximum amount of used connections is getting close to the value of {max_connections}.
ca: El nombre màxim de connexions utilitzades s'està acostant al valor de {max_connections}.

en: The maximum number of connections that have been in use simultaneously since the server started.
ca: El nombre màxim de connexions que han estat en ús a la vegada des que s'ha iniciat el servidor.

en: The maximum size of a data log file. The default value is 64MB. PBXT can create a maximum of 32000 data logs, which are used by all tables. So the value of this variable can be increased to increase the total amount of data that can be stored in the database.
ca: La mida màxima d'un fitxer de registre de dades. El valor per defecte és 64MB. PBXT pot crear un màxim de 32000 registres de dades, que s'utilitzen per a totes les taules. Així el valor d'aquesta variable es pot augmentar per augmentar la quantitat total de dades que es poden emmagatzemar a la base de dades.

en: The maximum size of the temporary file MySQL is allowed to use while re-creating a MyISAM index (during REPAIR TABLE, ALTER TABLE, or LOAD DATA INFILE).
ca: La mida màxima per als fitxers temporals de MySQL que es permet utilitzar mentre es torna a crear un índex MyISAM (mentre es fa un REPAIR TABLE, ALTER TABLE, o LOAD DATA INFILE).

en: The maximum time to acquire a row lock, in milliseconds.
ca: El temps màxim per adquirir un bloqueig de fila, en mil·lisegons.

en: The mbstring PHP extension was not found and you seem to be using a multibyte charset. Without the mbstring extension phpMyAdmin is unable to split strings correctly and it may result in unexpected results.
ca: No s'ha trobat l'extensió de PHP -mbstring- i sembla que feu servir un joc de caràcters multibyte. Sense l'extensió -mbstring-, phpMyAdmin és incapaç de dividir cadenes de text correctament i pot generar resultats inesperats.

en: The mode for automatic recovery of crashed MyISAM tables, as set via the --myisam-recover server startup option.
ca: El mode per a la recuperació automàtica en taules MyISAM corruptes, com s'estableix a través de l'opció d'inici del servidor --myisam-recover.

en: The name '%s' is a MySQL reserved keyword. | The names '%s' are MySQL reserved keywords.
ca[0]: El nom «%s» és una paraula clau reservada de MySQL.
ca[1]: Els noms «%s» són paraules clau reservades de MySQL.

en: The name of the primary key must be "PRIMARY"!
ca: El nom de la clau primària ha de ser "PRIMARY"!

en: The number of "random" read-aheads InnoDB initiated. This happens when a query is to scan a large portion of a table but in random order.
ca: El nombre de lectures ràpides aleatòries d'InnoDB iniciades. Això passa quan una consulta cerca en una gran part d'una taula però en ordre aleatori.

en: The number of INSERT DELAYED handler threads in use. Every different table on which one uses INSERT DELAYED gets its own thread.
ca: El nombre de gestors de fils d'INSERT DELAYED en ús. Cada taula diferent on s'utilitza INSERT DELAYED té el seu propi fil.

en: The number of INSERT DELAYED rows written.
ca: El nombre de files escrites amb INSERT DELAYED.

en: The number of buffer pool pages that have been requested to be flushed.
ca: El nombre de pàgines de la reserva de memòria intermèdia que han demanat ser purgades.

en: The number of bytes written to the log file.
ca: El nombre de bytes escrits al fitxer del registre.

en: The number of cache hits.
ca: El nombre d'encerts a memòria cau.

en: The number of connection attempts (successful or not) to the MySQL server.
ca: El nombre d'intents de connexió (amb èxit o no) amb el servidor MySQL.

en: The number of connections that were aborted because the client died without closing the connection properly.
ca: El nombre de connexions que han estat avortades perquè el client ha mort sense tancar correctament la connexió.

en: The number of currently open connections.
ca: El nombre de connexions obertes simultàniament.

en: The number of doublewrite operations that have been performed.
ca: El nombre de dobles escriptures realitzades i el nombre de pàgines escrites per a aquest propòsit.

en: The number of executed FLUSH statements.
ca: El nombre de sentències FLUSH executades.

en: The number of failed attempts to connect to the MySQL server.
ca: La quantitat d'intents fallits de connexió al servidor MySQL.

en: The number of files that are open.
ca: El nombre de fitxers que estan oberts.

en: The number of free memory blocks in query cache. High numbers can indicate fragmentation issues, which may be solved by issuing a FLUSH QUERY CACHE statement.
ca: El nombre de blocs de memòria lliures en la memòria cau de consultes. Els nombres elevats poden indicar problemes de fragmentació, que poden ser resolts mitjançant una sentència FLUSH QUERY CACHE.

en: The number of free pages.
ca: El nombre de pàgines lliures.

en: The number of fsync() operations so far.
ca: El nombre d'operacions fsync() aproximades.

en: The number of fsync() writes done to the log file.
ca: El nombre d'escriptures fsync() fetes al fitxer del registre.

en: The number of in-memory temporary tables created automatically by the server while executing statements.
ca: El nombre de taules temporals en memòria que s'han creat pel servidor mentre executava les sentències.

en: The number of internal COMMIT statements.
ca: El nombre de sentències COMMIT internes.

en: The number of internal ROLLBACK statements.
ca: El nombre de sentències ROLLBACK internes.

en: The number of items that can be displayed on each page of the navigation tree.
ca: El nombre d'ítems que es poden visualitzar a cada pàgina de l'arbre de navegació.

en: The number of items that can be displayed on each page on the first level of the navigation tree.
ca: El nombre d'ítems que es poden visualitzar a cada pàgina en el primer nivell de l'arbre de navegació.

en: The number of joins that did a full scan of the first table.
ca: El nombre d'unions que han fet una exploració completa a la primera taula.

en: The number of joins that do not use indexes. If this value is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.
ca: El nombre d'unions que no utilitzen els índexs. Si aquest valor no és 0, hauríeu de comprovar acuradament els índexs de les vostres taules.

en: The number of joins that used a range search on a reference table.
ca: El nombre d'unions que han utilitzat un interval de cerca en una taula de referència.

en: The number of joins that used ranges on the first table. (It's normally not critical even if this is big.)
ca: El nombre d'unions que han utilitzat intervals a la primera taula. (normalment no és crític si el valor no és molt gran.)

en: The number of joins without keys that check for key usage after each row. (If this is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.)
ca: El nombre d'unions sense claus que comproven l'ús de claus després de cada fila. (si aquest valor no és 0, haureu de comprovar acuradament els índexs de les vostres taules.)

en: The number of key blocks in the key cache that have changed but haven't yet been flushed to disk. It used to be known as Not_flushed_key_blocks.
ca: El nombre de bloquejos de clau a la memòria cau de claus que s'han canviat però encara no han estat actualitzats al disc. Es coneix com a Not_flushed_key_blocks.

en: The number of latched pages in InnoDB buffer pool. These are pages currently being read or written or that can't be flushed or removed for some other reason.
ca: El nombre de pàgines bloquejades a la reserva de memòria intermèdia d'InnoDB. Aquestes pàgines s'estan llegint o escrivint actualment o no es poden purgar o esborrar per qualsevol altra raó.

en: The number of log write requests.
ca: El nombre de peticions d'escriptura al registre.

en: The number of logical read requests InnoDB has done.
ca: El nombre de peticions de lectures lògiques que InnoDB ha fet.

en: The number of logical reads that InnoDB could not satisfy from buffer pool and had to do a single-page read.
ca: El nombre de peticions de lectures lògiques que InnoDB no ha pogut satisfer des de la reserva de memòria intermèdia i ha hagut de fer lectures de pàgines individuals.

en: The number of merge passes the sort algorithm has had to do. If this value is large, you should consider increasing the value of the sort_buffer_size system variable.
ca: El nombre de passes de combinació que ha hagut de fer l'algorisme d'ordenació. Si aquest valor és gran, hauríeu de considerar augmentar el valor de la variable de sistema sort_buffer_size.

en: The number of non-cached queries (not cachable, or not cached due to the query_cache_type setting).
ca: El nombre de consultes no enviades a la memòria cau (no enviables, o no enviades a causa del paràmetre query_cache_type).

en: The number of opened files is at %s%% of the limit. It should be below 85%%
ca: El nombre de fitxers oberts es troba al %s%% del límit. Ha d'estar per sota del 85%%

en: The number of pages busy because they have been allocated for administrative overhead such as row locks or the adaptive hash index. This value can also be calculated as Innodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_data.
ca: El nombre de pàgines ocupades perquè s'han assignat per a les càrregues administratives, com ara bloquejos de files o l'índex de resum adaptatiu. Aquest valor també es pot calcular com Innodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_data.

en: The number of pages containing data (dirty or clean).
ca: El nombre de pàgines que contenen dades (brutes o netes).

en: The number of pages created.
ca: El nombre de pàgines creades.

en: The number of pages currently dirty.
ca: El nombre de pàgines actualment brutes.

en: The number of pages read.
ca: El nombre de pàgines llegides.

en: The number of pages that have been written for doublewrite operations.
ca: El nombre de dobles escriptures realitzades i el nombre de pàgines escrites per a aquest propòsit.

en: The number of pages written.
ca: El nombre de pàgines escrites.

en: The number of pending log file fsyncs.
ca: El nombre d'operacions fsync pendents al fitxer del registre.

en: The number of physical reads of a key block from disk. If Key_reads is big, then your key_buffer_size value is probably too small. The cache miss rate can be calculated as Key_reads/Key_read_requests.
ca: El nombre de lectures físiques d'un bloc de clau del disc. Si Key_reads és gran, llavors el valor de key_buffer_size probablement és massa petit. La relació de fracassos de la memòria cau es pot calcular com Key_reads/Key_read_requests.

en: The number of physical writes of a key block to disk.
ca: El nombre d'escriptures físiques d'un bloc de clau a disc.

en: The number of physical writes to the log file.
ca: El nombre d'escriptures físiques al fitxer del registre.

en: The number of queries added to the cache.
ca: El nombre de consultes afegides a la memòria cau.

en: The number of queries registered in the cache.
ca: El nombre de consultes registrades a la memòria cau.

en: The number of queries that have been removed from the cache to free up memory for caching new queries. This information can help you tune the query cache size. The query cache uses a least recently used (LRU) strategy to decide which queries to remove from the cache.
ca: El nombre de consultes tretes de la memòria cau per alliberar memòria per deixar lloc a noves consultes. Aquesta informació pot ajudar a ajustar la mida de la memòria cau de consultes. La memòria cau de consultes utilitza l'estratègia LRU (Least Recently Used) per decidir quines consultes treure de la memòria cau.

en: The number of queries that have taken more than long_query_time seconds.
ca: El nombre de consultes que han tardat més que long_query_time segons.

en: The number of requests to insert a row in a table.
ca: El nombre de peticions per inserir una fila en una taula.

en: The number of requests to read a key block from the cache.
ca: El nombre de peticions de lectura d'un bloc de clau de la memòria cau.

en: The number of requests to read a row based on a fixed position. This is high if you are doing a lot of queries that require sorting of the result. You probably have a lot of queries that require MySQL to scan whole tables or you have joins that don't use keys properly.
ca: El nombre de peticions per llegir una fila basada en una posició fixa. Aquest és alt si esteu fent moltes consultes que requereixen ordenació del resultat. Probablement teniu moltes consultes que fan que MySQL explori les taules senceres o bé teniu moltes unions que no utilitzen les claus de forma adequada.

en: The number of requests to read a row based on a key. If this is high, it is a good indication that your queries and tables are properly indexed.
ca: El nombre de peticions basades en una clau per llegir una fila. Si és alt, és una bona indicació que les consultes i taules estan indexades acuradament.

en: The number of requests to read the next row in key order. This is incremented if you are querying an index column with a range constraint or if you are doing an index scan.
ca: El nombre de peticions per llegir la fila següent en l'ordre de la clau. Això s'incrementa si esteu consultant una columna d'índex amb una restricció d'interval o si esteu fent una exploració dels índexs.

en: The number of requests to read the next row in the data file. This is high if you are doing a lot of table scans. Generally this suggests that your tables are not properly indexed or that your queries are not written to take advantage of the indexes you have.
ca: El nombre de peticions per llegir la fila següent al fitxer de dades. Això és elevat si esteu fent moltes exploracions de taules. En general, això suggereix que les vostres taules no estan indexades correctament o que les vostres consultes no estan escrites per aprofitar els índexs que teniu.

en: The number of requests to read the previous row in key order. This read method is mainly used to optimize ORDER BY … DESC.
ca: El nombre de peticions per llegir la fila anterior en l'ordre de la clau. Aquest mètode de lectura s'utilitza principalment per optimitzar ORDER BY … DESC.

en: The number of requests to update a row in a table.
ca: El nombre de peticions per actualitzar una fila en una taula.

en: The number of requests to write a key block to the cache.
ca: El nombre de peticions d'escriptura d'un bloc de clau a la memòria cau.

en: The number of row locks currently being waited for.
ca: El nombre de bloquejos de files actualment en espera.

en: The number of rows deleted from InnoDB tables.
ca: El nombre de files esborrades de taules InnoDB.

en: The number of rows inserted in InnoDB tables.
ca: El nombre de files afegides a taules InnoDB.

en: The number of rows read from InnoDB tables.
ca: El nombre de files llegides de taules InnoDB.

en: The number of rows updated in InnoDB tables.
ca: El nombre de files actualitzades en taules InnoDB.

en: The number of rows waiting to be written in INSERT DELAYED queues.
ca: El nombre de files esperant a ser escrites en cues INSERT DELAYED.

en: The number of rows written with INSERT DELAYED for which some error occurred (probably duplicate key).
ca: El nombre de files escrites amb INSERT DELAYED en les que s'ha detectat algun error (possible clau duplicada).

en: The number of sequential read-aheads InnoDB initiated. This happens when InnoDB does a sequential full table scan.
ca: El nombre de lectures ràpides seqüencials d'InnoDB iniciades. Això passa quan InnoDB fa una exploració seqüencial completa a la taula.

en: The number of sorted rows.
ca: El nombre de files ordenades.

en: The number of sorts that were done by scanning the table.
ca: El nombre d'ordenacions que s'han fet amb l'exploració de la taula.

en: The number of sorts that were done with ranges.
ca: El nombre d'ordenacions que s'han fet amb intervals.

en: The number of streams that are open (used mainly for logging).
ca: El nombre de fluxos que estan oberts (utilitzats principalment per al registre).

en: The number of tables that are open.
ca: El nombre de taules que estan obertes.

en: The number of temporary tables on disk created automatically by the server while executing statements. If Created_tmp_disk_tables is big, you may want to increase the tmp_table_size  value to cause temporary tables to be memory-based instead of disk-based.
ca: El nombre de taules temporals en disc que s'han creat automàticament amb el servidor mentre executava les sentències. Si Created_tmp_disk_tables és gran, potser voleu incrementar el valor de tmp_table_size per fer que les taules temporals treballin en memòria en lloc de treballar en disc.

en: The number of threads created to handle connections. If Threads_created is big, you may want to increase the thread_cache_size value. (Normally this doesn't give a notable performance improvement if you have a good thread implementation.)
ca: El nombre de fils creats per gestionar les connexions. Si Threads_created és gran, és possible que vulgueu augmentar el valor de thread_cache_size. (això normalment no dóna una millora de rendiment notable si teniu una bona implementació del fil.)

en: The number of threads in the thread cache. The cache hit rate can be calculated as Threads_created/Connections. If this value is red you should raise your thread_cache_size.
ca: El nombre de fils a la memòria cau de fils. La relació d'encerts de la memòria cau es pot calcular com Threads_created/Connections. Si aquest valor està en vermell, s'hauria d'augmentar el valor de thread_cache_size.

en: The number of threads that are not sleeping.
ca: El nombre de fils que no estan dormint.

en: The number of threads that have taken more than slow_launch_time seconds to create.
ca: El nombre de fils que han tardat més que slow_launch_time segons a crear.

en: The number of times a row lock had to be waited for.
ca: El nombre de vegades que un bloqueig de fila ha estat en espera.

en: The number of times a row was deleted from a table.
ca: El nombre de vegades que s'ha esborrat una fila d'una taula.

en: The number of times that a table lock could not be acquired immediately and a wait was needed. If this is high, and you have performance problems, you should first optimize your queries, and then either split your table or tables or use replication.
ca: El nombre de vegades que un bloqueig de taula no s'ha pogut adquirir immediatament i s'ha necessitat una espera. Si això és alt, i es detecten problemes de rendiment, s'hauria de considerar l'optimització de les consultes, o també dividir la taula o les taules o bé utilitzar la replicació.

en: The number of times that a table lock was acquired immediately.
ca: El nombre de vegades que un bloqueig de taula s'ha adquirit immediatament.

en: The number of times the first entry was read from an index. If this is high, it suggests that the server is doing a lot of full index scans; for example, SELECT col1 FROM foo, assuming that col1 is indexed.
ca: El nombre de vegades que s'ha llegit la primera entrada des d'un índex. Si és alt, suggereix que el servidor està fent moltes cerques d'índex complet; per exemple, SELECT col1 FROM taula, assumint que col1 és indexat.

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache but that exceeded the value of binlog_cache_size and used a temporary file to store statements from the transaction.
ca: El nombre de transaccions que han utilitzat el registre binari temporal però que excedeixen el valor de  binlog_cache_size i han utilitzat un fitxer temporal per emmagatzemar les sentències de la transacció.

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache.
ca: El nombre de transaccions que han utilitzat el registre binari temporal.

en: The number of unused blocks in the key cache. You can use this value to determine how much of the key cache is in use.
ca: El nombre de blocs sense utilitzar a la memòria cau de claus. Podeu utilitzar aquest valor per saber la quantitat de memòria cau de claus que està en ús.

en: The number of used blocks in the key cache. This value is a high-water mark that indicates the maximum number of blocks that have ever been in use at one time.
ca: El nombre de blocs utilitzats a la memòria cau de claus. Aquest valor és la marca indicativa del nombre màxim de blocs que no han estat utilitzats mai alhora.

en: The number of waits we had because log buffer was too small and we had to wait for it to be flushed before continuing.
ca: El nombre d'esperes que s'ha produït perquè la memòria intermèdia del registre era massa petita i s'ha esperat que es purgués abans de continuar.

en: The number writes done to the InnoDB buffer pool.
ca: El nombre d'escriptures fetes a la reserva de memòria intermèdia d'InnoDB.

en: The password for %s was changed successfully.
ca: S'ha canviat correctament la contrasenya per %s.

en: The password for authenticating with the proxy.
ca: La contrasenya per a l'autenticació amb el servidor intermediari.

en: The password is empty!
ca: La contrasenya és buida!

en: The passwords aren't the same!
ca: Les contrasenyes no coincideixen!

en: The percentage of garbage in a data log file before it is compacted. This is a value between 1 and 99. The default is 50.
ca: El percentatge d'escombraries en un registre de dades abans de compactar. És un valor entre 1 i 99. El valor per defecte és 50.

en: The phpMyAdmin Monitor can assist you in optimizing the server configuration and track down time intensive queries. For the latter you will need to set log_output to 'TABLE' and have either the slow_query_log or general_log enabled. Note however, that the general_log produces a lot of data and increases server load by up to 15%.
ca: El monitoratge de phpMyAdmin us pot ajudar a optimitzar la configuració del servidor i localitzar a temps les consultes intensives. En aquest darrer cas s'haurà d'establir «log_output» a 'TABLE' i tenir habilitat «slow_query_log» o «general_log». Noteu però, que «general_log» produeix una gran quantitat de dades i augmenta la càrrega del servidor fins a un 15%.

en: The phpMyAdmin configuration storage has been deactivated. %sFind out why%s.
ca: S'ha desactivat l'emmagatzematge de la configuració de phpMyAdmin. %sConsulteu el motiu%s.

en: The phpMyAdmin configuration storage is not completely configured, some extended features have been deactivated. %sFind out why%s.
ca: No s'ha configurat completament l'emmagatzematge de la configuració de phpMyAdmin, s'han desactivat algunes característiques avançades. %sConsulteu el motiu%s.

en: The plot can be resized by dragging it along the bottom right corner.
ca: El traç es pot redimensionar amb l'arrossegament la cantonada inferior dreta.

en: The primary key ( %1$s ) consists of more than one column so we need to find the partial dependencies.
ca: La clau primària (%1$s) conté més d'una columna, per això necessitem trobar les dependències parcials.

en: The primary key has been dropped.
ca: S'ha esborrat la clau primària.

en: The privileges were reloaded successfully.
ca: S'han recarregat correctament els privilegis.

en: The profile has been updated.
ca: S'ha actualitzat el perfil.

en: The query cache is considerably fragmented.
ca: La memòria cau de consultes està bastant fragmentada.

en: The query cache is enabled and the server receives %d queries per second. This rule fires if there is more than 100 queries per second.
ca: La memòria cau de consultes està activat i el servidor rep %d consultes per segon. Aquesta regla es dispara si hi ha més de 100 consultes per segon.

en: The query cache is known to greatly improve performance if configured correctly. Enable it by setting {query_cache_size} to a 2 digit MiB value and setting {query_cache_type} to 'ON'. <b>Note:</b> If you are using memcached, ignore this recommendation.
ca: Se sap que la memòria cau de consultes millora en gran mesura el rendiment si s'ha configurat correctament. Habiliteu-ho mitjançant l'establiment de {query_cache_size} a un valor MIB de 2 dígits i establiu {query_cache_type} a 'ON'. <b>Nota:</b> Si utilitzeu memcached, ignoreu aquesta recomanació.

en: The query cache is not enabled.
ca: La memòria cau de consultes no està habilitada.

en: The query cache size is above 128 MiB. Big query caches may cause significant overhead that is required to maintain the cache.
ca: La mida de la memòria cau de consultes està per sobre de 128 MiB. Grans caus de consultes poden causar una sobrecàrrega significativa per mantenir la memòria cau.

en: The rate of opening files is high.
ca: La relació d'obriment de fitxers és elevada.

en: The rate of opening tables is high.
ca: La relació d'obriment de taules és elevada.

en: The rate of reading data from a fixed position is high.
ca: La relació de lectura de dades d'una posició fixa és elevada.

en: The rate of reading the first index entry is high.
ca: La relació de lectura del primer índex és elevada.

en: The rate of reading the next table row is high.
ca: La relació de lectura de la fila següent de la taula és elevada.

en: The ratio of removed queries to inserted queries is %s%%. The lower this value is, the better (This rules firing limit: 0.1%%)
ca: La relació de consultes eliminades respecte a les inserides és del %s%%. Com més baix sigui aquest valor, millor (el límit d'activació de la regla és: 0,1%%)

en: The row has been deleted.
ca: S'ha esborrat la fila.

en: The second step of normalization is complete for table '%1$s'.
ca: S'ha completat el segon pas de normalització per a la taula '%1$s'.

en: The selected user was not found in the privilege table.
ca: No s'ha trobat l'usuari seleccionat a la taula dels privilegis.

en: The selected users have been deleted successfully.
ca: S'han esborrat correctament els usuaris seleccionats.

en: The server is not responding (or the local server's socket is not correctly configured).
ca: El servidor no està responent (o el sòcol del servidor local MySQL no està configurat correctament).

en: The server is not responding.
ca: El servidor no respon.

en: The size of a transaction log before rollover, and a new log is created. The default value is 16MB.
ca: La mida del registre de transaccions abans d'un ajornament, i que es creï un registre nou. El valor per defecte és 16MB.

en: The size of the buffer used when writing a data log. The default is 256MB. The engine allocates one buffer per thread, but only if the thread is required to write a data log.
ca: La mida de la memòria intermèdia utilitzada quan s'escriu un registre de dades. El valor per defecte és 256MB. El motor assigna una memòria intermèdia per fil, però només si es requereix el fil per escriure un registre de dades.

en: The size of the global transaction log buffer (the engine allocates 2 buffers of this size). The default is 1MB.
ca: La mida de la memòria intermèdia global del registre de transaccions (el motor assigna 2 memòries intermèdies d'aquesta mida). El valor per defecte és 1MB.

en: The size of the memory buffer InnoDB uses to cache data and indexes of its tables.
ca: La mida de la memòria intermèdia que InnoDB utilitza per desar les dades i els índexs de les seves taules.

en: The slow query log is disabled.
ca: El registre de consultes lentes està desactivat.

en: The slow query rate should be below 5%%, your value is %s%%.
ca: La relació de consultes lentes ha de ser inferior al 5%%, el vostre valor és %s%%.

en: The status of failsafe replication (not yet implemented).
ca: L'estat de la replicació a prova d'errades (no implementat encara).

[ctx: The table already exists in the designer and can not be added once more.]
en: Table %s already exists!
ca: La taula %s ja existeix!

en: The table name is empty!
ca: El nom de la taula és buit!

en: The third step of normalization is complete.
ca: S'ha completat el tercer pas de la normalització.

en: The thread cache is set to 0
ca: La memòria cau de fils està establerta a 0

en: The total cost of the last compiled query as computed by the query optimizer. Useful for comparing the cost of different query plans for the same query. The default value of 0 means that no query has been compiled yet.
ca: El cost total de l'última consulta compilada com a calculada per l'optimitzador de consultes. És útil per comparar el cost de diferents plans de consulta per a la mateixa consulta. El valor 0 vol dir que encara no s'ha compilat cap consulta.

en: The total number of blocks in the query cache.
ca: El nombre total de blocs a la memòria cau de consultes.

en: The total number of data reads.
ca: El nombre total de dades llegides.

en: The total number of data writes.
ca: El nombre total de dades escrites.

en: The total time spent in acquiring row locks, in milliseconds.
ca: El temps total dedicat a l'adquisició de bloquejos de files, en mil·lisegons.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
ca: La mida del fitxer pujat supera la directiva MAX_FILE_SIZE especificada al formulari HTML.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
ca: La mida del fitxer pujat supera la directiva upload_max_filesize de php.ini.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
ca: Només s'ha pujat parcialment el fitxer.

en: The uptime is only %s
ca: El temps d'activitat només és de %s

en: The user %s already exists!
ca: L'usuari %s ja existeix!

en: The user name is empty!
ca: El nom d'usuari és buit!

en: The username for authenticating with the proxy. By default, no authentication is performed. If a username is supplied, Basic Authentication will be performed. No other types of authentication are currently supported.
ca: El nom d'usuari per a l'autenticació amb el servidor intermediari. Per defecte, no es realitza cap autenticació. Si es proporciona un nom d'usuari, es farà una autenticació bàsica. Actualment no hi ha compatibilitat amb altres tipus d'autenticació.

en: The web server does not have permission to save the file %s.
ca: El servidor web no té permisos per a desar l'arxiu %s.

en: Theme
ca: Tema

en: Theme %s not found!
ca: Tema %s no trobat!

en: There are large item groups in navigation panel which may affect the performance. Consider disabling item grouping in the navigation panel.
ca: Hi ha grups grans d'ítems al tauler de navegació que poden afectar el rendiment. Considereu inhabilitar l'agrupació d'ítems al tauler de navegació.

en: There are lots of rows being sorted.
ca: Hi ha massa files que s'estan ordenant.

en: There are no configured servers
ca: No hi ha servidors configurats

en: There are no events to display.
ca: No hi ha esdeveniments per mostrar.

en: There are no favorite tables.
ca: No hi ha taules preferides.

en: There are no recent tables.
ca: No hi ha taules recents.

en: There are no routines to display.
ca: No hi ha cap rutina a mostrar.

en: There are no triggers to display.
ca: No hi ha disparadors per mostrar.

en: There are too many joins without indexes.
ca: Hi ha massa unions sense índexs.

en: There are too many threads that are slow to launch.
ca: Hi ha massa fils que s'inicien lentament.

en: There is a high percentage of slow queries compared to the server uptime.
ca: Hi ha un alt percentatge de consultes lentes en comparació amb el temps d'activitat del servidor.

en: There is a lot of slow queries compared to the overall amount of Queries.
ca: Hi ha moltes consultes lentes (slow-queries) en comparació amb el nombre total de consultes.

en: There is a mismatch between HTTPS indicated on the server and client. This can lead to a non working phpMyAdmin or a security risk. Please fix your server configuration to indicate HTTPS properly.
ca: Els protocols HTTPS del servidor i del client no coincideixen. Això pot fer que phpMyAdmin no funcioni o que hi hagi un risc de seguretat. Corregiu la configuració del servidor per establir el protocol HTTPS correctament.

en: There is no detailed status information available for this storage engine.
ca: No hi ha disponible cap informació detallada de l'estat per a aquest motor d'emmagatzematge.

en: There is no primary key; please add one.<br>Hint: A primary key is a column (or combination of columns) that uniquely identify all rows.
ca: No hi ha cap clau primària; afegiu-ne una.<br>Consell: una clau primària és una columna (o combinació de columnes) que identifiquen unívocament totes les files.

en: There was a problem accessing your browser storage, some features may not work properly for you. It is likely that the browser doesn't support storage or the quota limit has been reached. In Firefox, corrupted storage can also cause such a problem, clearing your "Offline Website Data" might help. In Safari, such problem is commonly caused by "Private Mode Browsing".
ca: Hi ha un problema en accedir a l'emmagatzematge local del vostre navegador, algunes característiques poden no funcionar correctament. Pot ser que el navegador no admeti l'emmagatzematge o que s'hagi assolit el límit de quota. En Firefox, també pot provocar el problema que s'hagi corromput l'emmagatzematge, la neteja de les vostres "Dades de llocs web sense connexió" podria ajudar. En Safari, aquest problema és generalment a causa de la "Navegació en mode privat".

en: There was an error importing the ESRI shape file: "%s".
ca: S'ha produït un error en importar el fitxer de formes ESRI: "%s".

en: These are Edit, Copy and Delete links.
ca: Aquests són els enllaços Edita, Copia i Esborra.

en: Third step of normalization (1NF+2NF+3NF)
ca: Tercer pas de la normalització (1NF+2NF+3NF)

en: Third step of normalization (3NF)
ca: Tercer pas de la normalització (3NF)

en: This %soption%s should be disabled as it allows attackers to bruteforce login to any MySQL server. If you feel this is necessary, use %srestrict login to MySQL server%s or %strusted proxies list%s. However, IP-based protection with trusted proxies list may not be reliable if your IP belongs to an ISP where thousands of users, including you, are connected to.
ca: Aquesta %sopció%s s'ha d'inhabilitar, ja que permet atacs de força bruta per identificar-se a un servidor MySQL. Si creieu que és necessària, utilitzeu la %srestricció de la identificació al servidor MySQL%s o la %sllista de servidors intermediaris de confiança%s. Tanmateix, una protecció basada en adreces IP amb una llista de servidors intermediaris de confiança pot no ser efectiva si la vostra IP pertany a un ISP amb gran quantitat d'usuaris connectats, incloent-vos-hi.

en: This MySQL server does not support the %s storage engine.
ca: Aquest servidor MySQL no suporta el motor d'emmagatzematge %s.

en: This MySQL server has been running for %1$s. It started up on %2$s.
ca: Aquest servidor MySQL ha estat actiu durant %1$s. Es va iniciar el %2$s.

en: This action may change some of the columns definition.[br]Are you sure you want to continue?
ca: Aquesta acció pot canviar la definició d'algunes columnes.[br]Esteu segur que voleu continuar?

en: This column shows the amount of identical queries that are grouped together. However only the SQL query itself has been used as a grouping criteria, so the other attributes of queries, such as start time, may differ.
ca: Aquesta columna mostra el nombre de consultes idèntiques que s'agrupen. Tanmateix, només la consulta SQL s'ha utilitzat com a criteri d'agrupació, de manera que els altres atributs de les consultes, com ara l'hora d'inici, poden diferir.

en: This feature is not supported by your web browser
ca: Aquesta característica no és compatible amb el vostre navegador

en: This field is required
ca: Aquest camp és obligatori

en: This format has no options
ca: Aquest format no té opcions

en: This generally happens in case of general system overload as it is pretty simple operations. You might want to monitor your system load carefully.
ca: En general, això succeeix en cas de sobrecàrrega del sistema, ja que és una operació relativament simple. Hauríeu de monitorar amb compte la càrrega del vostre sistema.

en: This indicates that many queries are doing full table scans. Add indexes where applicable.
ca: Això indica que les consultes estan fent moltes exploracions completes de taula. Afegiu índexs on calgui.

en: This indicates that many queries need to sort results and/or do a full table scan, including join queries that do not use indexes. Add indexes where applicable.
ca: Això indica que hi ha moltes consultes que necessiten ordenar els resultats i/o fer una exploració completa de la taula, incloent-hi les consultes d'unions que no utilitzen índexs. Afegiu els índexs on calgui.

en: This is a read-only variable and can not be edited
ca: Això és una variable de només lectura i no es pot editar

en: This is the amount of memory allocated to the index cache. Default value is 32MB. The memory allocated here is used only for caching index pages.
ca: Aquesta és la quantitat de memòria assignada a la memòria cau d'índexs. El valor per defecte és 32 MB. La memòria assignada aquí només s'utilitza per a la memòria cau de les pàgines d'índex.

en: This is the amount of memory allocated to the record cache used to cache table data. The default value is 32MB. This memory is used to cache changes to the handle data (.xtd) and row pointer (.xtr) files.
ca: Aquest és la quantitat de memòria assignada a la memòria cau de registres que s'utilitza com a cau de dades de taula. El valor per defecte és 32MB. Aquesta memòria s'utilitza com a cau de canvis als fitxers del gestor de dades (.xtd) i als fitxers dels indicadors de files (.xtr) .

en: This is the number of transaction log files (pbxt/system/xlog*.xt) the system will maintain. If the number of logs exceeds this value then old logs will be deleted, otherwise they are renamed and given the next highest number.
ca: Aquest és el nombre de fitxers de registre de transaccions (pbxt/system/xlog*.xt) que el sistema mantindrà. Si el nombre de registres supera aquest valor, llavors els registres antics s'esborraran, altrament es reanomenaran i es donarà el següent nombre més alt.

en: This list is based on a subset of the table's data and is not necessarily accurate.
ca: Aquesta llista està basada en un subconjunt de les dades de la taula i no és necessàriament acurada.

en: This means that joins are doing full table scans. Adding indexes for the columns being used in the join conditions will greatly speed up table joins.
ca: Això vol dir que les unions fan exploracions completes de les taules. L'addició d'índexs per a les columnes que s'utilitzen en les condicions d'unió accelerarà molt les unions de les taules.

en: This method requires using an '<i>SSL connection</i>' or an '<i>unencrypted connection that encrypts the password using RSA</i>'; while connecting to the server.
ca: Aquest mètode requereix l'ús d'una "<i>connexió SSL</i>" o una "<i>connexió sense xifrar que xifra la contrasenya utilitzant RSA</i>"; mentre es connecta al servidor.

en: This might be caused by {query_cache_limit} being too low. Flushing the query cache might help as well.
ca: Això pot ser causat per un {query_cache_limit} massa baix. Purgar la memòria cau de consultes també pot ajudar.

en: This operation could take a long time. Proceed anyway?
ca: Aquesta operació pot ser bastant llarga. Procedim igualment?

en: This operation will attempt to convert your data to the new collation. In rare cases, especially where a character doesn't exist in the new collation, this process could cause the data to appear incorrectly under the new collation; in this case we suggest you revert to the original collation and refer to the tips at
ca: Aquesta operació intentarà convertir les vostres dades a la nova col·lació. En casos estranys, especialment on un caràcter no existeix en la nova col·lació, aquest procés podria causar que les dades apareguin incorrectament sota la nova col·lació; en aquest cas us suggerim revertir a la col·lació original i adreçar-vos als consells de

en: This option will replace your table and contained data.
ca: Aquesta opció substituirà la taula i les dades contingudes.

en: This plugin does not support compressed imports!
ca: Aquest connector no admet importacions comprimides!

en: This report automatically includes data about the error and information about relevant configuration settings. It will be sent to the phpMyAdmin team for debugging the error.
ca: Aquest informe inclou automàticament les dades sobre l'error i la informació sobre els paràmetres de configuració importants. S'enviarà a l'equip de phpMyAdmin per tal de depurar l'error.

en: This setting is disabled, it will not be applied to your configuration.
ca: Aquest paràmetre està desactivat, no s'aplicarà a la vostra configuració.

en: This table does not contain a unique column. Features related to the grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete links may not work after saving.
ca: Aquesta taula no conté una columna única. Les característiques relacionades amb l'edició de quadrícula, la casella de selecció, i els enllaços Edita, Copia i Esborra, poden no funcionar després de desar.

en: This usually indicates frequent full index scans. Full index scans are faster than table scans but require lots of CPU cycles in big tables, if those tables that have or had high volumes of UPDATEs and DELETEs, running 'OPTIMIZE TABLE' might reduce the amount of and/or speed up full index scans. Other than that full index scans can only be reduced by rewriting queries.
ca: Això normalment significa freqüents exploracions d'índexs complets. Les exploracions completes de l'índex són més ràpides que les exploracions de taules, però requereixen una gran quantitat de cicles de CPU a les taules grans, si aquestes taules tenen o han tingut un gran volum de UPDATE i DELETE, l'execució de "OPTIMIZE TABLE" pot reduir la quantitat i/o la velocitat d'exploració completa dels índexs. A part d'això, les exploracions d'índexs complets només es poden reduir amb la reescriptura de les consultes.

en: This usually means there is a syntax error in it, please check any errors shown below.
ca: Això generalment significa que hi ha un error de sintaxi, comproveu els errors que es mostren a continuació.

en: This value should be double checked to ensure that this directory is neither world accessible nor readable or writable by other users on your server.
ca: Aquest valor s'ha de comprovar acuradament per assegurar que aquest directori no és accessible per tothom, ni es pot llegir ni escriure per altres usuaris al vostre servidor.

en: This view has at least this number of rows. Please refer to %sdocumentation%s.
ca: Aquesta vista té com a mínim aquest nombre de files. Consulteu la %sdocumentació%s.

en: Thread %s was successfully killed.
ca: S'ha matat correctament el fil %s.

en: Thread cache
ca: Memòria cau de fils

en: Thread cache hit rate (calculated value)
ca: Relació d'encerts de la memòria cau de fils (valor calculat)

en: Thread cache hitrate: %s%%, this value should be above 80%%
ca: Relació d'encerts de la memòria cau de fils: %s%%, aquest valor ha d'estar per sobre del 80%%

en: Thread cache is disabled, resulting in more overhead from new connections to MySQL.
ca: La memòria cau de fils està inhabilitada, donant lloc a una major sobrecàrrega de les connexions noves a MySQL.

en: Thread cache is not efficient.
ca: La memòria cau de fils no és eficient.

en: Threads
ca: Fils

en: Threads that are slow to launch
ca: Fils que s'inicien lentament

en: Through this operation, MySQL attempts to map the data values between collations. If the character sets are incompatible, there may be data loss and this lost data may <b>NOT</b> be recoverable simply by changing back the column collation(s). <b>To convert existing data, it is suggested to use the column(s) editing feature (the "Change" Link) on the table structure page. </b>
ca: Mitjançant aquesta operació, MySQL intenta assignar els valors de les dades entre col·lacions. Si els conjunts de caràcters són incompatibles, hi pot haver pèrdua de dades i aquesta pèrdua <b>NO</b> es pot recuperar simplement en desfer les col·lacions de les columnes. <b>Per convertir les dades existents, es recomana utilitzar la característica d'edició de les columnes  (l'enllaç "Canvia") a la pàgina de l'estructura de la taula.</b>

en: Thu
ca: dj.

en: Thursday
ca: Dijous

en: TiB
ca: TB

en: Time
ca: Temps

en: Time taken
ca: Temps dedicat

en: Time taken:
ca: Temps dedicat:

en: Title of browser window when a database is selected.
ca: Títol de la finestra del navegador quan se selecciona una base de dades.

en: Title of browser window when a server is selected.
ca: Títol de la finestra del navegador quan se selecciona un servidor.

en: Title of browser window when a table is selected.
ca: Títol de la finestra del navegador quan se selecciona una taula.

en: Title of browser window when nothing is selected.
ca: Títol de la finestra del navegador quan no hi ha res seleccionat.

en: To
ca: A

en: To display queries from the logs, select the relevant time span on any chart by holding down the left mouse button and panning over the chart. Once confirmed, this will load a table of grouped queries, there you may click on any occurring SELECT statements to further analyze them.
ca: Per mostrar les consultes dels registres, seleccioneu l'interval de temps rellevant en qualsevol gràfic en mantenir premut el botó esquerre del ratolí i arrossegar-lo sobre el gràfic. Un cop confirmat, això carregarà una taula de consultes agrupades, on podreu fer clic en qualsevol de les sentències SELECT per analitzar-la amb més detall.

en: To have more accurate averages it is recommended to let the server run for longer than a day before running this analyzer
ca: Per tenir unes mitjanes més exactes, es recomana deixar que el servidor funcioni durant més d'un dia abans d'executar aquest analitzador

en: To zoom in, select a section of the plot with the mouse.
ca: Per augmentar el zoom, seleccioneu una secció del traç amb el ratolí.

en: Today
ca: Avui

en: Toggle relationship lines
ca: Commuta les línies de relació

en: Toggle small/big
ca: Commuta petit / gran

en: Too many clients are aborted.
ca: Massa clients avortats.

en: Too many connections are aborted.
ca: Massa connexions avortades.

en: Too many error messages, some are not displayed.
ca: Hi ha massa missatges d'error, alguns no es visualitzen.

en: Too many sorts are causing temporary tables.
ca: Hi ha massa ordenacions que provoquen taules temporals.

en: Too many table locks were not granted immediately.
ca: Hi ha massa bloquejos de taula que no han estat concedits immediatament.

en: Total Time
ca: Temps total

en: Total memory
ca: Memòria total

en: Total size of buffer pool, in pages.
ca: Mida total de la reserva de memòria intermèdia, en pàgines.

en: Total swap
ca: Intercanvi total

en: Total time:
ca: Temps total:

en: Track table
ca: Segueix taula

en: Track these data definition statements:
ca: Segueix aquestes sentències de definició de dades:

en: Track these data manipulation statements:
ca: Segueix aquestes sentències de manipulació de dades:

en: Track view
ca: Vista de seguiment

en: Tracked tables
ca: Taules seguides

en: Tracking
ca: Seguiment

en: Tracking data definition successfully deleted
ca: S'ha eliminat correctament la definició de les dades de seguiment

en: Tracking data deleted successfully.
ca: S'han eliminat correctament les dades de seguiment.

en: Tracking data manipulation successfully deleted
ca: S'ha eliminat correctament la manipulació de les dades de seguiment

en: Tracking for %1$s was activated at version %2$s.
ca: S'ha activat el seguiment de %1$s a la versió %2$s.

en: Tracking for %1$s was deactivated at version %2$s.
ca: Desactivat el seguiment per %1$s a la versió %2$s.

en: Tracking is active.
ca: El seguiment està actiu.

en: Tracking is not active.
ca: El seguiment no està actiu.

en: Tracking of %s is activated.
ca: S'ha activat el seguiment de %s.

en: Tracking of changes made in database. Requires the phpMyAdmin configuration storage.
ca: Seguiment de canvis fets a la base de dades. Requereix l'emmagatzematge de la configuració de phpMyAdmin.

en: Tracking report
ca: Informe de seguiment

en: Tracking report for table `%s`
ca: Informe de seguiment per la taula `%s`

en: Tracking statements
ca: Seguiment de sentències

en: Tracking versions deleted successfully.
ca: S'han esborrat correctament les versions de seguiment.

en: Traffic
ca: Trànsit

en: Transaction buffer size
ca: Mida de la memòria intermèdia de les transaccions

en: Transaction coordinator
ca: Coordinador de transaccions

en: Trigger %1$s has been created.
ca: Disparador %1$s creat.

en: Trigger %1$s has been modified.
ca: S'ha modificat el disparador %1$s.

[ctx: Trigger action time]
en: Time
ca: Temps

en: Trigger name
ca: Nom del disparador

en: Triggers
ca: Disparadors

en: Truncate
ca: Truncar

en: Truncate table before insert
ca: Trunca la taula abans de la inserció

en: Try to revert erroneous fields to their default values
ca: Intenta tornar als valors predeterminats dels camps erronis

en: Tu
ca: dt.

en: Tue
ca: dt.

en: Tuesday
ca: Dimarts

en: Two-factor authentication
ca: Autenticació en dos passos

en: Two-factor authentication failed.
ca: Ha fallat l'autenticació en dos passos.

en: Two-factor authentication failed: %s
ca: Ha fallat l'autenticació en dos passos: %s

en: Two-factor authentication has been configured.
ca: S'ha configurat l'autenticació en dos passos.

en: Two-factor authentication has been removed.
ca: S'ha suprimit l'autenticació en dos passos.

en: Two-factor authentication is available and configured for this account.
ca: L'autenticació en dos passos està disponible i configurada per a aquest compte.

en: Two-factor authentication is available, but not configured for this account.
ca: L'autenticació en dos passos està disponible, però no està configurada per a aquest compte.

en: Two-factor authentication is not available, enable phpMyAdmin configuration storage to use it.
ca: No està disponible l'autenticació en dos passos, habiliteu l'emmagatzematge de la configuració de phpMyAdmin per utilitzar-la.

en: Two-factor authentication is not available, please install optional dependencies to enable authentication backends.
ca: No està disponible l'autenticació en dos passos, instal·leu les dependències opcionals per habilitar els dorsals d'autenticació.

en: Two-factor authentication status
ca: Estat de l'autenticació en dos passos

en: Type
ca: Tipus

en: Type to filter these, Enter to search all
ca: Teclegeu per filtrar-ho, premeu la tecla Retorn per cercar-ho tot

en: UI preferences table
ca: Preferències d'interfase de taula

en: URL where logo in the navigation panel will point to.
ca: URL on apuntarà el logo al tauler de navegació.

en: Unable to use timezone "%1$s" for server %2$d. Please check your configuration setting for [em]$cfg['Servers'][%3$d]['SessionTimeZone'][/em]. phpMyAdmin is currently using the default time zone of the database server.
ca: No es pot utilitzar la zona horària "%1$s" per al servidor %2$d. Comproveu els paràmetres de la vostra configuració per a [em]$cfg['Servers'][%3$d]['SessionTimeZone'][/em]. phpMyAdmin utilitza actualment la zona horària predeterminada del servidor de base de dades.

en: Uncheck the checkbox to disable drag and drop import
ca: Desmarqueu la casella per inhabilitar la importació d'arrossegar i deixar anar

en: Ungroup queries
ca: Desagrupa les consultes

en: Unhide
ca: Des-oculta

en: Unique
ca: Única

en: Unit
ca: Unitat

en: Unknown
ca: Desconegut

en: Unknown error
ca: Error desconegut

en: Unknown error in file upload.
ca: Error desconegut en pujar el fitxer.

en: Unknown table status:
ca: Estat de taula desconegut:

en: Unlink from main panel
ca: Desenllaça del tauler principal

en: Unparsable version string
ca: No es pot interpretar el text de versió

en: Unselect all
ca: Desselecciona-ho tot

en: Untitled
ca: Sense títol

en: Untracked tables
ca: Taules no seguides

en: Update
ca: Actualitza

en: Update bookmark
ca: Actualitza el marcador

en: Update data when duplicate keys found on import
ca: Actualitza amb les dades noves quan es trobin claus duplicades en la importació

en: Update data when duplicate keys found on import (add ON DUPLICATE KEY UPDATE)
ca: Actualitza amb les dades noves quan  es trobin claus duplicades en la importació (afegeix ON DUPLICATE KEY UPDATE)

en: Update query
ca: Actualitza la consulta

en: Updated
ca: Actualitzat

en: Upload directory
ca: Directori de pujada

en: Uploading your import file…
ca: S'està pujant el vostre fitxer d'importació…

en: Uptime below one day
ca: Temps d'activitat per sota d'un dia

en: Uptime is less than 1 day, performance tuning may not be accurate.
ca: El temps d'activitat és inferior a 1 dia, l'optimització del rendiment pot no ser exacta.

en: Use %s statement
ca: Utilitza la sentència %s

en: Use GZip output buffering for increased speed in HTTP transfers.
ca: Utilitza la memòria intermèdia de la sortida de GZip per incrementar la velocitat a les transferències HTTP.

en: Use LOCAL keyword
ca: Utilitza la paraula clau LOCAL

en: Use OpenStreetMaps as Base Layer
ca: Utilitza OpenStreetMaps com a capa base

en: Use SSL
ca: Utilitza SSL

en: Use TAB key to move from value to value, or CTRL+arrows to move anywhere.
ca: Utilitzeu la tecla TAB per moure de valor en valor, o CTRL+fletxes per moure a qualsevol lloc.

en: Use database search
ca: Utilitza la cerca de base de dades

en: Use delayed inserts
ca: Utilitza les insercions diferides

en: Use hexadecimal for BINARY & BLOB
ca: Utilitza hexadecimal per a BINARY i BLOB

en: Use ignore inserts
ca: Utilitza "ignore inserts"

en: Use natural order for sorting table and database names.
ca: Utilitza l'ordre natural per ordenar els noms de taules i bases de dades.

en: Use only icons, only text or both.
ca: Utilitza només les icones, només el text o bé ambdós.

en: Use persistent connections to MySQL databases.
ca: Utilitza connexions persistents a bases de dades MySQL.

en: Use regular expression
ca: Utilitza l'expressió regular

en: Use text field
ca: Utilitza el camp de text

en: Use text field:
ca: Utilitza el camp de text:

en: Use this column in criteria
ca: Utilitza aquesta columna al criteri

en: Use this column to label each point
ca: Utilitza aquesta columna per etiquetar cada punt

en: Use this value
ca: Utilitza aquest valor

en: Use user-friendly editor for editing SQL queries (CodeMirror) with syntax highlighting and line numbers.
ca: Utilitza l'editor per a l'edició de les consultes SQL (CodeMirror) amb ressaltat de sintaxi i números de línia.

en: Used memory
ca: Memòria utilitzada

en: Used swap
ca: Intercanvi utilitzat

en: User
ca: Usuari

en: User account
ca: Compte d'usuari

en: User accounts
ca: Comptes d'usuari

en: User accounts overview
ca: Visió general dels comptes d'usuari

en: User for config auth
ca: Usuari per a l'autenticació config

en: User group
ca: Grup d'usuaris

en: User group menu assignments
ca: Assignacions del menú grup d'usuaris

en: User groups
ca: Grups d'usuaris

en: User groups table
ca: Taula de grups d'usuaris

en: User has been added.
ca: Usuari afegit.

en: User name
ca: Nom d'usuari

en: User name:
ca: Nom d'usuari:

en: User preferences storage table
ca: Taula de preferències de l'usuari

en: User:
ca: Usuari:

en: Username
ca: Nom d'usuari

en: Username and hostname didn't change. If you only want to change the password, 'Change password' tab should be used.
ca: No ha canviat ni el nom d'usuari ni el nom d'amfitrió. Si només voleu canviar la contrasenya, heu d'utilitzar la pestanya 'Canvia la contrasenya'.

en: Username:
ca: Nom d'usuari:

en: Users
ca: Usuaris

en: Users cannot set a higher value
ca: Els usuaris no poden establir un valor més gran

en: Users having access to "%s"
ca: Usuaris amb accés a "%s"

en: Users of '%s' user group
ca: Usuaris del grup d'usuaris «%s»

en: Users table
ca: Taula d'usuaris

en: Using bookmark "%s" as default browse query.
ca: S'utilitza del marcador "%s" com a consulta predeterminada de navegació.

en: Using the monitor:
ca: Utilitzant el monitor:

en: VIEW name
ca: Nom de VIEW

en: Validates the string using regular expression and performs insert only if string matches it. The first option is the Regular Expression.
ca: Valida la cadena usant expressions regulars i només insereix si el valor coincideix. La primera opció és l'expressió regular.

en: Validation failed for the input string %s.
ca: Ha fallat la validació de la cadena d'entrada %s.

en: Value
ca: Valor

en: Value Column:
ca: Columna dels valors:

en: Value for the column "%s"
ca: Valor per a la columna "%s"

en: Value must be less than or equal to %s!
ca: El valor ha de ser igual o menor que %s!

en: Values
ca: Valors

en: Values for a new column
ca: Valors per la nova columna

en: Values for column %s
ca: Valors per la columna %s

en: Values for options list for default transformations. These will be overwritten if transformation is filled in at table structure page.
ca: Els valors per a la llista d'opcions per a les transformacions predeterminades. Aquests se sobreescriuran si la transformació s'omple a la pàgina d'estructura de taula.

en: Verbose name of this server
ca: Nom explicatiu d'aquest servidor

en: Verify
ca: Verifica

en: Version
ca: Versió

en: Version %1$s of %2$s was deleted.
ca: Versió %1$s de %2$s esborrada.

en: Version %1$s was created for selected tables, tracking is active for them.
ca: S'ha creat la versió %1$s per a les taules seleccionades, el seu seguiment està actiu.

en: Version %1$s was created, tracking for %2$s is active.
ca: S'ha creat la versió %1$s, activat el seguiment per %2$s.

en: Version %s snapshot (SQL code)
ca: Instantània de la versió %s (codi SQL)

en: Version check
ca: Comprovació de la versió

en: Version information
ca: Informació de la versió

en: Version information:
ca: Informació de la versió:

en: Version is compiled from source, not a MySQL official binary.
ca: Versió compilada des del codi font, no és un binari oficial de MySQL.

en: Version less than 5.1.30 (the first GA release of 5.1).
ca: Versió inferior a 5.1.30 (la primera versió disponible pública de 5.1).

en: Version less than 5.5.8 (the first GA release of 5.5).
ca: Versió inferior a 5.5.8 (la primera versió disponible pública de 5.5).

en: Very weak
ca: Molt dèbil

en: View
ca: Vista

en: View %s has been dropped.
ca: Vista %s esborrada.

en: View a structure's contents by clicking on its name.
ca: Mostra el contingut d'una estructura en fer clic sobre el seu nom.

en: View in fullscreen
ca: Mostra a pantalla completa

en: View name can not be empty!
ca: El nom de la vista no pot estar buit!

en: View only
ca: Només mirar

en: View output as text
ca: Mostra la sortida com a text

en: View structure
ca: Mostra l'estructura

en: View users
ca: Mostra els usuaris

en: Views
ca: Vistes

en: Views:
ca: Vistes:

en: Virtuality
ca: Virtualitat

en: Visualize GIS data
ca: Visualitza les dades GIS

en: Warning
ca: Atenció

en: Warning: a form on this page has more than %d fields. On submission, some of the fields might be ignored, due to PHP's max_input_vars configuration.
ca: Avís: un formulari d'aquesta pàgina té més de %d camps. En enviar-lo es poden ignorar alguns camps donada la configuració «max_input_vars» de PHP.

en: Warnings
ca: Avisos

en: We
ca: dc.

en: Weak
ca: Dèbil

en: Web server
ca: Servidor web

en: Wed
ca: dc.

en: Wednesday
ca: Dimecres

en: Welcome
ca: Benvingut/da

en: Welcome to %s
ca: Benvingut/da a %s

en: Well Known Binary
ca: Binari conegut

en: Well Known Text
ca: Text conegut

en: When Host table is used, this field is ignored and values stored in Host table are used instead.
ca: Quan s'utilitza la taula d'amfitrions, s'ignora aquest camp i s'utilitzen els valors emmagatzemats a la taula d'amfitrions en lloc seu.

en: When browsing tables, the sorting of each table is remembered.
ca: Quan es navega per les taules, es recorda l'ordenació de cada taula.

en: When disabled, users cannot set any of the options below, regardless of the checkbox on the right.
ca: Quan està inhabilitat, els usuaris no poden configurar cap de les següents opcions, independentment de la casella de selecció de la dreta.

en: Where to show the table row links
ca: On es mostren els enllaços de fila de la taula

en: Whether a DROP DATABASE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a database.
ca: Si una sentència DROP DATABASE IF EXISTS s'afegirà com a primera línia en el registre quan es crea una base de dades.

en: Whether a DROP TABLE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a table.
ca: Si una sentència DROP TABLE IF EXISTS s'afegirà com a primera línia en el registre quan es crea una taula.

en: Whether a DROP VIEW IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a view.
ca: Si una sentència DROP VIEW IF EXISTS s'afegirà com a primera línia en el registre quan es crea una vista.

en: Whether a user should be displayed a "show all (rows)" button.
ca: Si a un usuari se l'hi hauria de mostrar el botó "mostra-ho tot (files)".

en: Whether a warning ("Are your really sure…") should be displayed when you're about to lose data.
ca: Si s'hauria de visualitzar un avís ("Realment esteu segur…") quan estigueu a punt de perdre dades.

en: Whether column comments should be shown in table structure view
ca: Si s'han de mostrar els comentaris de les columnes a la vista d'estructura de taula

en: Whether the table structure actions should be hidden.
ca: Si s'han d'ocultar les accions d'estructura de taula.

en: Whether the tracking mechanism creates versions for tables and views automatically.
ca: SI el mecanisme de seguiment crearà versions per a taules i vistes automàticament.

en: Whether to expand single database in the navigation tree automatically.
ca: Si s'expandeixen les bases de dades individuals a l'arbre de navegació automàticament.

en: Whether to offer the possibility of tree expansion in the navigation panel.
ca: Si s'ofereix la possibilitat d'expandir l'arbre al tauler de navegació.

en: Whether to show events under database in the navigation tree
ca: Si es mostren els esdeveniments sota la base de dades a l'arbre de navegació

en: Whether to show functions under database in the navigation tree
ca: Si es mostren les funcions sota la base de dades a l'arbre de navegació

en: Whether to show hint or not.
ca: Si es mostren o no els consells.

en: Whether to show procedures under database in the navigation tree
ca: Si es mostren els procediments sota la base de dades a l'arbre de navegació

en: Whether to show row links even in the absence of a unique key.
ca: Si es mostren els enllaços de fila fins i tot en absència d'una clau única.

en: Whether to show tables under database in the navigation tree
ca: Si es mostren les taules sota la base de dades a l'arbre de navegació

en: Whether to show views under database in the navigation tree
ca: Si es mostren les vistes sobre la base de dades a l'arbre de navegació

en: While requesting new chart data the server returned an invalid response. This is most likely because your session expired. Reloading the page and reentering your credentials should help.
ca: Mentre se sol·licitaven noves dades del gràfic el servidor ha retornat una resposta no vàlida. La causa més probable d'això és que la sessió ha vençut. Pot ajudar la recàrrega de la pàgina i tornar a introduir les vostres credencials.

en: While there is nothing wrong with a high amount of row sorting, you might want to make sure that the queries which require a lot of sorting use indexed columns in the ORDER BY clause, as this will result in much faster sorting.
ca: Encara que no hi ha res dolent en ordenar una gran quantitat de files, potser voldries assegurar-te que les consultes que requereixen una gran quantitat d'ordenacions utilitzin columnes indexades a la clàusula ORDER BY, ja que això donarà lloc a una ordenació més ràpida.

en: Wildcards % and _ should be escaped with a \ to use them literally.
ca: Els comodins % i _ han d'escapar-se amb una \ per utilitzar-los literalment.

en: With selected:
ca: Amb els seleccionats:

en: Without PHP code
ca: Sense codi PHP

en: Wk
ca: Se

en: Words are separated by a space character (" ").
ca: Paraules separades per un espai (" ").

en: Words or values to search for (wildcard: "%"):
ca: Paraules o valors a cercar (comodí: "%"):

en: Write requests
ca: Peticions d'escriptura

en: Write waits
ca: Esperes d'escriptura

en: Write waits in %
ca: Esperes d'escriptura en %

en: Wrong data
ca: Dades incorrectes

en: Wrong data or no validation for %s
ca: Dada errònia o no validada per a %s

en: Wrong permissions on configuration file, should not be world writable!
ca: Permisos incorrectes al fitxer de configuració, no pot ser modificable per tothom!

en: Wrong username/password. Access denied.
ca: Usuari i/o clau erronis. Accés denegat.

en: X Values
ca: Valors X

en: X-Axis label:
ca: Etiqueta de l'eix X:

en: X-Axis:
ca: Eix X:

en: Y Values
ca: Valors Y

en: Y values
ca: Valors Y

en: Y-Axis label:
ca: Etiqueta de l'eix Y:

en: YES
ca: SI

en: Yes
ca: Sí

en: You allow for connecting to the server without a password.
ca: Esteu permetent connexions al servidor sense contrasenya.

en: You are about to DESTROY a complete database!
ca: Esteu a punt de DESTRUIR tota una base de dades!

en: You are about to DESTROY a complete table!
ca: Esteu a punt de DESTRUIR tota una taula!

en: You are about to TRUNCATE a complete table!
ca: Esteu a punt de TRUNCAR tota una taula!

en: You are currently using %s%% of your memory for the InnoDB buffer pool. This rule fires if you are assigning less than 60%%, however this might be perfectly adequate for your system if you don't have much InnoDB tables or other services running on the same machine.
ca: Esteu utilitzant el %s%% de la vostra memòria per a la reserva de memòria intermèdia d'InnoDB. Aquesta regla s'activa si esteu assignant menys del 60%%, però això pot ser perfectament suficient per al vostre sistema si no teniu moltes taules InnoDB o altres serveis en execució en la mateixa màquina.

en: You are not allowed to log in to this MySQL server!
ca: No se us permet identificar a aquest servidor MySQL!

en: You are not using a secure connection; all data (including potentially sensitive information, like passwords) is transferred unencrypted!
ca: No esteu utilitzant una connexió segura; totes les dades (incloent-hi la informació potencialment sensible, com ara les contrasenyes) s'estan transferint sense xifrar!

en: You are not using https to access phpMyAdmin, therefore FIDO U2F device will most likely refuse to authenticate you.
ca: No esteu utilitzant https per accedir a phpMyAdmin, per tant, el dispositiu FIDO U2F probablement es negui a autenticar-vos.

en: You are trying to reduce the number of rows, but have already entered data in those rows which will be lost. Do you wish to continue?
ca: Esteu intentant reduïr el nombre de files, però ja heu introduït dades en aquestes files, les quals es perdran. Voleu continuar?

en: You are using Git version, run [kbd]git pull[/kbd] :-)[br]The latest stable version is %s, released on %s.
ca: Esteu utilitzant una versió del Git, executeu [kbd]git pull[/kbd] :-)[br]La versió estable més recent és la %s, alliberada el %s.

en: You are using the demo server. You can do anything here, but please do not change root, debian-sys-maint and pma users. More information is available at %s.
ca: Esteu utilitzant un servidor de demostració. Aquí podeu fer el que vulgueu, però si us plau, no modifiqueu els usuaris root, debian-sys-maint i pma. Més informació disponible a %s.

en: You attempted to load file with unsupported compression (%s). Either support for it is not implemented or disabled by your configuration.
ca: Heu intentat carregar un fitxer amb una compressió no compatible (%s). O bé no s'ha implementat encara aquesta compatibilitat o bé està inhabilitada per la vostra configuració.

en: You can also edit most values<br>by clicking directly on them.
ca: També podeu editar la majoria dels valors<br>en fer-los-hi directament clic.

en: You can also edit most values<br>by double-clicking directly on them.
ca: També podeu editar la majoria dels valors<br>en fer-los-hi directament doble clic.

en: You can enter hostname/IP address and port separated by space.
ca: Podeu introduir un nom d'amfitrió/adreça IP i el port separat amb un espai.

en: You can execute the dump by creating and using a temporary database. Please ensure that you have the privileges to do so.
ca: Podeu executar el bolcat mitjançant la creació i utilització d'una base de dades temporal. Si us plau, assegureu-vos que teniu els privilegis per fer-ho.

en: You can reset all your settings and restore them to default values.
ca: Podeu restablir tots els vostres paràmetres als valors predeterminats.

en: You can set more settings by modifying config.inc.php, eg. by using %sSetup script%s.
ca: Podeu establir més paràmetres amb la modificació del fitxer config.inc.php, p. ex. mitjançant %sSetup script%s.

en: You can use MySQL wildcard characters (% and _), escape them if you want to use their literal instances, i.e. use [kbd]'my\_db'[/kbd] and not [kbd]'my_db'[/kbd].
ca: Podeu utilitzar els caràcters comodins de MySQL (% i _), escapeu-los si voleu utilitzar les seves instàncies literals, p. ex. utilitzeu [kbd]'my\_db'[/kbd]  i no [kbd]'my_db'[/kbd].

en: You can't change these variables. Please log in as root or contact your database administrator.
ca: No podeu canviar aquestes variables. Inicieu la sessió com a root o contacteu amb el vostre administrador de bases de dades.

en: You didn't have blowfish secret set and have enabled [kbd]cookie[/kbd] authentication, so a key was automatically generated for you. It is used to encrypt cookies; you don't need to remember it.
ca: No teniu establert el secret de blowfish i teniu habilitada l'autenticació [kbd]cookie[/kbd], així que es generarà automàticament una clau. S'utilitza per xifrar les galetes; no cal que la recordeu.

en: You do not have InnoDB enabled.
ca: El motor InnoDB no està activat.

en: You do not have necessary privileges to create a database named '%s'. You may go to 'Operations' tab of any database to set up the phpMyAdmin configuration storage there.
ca: No teniu prou privilegis per crear una base de dades anomenada '%s'. Heu d'anar a la pestanya 'Operacions' de qualsevol base de dades per a preparar-hi l'emmagatzematge de la configuració de phpMyAdmin.

en: You do not have the privileges to administrate the users!
ca: No teniu els privilegis per administrar els usuaris!

en: You don't have sufficient privileges to be here right now!
ca: No teniu prou privilegis per visualitzar aquesta informació!

en: You don't have sufficient privileges to perform this operation; Please refer to the documentation for more details
ca: No teniu prou privilegis per realitzar aquesta operació; si us plau, consulteu la documentació per a més detalls

en: You have a previously saved query. Click Get auto-saved query to load the query.
ca: Teniu una consulta desada prèviament. Feu clic a obtén la consulta auto-desada per carregar la consulta.

en: You have a slow query rate of %s per hour, you should have less than 1%% per hour.
ca: Teniu una relació de consultes lentes de %s per hora, n'hauríeu de tenir menys del 1%% per hora.

en: You have added a new user.
ca: Heu afegit un usuari nou.

en: You have edited some data and they have not been saved. Are you sure you want to leave this page before saving the data?
ca: Heu editat algunes dades i no s'han desat. Esteu segur que voleu abandonar aquesta pàgina abans de desar les dades?

en: You have enabled mbstring.func_overload in your PHP configuration. This option is incompatible with phpMyAdmin and might cause some data to be corrupted!
ca: Teniu habilitada la funció mbstring.func_overload a la configuració del vostre PHP. Aquesta opció és incompatible amb phpMyAdmin i podria fer que algunes dades es corrompessin!

en: You have enabled two factor authentication, please confirm your login.
ca: Heu habilitat l'autenticació de dos factors, confirmeu la vostra identificació.

en: You have enabled two factor authentication.
ca: Heu habilitat l'autenticació de dos factors.

en: You have no saved settings!
ca: No heu desat els paràmetres!

en: You have revoked the privileges for %s.
ca: Heu revocat els privilegis per %s.

en: You have to choose at least one column to display!
ca: Heu de triar com a mínim una columna a visualitzar!

en: You have unsaved changes; are you sure you want to leave this page?
ca: Teniu canvis sense desar; esteu segur que voleu abandonar aquesta pàgina?

en: You have updated the privileges for %s.
ca: Heu actualitzat els privilegis per %s.

en: You haven't saved the changes in the layout. They will be lost if you don't save them. Do you want to continue?
ca: No heu desat els canvis al disseny. Es perdran si no els deseu. Voleu continuar?

en: You may also drag and drop a file on any page.
ca: També podeu arrossegar i deixar anar un fitxer en qualsevol pàgina.

en: You may examine the data in the error report:
ca: Pots examinar les dades a l'informe d'error:

en: You may need to decrease the size of {key_buffer_size}, re-examine your tables to see if indexes have been removed, or examine queries and expectations about what indexes are being used.
ca: És possible que hàgiu de disminuir la mida de {key_buffer_size}, torneu a examinar les vostres taules per veure si s'han eliminat els índexs, o examineu les consultes i les expectatives sobre quins índexs s'utilitzen.

en: You may need to increase {key_buffer_size}.
ca: És possible que hàgiu d'augmentar {key_buffer_size}.

en: You may want to refresh the page.
ca: És possible que vulgueu refrescar la pàgina.

en: You might want to increase {long_query_time} or optimize the queries listed in the slow query log
ca: Podries augmentar la variable {long_query_time} o optimitzar les consultes que figuren en el registre de consultes lentes

en: You might want to increase {query_cache_size}, however keep in mind that the overhead of maintaining the cache is likely to increase with its size, so do this in small increments and monitor the results.
ca: És possible que vulgueu augmentar {query_cache_size}, però tingueu en compte que la sobrecàrrega de mantenir la memòria cau és probable que augmenti amb la seva grandària, així que es recomana fer això en petits increments i monitorar els resultats.

en: You must provide a name and a type for each routine parameter.
ca: Heu de proporcionar un nom i un tipus per a cada paràmetre de la rutina.

en: You must provide a routine definition.
ca: Heu de proporcionar una definició de la rutina.

en: You must provide a routine name!
ca: Heu de proporcionar un nom de rutina!

en: You must provide a trigger definition.
ca: Heu de proporcionar una definició de disparador.

en: You must provide a trigger name!
ca: Heu de proporcionar un nom de disparador!

en: You must provide a valid event for the trigger!
ca: Heu de proporcionar un esdeveniment vàlid per al disparador!

en: You must provide a valid execution time for the event.
ca: Heu de proporcionar un temps d'execució vàlid per a l'esdeveniment.

en: You must provide a valid interval value for the event.
ca: Heu de proporcionar un valor d'interval vàlid per a l'esdeveniment.

en: You must provide a valid return type for the routine.
ca: Heu de proporcionar un tipus de retorn vàlid per a la rutina.

en: You must provide a valid table name!
ca: Heu de proporcionar un nom de taula vàlid!

en: You must provide a valid timing for the trigger!
ca: Heu de proporcionar una sincronització vàlida per al disparador!

en: You must provide a valid type for the event.
ca: Heu de proporcionar un tipus vàlid per a l'esdeveniment.

en: You must provide an event definition.
ca: Heu de proporcionar una definició d'esdeveniment.

en: You must provide an event name!
ca: Heu de proporcionar un nom d'esdeveniment!

en: You must provide length/values for routine parameters of type ENUM, SET, VARCHAR and VARBINARY.
ca: Heu de proporcionar la longitud/valors per als paràmetres de la rutina de tipus ENUM, SET, VARCHAR i VARBINARY.

en: You probably did not create a configuration file. You might want to use the %1$ssetup script%2$s to create one.
ca: Probablement no heu creat el fitxer de configuració. Potser voleu utilitzar %1$ssetup script%2$s per crear-ne un.

en: You probably tried to upload a file that is too large. Please refer to %sdocumentation%s for a workaround for this limit.
ca: Probablement heu intentat pujar un fitxer força gran. Consulteu la %sdocumentació%s per trobar formes per modificar aquest límit.

en: You set the [kbd]config[/kbd] authentication type and included username and password for auto-login, which is not a desirable option for live hosts. Anyone who knows or guesses your phpMyAdmin URL can directly access your phpMyAdmin panel. Set %1$sauthentication type%2$s to [kbd]cookie[/kbd] or [kbd]http[/kbd].
ca: Heu establert el tipus d'autenticació [kbd]config[/kbd] i heu inclòs el nom d'usuari i la contrasenya per a la connexió automàtica, que es una opció no recomanable per a servidors de la vida real. Qualsevol que conegui el vostre URL de phpMyAdmin pot accedir directament al vostre tauler de phpMyAdmin. Establiu el %1$stipus d'autenticació%2$s a [kbd]cookie[/kbd] o [kbd]http[/kbd].

en: You should upgrade to %s %s or later.
ca: Heu d'actualitzar a %s %s o posterior.

en: You should upgrade, as MySQL 5.1 has improved performance, and MySQL 5.5 even more so.
ca: Hauríeu d'actualitzar, ja que MySQL 5.1 té un rendiment millor, i encara és millor en MySQL 5.5.

en: You should upgrade, as recent versions of MySQL 5.1 have improved performance and MySQL 5.5 even more so.
ca: Hauríeu d'actualitzar, ja que les versions més recents de MySQL 5.1 tenen millor rendiment, i encara és millor en MySQL 5.5.

en: You should upgrade, to a stable version of MySQL 5.5.
ca: Hauríeu d'actualitzar a una versió estable de MySQL 5.5.

en: You should use SSL connections if your database server supports it.
ca: Hauries de fer servir connexions SSL si el teu servidor de base de dades ho permet.

en: You were logged out from one server, to logout completely from phpMyAdmin, you need to logout from all servers.
ca: Us heu desconnectat d'un servidor, per desconnectar-vos completament de phpMyAdmin, us heu de desconnectar de tots els servidors.

en: Your InnoDB buffer pool is fairly small.
ca: La vostra reserva de memòria intermèdia d'InnoDB és relativament petita.

en: Your InnoDB log size is at %s%% in relation to the InnoDB buffer pool size, it should not be below 20%%
ca: La mida del vostre registre d'InnoDB és del %s%% en relació a la mida de la reserva de memòria intermèdia d'InnoDB, que no ha d'estar per sota del 20%%

en: Your PHP parameter [a@https://www.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login might expire sooner than configured in phpMyAdmin.
ca: El vostre paràmetre de PHP [a@https://www.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] és més baix que la validesa de la galeta configurada a phpMyAdmin, a causa d'això, la vostra identificació podria vèncer abans del configurat a phpMyAdmin.

en: Your SQL query has been executed successfully.
ca: La vostra consulta SQL ha estat executada amb èxit.

en: Your absolute InnoDB log size is %s MiB
ca: La mida absoluta del registre InnoDB és de %s MiB

en: Your browser has phpMyAdmin configuration for this domain. Would you like to import it for current session?
ca: El vostre navegador té la configuració de phpMyAdmin per a aquest domini. Voleu importar-ho per a la sessió actual?

en: Your browser will refresh all displayed charts in a regular interval. You may add charts and change the refresh rate under 'Settings', or remove any chart using the cog icon on each respective chart.
ca: El vostre navegador refrescarà tots els gràfics mostrats en un interval regular. Podeu afegir gràfics i canviar la freqüència de refresc a la secció 'Paràmetres', o eliminar qualsevol gràfic amb la icona d'engranatge corresponent en cadascun dels gràfics.

en: Your export is incomplete, due to a low execution time limit at the PHP level!
ca: La vostra exportació és incompleta a causa del límit de temps d'execució massa baix pel que fa a PHP!

en: Your memory capacity is above 3 GiB (assuming the Server is on localhost), so MySQL might not be able to access all of your memory. You might want to consider installing the 64-bit version of MySQL.
ca: La capacitat de la vostra memòria és superior als 3 GiB (suposant que el servidor està a localhost), de manera que MySQL no podria ser capaç d'accedir a la totalitat de la vostra memòria. És possible que vulgueu considerar la instal·lació de la versió de 64 bits de MySQL.

en: Your preferences will be saved for current session only. Storing them permanently requires %sphpMyAdmin configuration storage%s.
ca: Les vostres preferències només es desaran per a la sessió actual. Per emmagatzemar-les permanentment es requereix l'%semmagatzematge de la configuració de phpMyAdmin%s.

en: Your server is running with default values for the controluser and password (controlpass) and is open to intrusion; you really should fix this security weakness by changing the password for controluser 'pma'.
ca: El vostre servidor s'executa amb els valors predeterminats per a l'usuari de control i la contrasenya (controlpass) i està obert a la intrusió; realment hauríeu de solucionar aquesta debilitat en la seguretat amb el canvi de la contrasenya de l'usuari de control «pma».

en: Your session has expired. Please log in again.
ca: La vostra sessió ha vençut. Si us plau, identifiqueu-vos de nou.

en: Zoom search
ca: Cerca de zoom

en: [ROLLBACK occurred.]
ca: [S'ha produït un ROLLBACK.]

en: [kbd]SMART[/kbd] - i.e. descending order for columns of type TIME, DATE, DATETIME and TIMESTAMP, ascending order otherwise.
ca: [kbd]SMART[/kbd] - és a dir, ordre descendent per a les columnes de tipus TIME, DATE, DATETIME i TIMESTAMP, altrament ordre ascendent.

en: active
ca: actiu

en: after %s
ca: després de %s

en: alias export may not work reliably in all cases.
ca: l'exportació dels àlies podria no funcionar correctament en tots els casos.

en: all of the words
ca: totes les paraules

en: and then
ca: i llavors

en: as regular expression
ca: com a expressió regular

en: ascending
ca: ascendent

en: at beginning of table
ca: al començament de la taula

en: at least one of the words
ca: com a mínim una d'aquestes paraules

en: both of the above
ca: ambdós anteriors

en: both of the above<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>
ca: Ambdós anteriors<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Exemple: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>

en: cancel
ca: cancel·la

en: column(s)
ca: columna(es)

en: complete inserts
ca: insercions completes

en: concurrent_insert is set to 0
ca: «concurrent_insert» està establert a 0

en: criteria
ca: criteri

en: data
ca: dades

en: database-specific
ca: específic de la base de dades

[ctx: date and time types]
en: Date and time
ca: Data i hora

en: descending
ca: descendent

en: disabled
ca: desactivat

en: display column
ca: visualitza la columna

en: dynamic
ca: dinàmic

en: extended inserts
ca: insercions ampliades

en: first
ca: primer

[ctx: for default]
en: None
ca: Cap

en: general_log and slow_query_log are enabled.
ca: «general_log» i «slow_query_log» estan habilitats.

en: general_log is enabled.
ca: «general_log» està habilitat.

en: gzipped
ca: comprimit amb gzip

en: have_innodb is set to 'value'
ca: «have_innodb» està establert a 'value'

en: in use
ca: en ús

en: include column names in every <code>INSERT</code> statement <br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3)</code>
ca: inclou els noms de les columnes en cada sentència <code>INSERT</code> <br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Exemple: <code>INSERT INTO tbl_name (col_A,col_B,col_C) VALUES (1,2,3)</code>

en: insert multiple rows in every <code>INSERT</code> statement<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>
ca: insereix diverses files en cada sentència <code>INSERT</code><br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Exemple: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3), (4,5,6), (7,8,9)</code>

en: key
ca: clau

en: key_buffer_size is 0
ca: key_buffer_size és 0

en: let the user choose
ca: deixa triar a l'usuari

en: log_output is not set to TABLE.
ca: «log_output» no està establert a TABLE.

en: log_output is set to TABLE.
ca: «log_output» està establert a TABLE.

en: log_slow_queries is set to 'OFF'
ca: «log_slow_queries» està establert a 'OFF'

en: long_query_time is currently set to %ds.
ca: long_query_time està configurat a %ds.

en: long_query_time is set to %d second(s).
ca: «long_query_time» està establert a %d segon(s).

en: max %% MyISAM key buffer ever used: %s%%, this value should be above 95%%
ca: Mai s'ha utilitzat el %% màxim de la memòria intermèdia de claus MyISAM: %s%%, aquest valor ha d'estar al voltant del 95%%

en: maximum %s
ca: màxim %s

en: neither of the above
ca: cap dels anteriors

en: neither of the above<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Example: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3)</code>
ca: Cap dels anteriors<br> &nbsp; &nbsp; &nbsp; Exemple: <code>INSERT INTO tbl_name VALUES (1,2,3)</code>

en: no branch
ca: sense branca

en: no description
ca: sense descripció

en: not OK
ca: Incorrecte

en: not active
ca: no actiu

[ctx: numeric types]
en: Numeric
ca: Numèric

en: or type variable name:
ca: o teclegeu el nom de la variable:

en: pages
ca: pàgines

en: partitioned
ca: particionat

en: per day
ca: per dia

en: per hour
ca: per hora

en: per hour:
ca: per hora:

en: per minute
ca: per minut

en: per minute:
ca: per minut:

en: per second
ca: per segon

en: per second:
ca: per segon:

en: phpMyAdmin Demo Server
ca: Servidor de demostració de phpMyAdmin

en: phpMyAdmin configuration snippet
ca: Fragment de configuració de phpMyAdmin

en: phpMyAdmin documentation
ca: Documentació de phpMyAdmin

en: phpMyAdmin homepage
ca: Pàgina principal de phpMyAdmin

en: phpMyAdmin tried to connect to the MySQL server, and the server rejected the connection. You should check the host, username and password in your configuration and make sure that they correspond to the information given by the administrator of the MySQL server.
ca: phpMyAdmin ha intentat connectar amb el servidor MySQL, però el servidor ha rebutjat la connexió. Comproveu l'amfitrió, el nom d'usuari i la contrasenya al vostre fitxer config.inc.php i assegureu-vos que correspon amb la informació facilitada per l'administrador del servidor MySQL.

en: phpMyAdmin was unable to kill thread %s. It probably has already been closed.
ca: phpMyAdmin no ha pogut matar el fil %s. Probablement, ja ha estat tancat.

en: possible exploit
ca: possible aprofitament

en: query_cache_limit is set to 1 MiB
ca: «query_cache_limit» està establert a 1 MiB

en: query_cache_size is set to 0 or query_cache_type is set to 'OFF'
ca: «query_cache_size» està establert a 0, o «query_cache_type» està establert a 'OFF'

en: routine
ca: rutina

en: select column
ca: seleccioneu la columna

en: select table
ca: seleccioneu la taula

en: shared
ca: compartit

en: slow_launch_time is set to %s
ca: «slow_launch_time» està establert a %s

en: slow_query_log and general_log are disabled.
ca: «slow_query_log» i «general_log» estan inhabilitats.

en: slow_query_log is enabled, but the server logs only queries that take longer than %d seconds. It is advisable to set this long_query_time 0-2 seconds, depending on your system.
ca: «slow_query_log» està habilitat, però el servidor només registra les consultes que triguin més de %d segons. És aconsellable establir aquest «long_query_time» entre 0 i 2 segons en funció del vostre sistema.

en: slow_query_log is enabled.
ca: «slow_query_log» està habilitat.

en: slow_query_log is set to 'OFF'
ca: «slow_query_log» està establert a 'OFF'

[ctx: spatial types]
en: Spatial
ca: Espacial

en: split into
ca: dividir en

en: static
ca: estàtic

[ctx: string types]
en: String
ca: Cadena

en: structure
ca: estructura

en: structure and data
ca: estructura i dades

en: subquery
ca: subconsulta

en: table-specific
ca: específic de la taula

en: the exact phrase as substring
ca: la frase exacta com a subcadena

en: the exact phrase as whole field
ca: la frase exacta com a camp complet

en: unavailable
ca: no disponible

en: unknown
ca: desconegut

en: up to date
ca: actualitzat

en: value/subQuery is empty
ca: el valor/subconsulta està en blanc

en: web server upload directory:
ca: directori de pujada del servidor web:

en: wildcard
ca: comodins

en: zipped
ca: comprimit amb zip

en: {long_query_time} is set to 10 seconds or more, thus only slow queries that take above 10 seconds are logged.
ca: {long_query_time} està establert a 10 o més segons, per tant, només es registren les consultes lentes que superen els 10 segons.

en: {tmp_table_size} and {max_heap_table_size} are not the same.
ca: {tmp_table_size} i {max_heap_table_size} no són iguals.

en: ø Time
ca: ø de Temps

en: … delete the old one from the user tables and reload the privileges afterwards.
ca: … esborra l'antic de les taules d'usuaris i recarrega els privilegis després.

en: … delete the old one from the user tables.
ca: … esborra l'antic de les taules d'usuaris.

en: … keep the old one.
ca: … mantén l'antic.

en: … revoke all active privileges from the old one and delete it afterwards.
ca: … revoca tots els privilegis actius de l'antic i esborra'l després.
